Tytułem wstępu: Status Francuzek i Polek: spojrzenie wstecz na ich walkę o równość na przestrzeni wieków
z pewnością Deklaracja Praw Kobiet i Obywatelek DoOlimp de Gouges Ta data 14 września 1791 roku mogła zapoczątkować równość obywatelską kobiet i mężczyzn w tym okresie we Francji, ale sprawa nie była taka prosta.
Po drugiej stronie OdryPolki uzyskały prawo wyborcze w listopadzie 1918 r., w szczególności dzięki walce działaczki o niepodległość Aleksandra SzczerpskaPara Józef PiłsudskiChoć Francuzi musieli jeszcze poczekać do 21 kwietnia 1944 r.
A w Polsce w 191 r8 października odzyskanie przez kraj niepodległości stanowi etap wyzwolenia Polek, które uzyskują pierwsze miejsca w parlamencie, zwłaszcza Zofii MuraczewskiejW 1913 założyła Ligę Kobiet Polskich. Liga kopit pulskic I Zofia SokolnicaEkspert reprezentujący stronę polską w Konferencja pokojowa w Paryżu W 1919 r. Po stronie francuskiej wyborów pierwszych parlamentarzystów byliśmy świadkami dopiero w 1945 r., zwłaszcza przy Marii Madeleine Dinesh.
Zofii Wasilkowskiej Jako pierwsza Polka została w 1956 roku ministrem w Ministerstwie Sprawiedliwości. We Francji, chociaż w latach trzydziestych XX wieku kobiety były już podsekretarzami stanu, zwłaszcza w okresie… Irena Julia Curie W pierwszym rządzie Leona BloomaJest pierwszą kobietą na czele ministerstwa Germaine Poinsot-ChapuysW Ministerstwie Zdrowia przez dziewięć miesięcy w latach 1947-1948. Następnie sześć kobiet weszło do rządu Valery'ego Giscarda d'Estaing W 1974 z najbardziej znaczącym Simone Phil W Ministerstwie Zdrowia.
Tylko rok dzieli obydwa kraje na stanowisko premiera pierwszej kobiety: Edyta Cresson Jest pierwszą kobietą, która została premierem Francji w 1991 roku Hanna Suchoka W 1992 roku została pierwszą kobietą premierem w historii Polski.
Ta krótka historia dostępu francuskich i polskich kobiet do praw obywatelskich ukazuje stopniowe zbliżanie się obu krajów. Czy teren polityczny można porównać ze sferą gospodarczą?
O to zapytaliśmy prelegentów i uczestników spotkania ” Zarządzanie – czy istnieje styl kobiecy i męski? Czego możemy się nauczyć od współczesnych przywódców? ? »Aby przekazać nam swoje poglądy i wrażenia dotyczące doświadczeń terenowych, które obejmują oba kraje i wiele kultur.
Świadectwa liderów
Kultura, pokolenie, a nawet wykształcenie: wszystkie te czynniki wpływające na styl lidera były badane podczas ostatniego posiedzenia komisji. Francusko-Polska Izba Przemysłowo-Handlowa (CCIFP)w Gdańsku, 7 marca, które zgromadziło ekspertów HR, menedżerów i liderów biznesu z Gdańska, Sopotu i Gdyni:
- Ewy KroczelskiejCzłonek Rady Nadzorczej CRIST SA Shipbuilding Company, pełniący jednocześnie funkcję Wiceprzewodniczącego Zarządu CRIST SA. Brakudawi Pomurza,
- Joanna SzołekWiceprezes Europejskiej Akademii Zarządzania,
- Ewy BrzosowskiejDyrektor Zarządzający Aloxe Polska,
- Marcin Sikorski, Dyrektor Generalny Bolloré Logistics Polska,
- Stanisław MotilskiDyrektor Zarządzający Flextronics w Tczewie, a także Wiceprezes Zarządu Brakodusi Pomorza,
- Jak Polina Jadowska-Grazuldyrektor ds. komunikacji wewnętrznej w Michelin Polska.
Wirginia MałaDelegat regionalny CCIFP w Trójmieście (Gdańsk, Sopot i Gdynia) oraz współorganizator wydarzenia wyjaśnia nam, że „ Zwykle nie przejmuję się Dniem Kobiet ani prawami kobiet, często są to wydarzenia dla kobiet, organizowane przez kobiety i tylko z kobietami, a dla mnie podoba się różnorodność. (…) Gdyby na sali były same kobiety, nie przesuwalibyśmy szeregów. Ale jednocześnie jest to ważny dzień, który zachęca do zastanowienia się nad potencjalnie ciekawymi sposobami zarządzania i zmianami w świecie biznesu.(…)”.
Co myślała Virginie Little i osoby zaangażowane : Aldona Dlujokiczka Kaluza, Przedsiębiorca, Ambasador Miasta Tuluzy w Polsce i Beata Koniarska, Wiceprezes Zarządu pomorscy pracodawcyKto jeszcze wyraził swój punkt widzenia podczas spotkania?
Jaka jest różnica w stylach zarządzania między mężczyznami i kobietami z punktu widzenia rozumu?
Aldona Długokiczka-Kaluza Podkreśla różnice finansowe i władzy:
„Mężczyźni, którzy są już w polityce, w biznesie, mają kluczową pozycję, mogą napędzać zmiany, których chcą. Ponieważ władza to pieniądz: posiadanie jej jest kluczowe dla przedsiębiorczości kobiety. Kiedy nie ma środków, nie ma rezultatu. „
Jeśli chodzi o Beatę Konjarskąpotwierdza to
„Zarządzanie kobietami jest nieco wulgarne”.
Opinia poparta przez Aldonę Długokięcką-Kałużę: „ To takie banalne (…) Kiedy przejdziemy do analizy sposobów łączenia umiejętności kobiet i mężczyzn, ostatecznie stanie się to mniej stereotypowe. Ale na razie tylko rozmawiamy. Ta dyskusja jest zawsze banalna „.
Liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych rośnie: firmy są zawsze poszukiwane
Wirginia Mała Przekonana: Umiejętności kobiet-liderów to:
„Empatia i dialog”, niezbędne do prowadzenia pokojowych działań: „Łatwiej jest nam konsultować się niż mężczyznom, którzy często zajmują oczekiwaną od nich pozycję: charyzmatycznego przywódcy przy minimalnych konsultacjach z kolegami”. pracownicy. »
Jednak Beata Koniarska, aby była bardziej akceptowalna, w centrum dyskusji stawia kwestię kobiet naśladujących męskie zarządzanie:
„ Kobiety dobrze wiedzą, że są niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach kierowniczych. Kiedy osiągają te pozycje, wielu z nich stara się być jak mężczyźni. Aby pokazać, że potrafią wykonać taką pracę, są jeszcze bardziej wytrzymali! Te tradycyjne metody zarządzania faktycznie staną się silniejsze. »
Polska mentalność bardziej odpowiednia dla kobiet-liderów?
Polska, kraj, który pomaga podkreślać rolę kobiet w zarządzaniu – tak zauważają Beata Koniarska i Aldona Długokiczka-Kaluza. „Myślę, że lepiej, żeby kobiety założyły firmę lub zostały menadżerkami w Polsce » mówi Beata Konjarska.
Aldona Długokiczka-Kaluza kontynuuje „ Liderki w Polsce mają wiele możliwości, bo jesteśmy na początku drogi. Kobiet w biznesie i polityce jest niewiele: odsetek nie jest duży. Będąc we Francji, już są „.
Umiejętności dobrego menedżera nie są zależne od płci: „spokojny”, zdeterminowany, empatyczny, wielokulturowy, wizjonerski…
Jeśli chodzi o umiejętności menedżera (kobiety czy mężczyzny), wszyscy eksperci podzielają opinię Beaty Konjarskiej: „ Najpierw umiejętność „.
Virginie Little kontynuuje:
„Dobry menedżer jest wciąż taki sam: nie jest w cudzej skórze i nawet jeśli niekoniecznie jesteś charyzmatyczny, możesz być dobrym menedżerem, o ile wiesz, jak dobrze zarządzać zarówno mężczyznami, jak i kobietami”.
Jeśli Wirginia Mała Podkreśla podstawowe umiejętności dobrego menedżera, Beata Konjarska Podkreśla wejście na rynek nowych pokoleń, wymagających mniej dyrektywnego zarządzania: „ Zaczynamy widzieć więcej kobiet, ale także młodych ludzi w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Zmusza nas to do stopniowej zmiany stylu zarządzania, ponieważ młodzi ludzie akceptują coraz mniej dyrektywnych hierarchii: nie pozostają w tych firmach, więc ich zadaniem jest się dostosować. „.
Aldona Długokięcka-Kałuża kładzie nacisk na kwestię edukacyjną, która dziś wciąż stanowi trochę zaktywizowane narzędzie zmiany: „ Musimy dokonać zmian w programach szkolnych, aby uczyć kobiety samozatrudnienia. (…) Bo to jest praca, którą wykonujemy nad sobą, zanim będzie to praca, którą zarządzamy „.
To Virginie Little kończy, otwierając horyzonty tej dyskusji na wymiar kulturowy:
” Czy to naprawdę jest sprawa kobiet, czy nie jest to raczej kwestia kulturowa? »
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce