Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zainteresowanie społeczności naukowej budzi nowy wariant JN.1

Zainteresowanie społeczności naukowej budzi nowy wariant JN.1

Od początku roku szkolnego w mediach pojawia się informacja o nowym typie wirusa. Teraz u większości pacjentów z Covid-19 niepokoi to środowisko naukowe, które obawia się, że może to być początek rozwoju wariantów odpowiedzialnych za poważniejsze choroby.

To również Cię zainteresuje

[EN VIDÉO] Czy zarażając się jesteśmy chronieni przed Covidem? Zakażenie koronawirusem prowadzi do nabytej odpowiedzi immunologicznej. Ale jak długo to trwa…?

Jeśli myślisz, że wirus Covid-19, podobnie jak grypa, dołączył do grupy chorób sezonowych, na które należy uważać, jesteś w błędzie. Nowy wariant, JN.1, po raz kolejny budzi obawy w środowisku medycznym. I nie bez powodu: jego skłonność do infekowania niektórych komórek płuc, a także zdolność do infekowania mogą sprawić, że będzie to najniebezpieczniejszy wariant od czasu wariantu Delta, który był przyczyną pandemii w 2020 roku.

We Francji JN.1 odpowiada już za ponad połowę przypadków Covid-19 i jest odpowiedzialny za największą epidemię pandemii od czasów Omicron. Pochodzący z wariantu BA.2.86 wykrytego po raz pierwszy w lipcu 2023 r., JN.1 wykazuje zwiększoną zdolność do infekowania niektórych komórek płuc: CaLu-3. Są to komórki znajdujące się na dnie płuc, wyłożone białkiem powierzchniowym zwanym TMPRSS2. Według Shan Lu Liu, głównego autora badania opublikowanego w czasopiśmie komórkaBA.2.86 może przedostawać się do komórek płuc CaLu-3 lepiej niż jakikolwiek wariant Covida od czasów Delta.

Czy są otwarte drzwi do rozwoju poważniejszej choroby?

Jeśli w tej chwili powaga chorób za to odpowiedzialnych nie wydaje się ważniejsza niż inne zmienne, badacz nadal wzywa do zachowania ostrożności, ponieważ zdolność BA.2.86 – a następnie JN.1 – do zakażenia niektórych płuc komórek jest jedną z głównych cech charakterystycznych ciężkich typów wirusa SARS-CoV-2.

„Teraz pytanie brzmi, czy BA.2.86, a także jego potomkowie, w tym JN.1, będą mieli zwiększoną skłonność do infekowania ludzkich komórek nabłonka płuc, podobnie jak wirus rodzicielski, który rozpoczął pandemię w 2020 roku”.szacuje Shan Lu Liu w Zgłosiłem Opublikowano 8 stycznia. Wiemy, że koronawirusy są podatne na rekombinację wirusa, co może prowadzić do pojawienia się nowych wariantów z dużą liczbą mutacji, które mogą zwiększać unikanie odporności, ale także nasilenie choroby. » Stąd tak istotne jest prowadzenie szczepionek przypominających, gdyż naturalne przeciwciała powstałe w wyniku skażenia innym wariantem są nawet 10 razy słabsze od tych wywołanych szczepionką.

READ  Wylot NASA na Księżyc napotyka problemy techniczne - rts.ch