Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wysoki alert w przypadku ospy małpiej: nowy szczep ospy prawdziwej sieje spustoszenie w Afryce i alarmuje Światową Organizację Zdrowia

Wysoki alert w przypadku ospy małpiej: nowy szczep ospy prawdziwej sieje spustoszenie w Afryce i alarmuje Światową Organizację Zdrowia

We wtorek (13 sierpnia) agencja zdrowia Unii Afrykańskiej ogłosiła „stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego” w związku z rosnącą epidemią ospy prawdziwej na kontynencie. Oświadczenie ogłoszono w przededniu środowego posiedzenia komitetu ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO, którego zadaniem było podjęcie decyzji o wydaniu najwyższego na arenie międzynarodowej ostrzeżenia zdrowotnego.

– ogłosiła we wtorek Agencja Zdrowia Unii Afrykańskiej „Sytuacja nadzwyczajna zdrowia publicznego”najwyższy stopień pogotowia, w obliczu rosnącej na kontynencie epidemii ospy prawdziwej, rozpoczynamy kampanię „Wyraźne wezwanie do działania” Aby zatrzymać jego rozprzestrzenianie się.

Według Światowej Organizacji Zdrowia od stycznia 2022 r. w 16 krajach Afryki zarejestrowano łącznie 38 465 przypadków choroby, wcześniej znanej jako ospa małpia, i 1456 zgonów, co oznacza wzrost liczby przypadków w 2024 r. o 160% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dane opublikowane w zeszłym tygodniu przez afrykańską agencję zdrowia CDC.

„Ospa przekroczyła już granice, dotykając tysiące ludzi na całym naszym kontynencie […] „Z ciężkim sercem, ale z niezachwianym zaangażowaniem na rzecz naszego narodu i naszych rodaków, ogłaszamy, że ospa prawdziwa stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego”. Szef Afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Jean Cassia powiedział podczas konferencji prasowej:

„To oświadczenie to nie tylko formalność, to wyraźne wezwanie do działania. To potwierdzenie, że nie możemy już sobie pozwolić na reakcyjne działania. Musimy wykazywać się aktywnością i agresywnością w naszych wysiłkach na rzecz powstrzymania i wyeliminowania tej plagi”.Dodał.

Ogłoszenie to, które umożliwi w szczególności uwolnienie środków na pozyskanie szczepionek i reakcję kontynentalną, następuje w przeddzień posiedzenia Komitetu ds. Nagłych Wypadków WHO, które ma ocenić, czy ogłoszenie jest konieczne. Najwyższy poziom gotowości zdrowotnej na poziomie międzynarodowym do walki z tą chorobą.

READ  Khosta-2: Czy po Covid-19 pojawi się kolejny niebezpieczny koronawirus?

Nowa rasa

Dla Bugomy Tetanji, adiunkta medycyny na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Emory w USA, ogłoszenie Africa CDC jest… „decydujący krok” Poprawa koordynacji w krajach afrykańskich i zachęcenie ich do uwolnienia środków na walkę z epidemią. „Nadmierne poleganie na pomocy zagranicznej uwypukliło poważną wadę obecnych wysiłków w zakresie reagowania”.– zauważył w notatce prasowej ekspert z Kamerunu.

Afryka stoi w obliczu rozprzestrzeniania się nowego szczepu wirusa, odkrytego w Demokratycznej Republice Konga we wrześniu 2023 r. i nazwanego „Clade Ib”, który jest bardziej zabójczy i bardziej zaraźliwy niż poprzednie szczepy. Przypadki odnotowano w różnych regionach kontynentu (Maroko, Egipt, Sudan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, Rwanda, Kenia, Mozambik, Republika Południowej Afryki i inne).

Stany Zjednoczone dały temu wyraz we wtorek „W ścisłej koordynacji” Z Demokratyczną Republiką Konga, innymi dotkniętymi krajami i organizacjami zajmującymi się zdrowiem. „Uważnie monitorujemy rozprzestrzenianie się ospy prawdziwej w Afryce Środkowej i cieszymy się, że międzynarodowe przywództwo w tej dziedzinie.”– skomentował reporterom rzecznik MSZ Vedant Patil.

Wskaźnik śmiertelności przypadków większy niż 3%

Według Africa CDC śmiertelność wirusa wynosi ponad 3%, a najbardziej dotknięte są dzieci poniżej 15. roku życia, co stanowi co najmniej 60% przypadków. Mpox to choroba wirusowa, która przenosi się ze zwierząt na ludzi, ale może być również przenoszona przez bliski kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem. Clyde Eb powoduje wysypkę na całym ciele, podczas gdy poprzednie szczepy charakteryzowały się wysypką i zlokalizowanymi zmianami na ustach, twarzy lub narządach płciowych.

Ospę prawdziwą wykryto u ludzi w 1970 r. na terenach dzisiejszej Demokratycznej Republiki Konga (dawniej Zair) wraz z rozprzestrzenieniem się podtypu Kladu I (którego nowy wariant stanowi mutację), który od tego czasu był ograniczony głównie do krajów Afryki Zachodniej i Środkowej, a pacjenci na ogół zarażają się zakażonymi zwierzętami.

READ  Udar: liczba godzin snu potrzebna każdej nocy

W 2022 r. światowa epidemia przenoszona przez podtyp 2 rozprzestrzeniła się na około sto krajów, w których choroba nie miała charakteru endemicznego, dotykając głównie mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych. Następnie Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan najwyższego alarmu w lipcu 2022 r. w obliczu wybuchu epidemii przypadków na świecie, a następnie podniosła go niecały rok później, w maju 2023 r. Epidemia spowodowała około 140 zgonów z około 90 000 przypadków infekcji.

Według pana Tetanji to ostrzeżenie WHO nie było jednak „Skutkuje znaczną poprawą dostępu do diagnostyki, leczenia czy szczepionek w krajach Afryki”.