Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wypuszczono dwa miliardy genetycznie zmodyfikowanych komarów, aby zmniejszyć liczbę owadów przenoszących choroby

Wypuszczono dwa miliardy genetycznie zmodyfikowanych komarów, aby zmniejszyć liczbę owadów przenoszących choroby

Chikungunya, malaria, denga… komar Jest przeznaczony dla wielu choroby Czasami śmiertelne. Rozwiązania zmniejszające uciążliwość zwykle obejmują rozprowadzanie środków owadobójczych. Ale istnieją alternatywne rozwiązania, takie jak wypuszczanie komarów genetycznie modyfikowane organizmy. Przeprowadzono kilka krytycznych eksperymentów. Tak działa firma amerykański Według doniesień, Oxitec otrzymał pozwolenie na wypuszczenie na wolność 2 miliardów genetycznie zmodyfikowanych komarów raport genialnego chłopca Przekazany przez sok cytrynowy.

Są to samce komarów z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą gorączkę denga, zakażenie wirusem Zika, a nawet chikungunya. Odpowiadają na kryptonim OX5034. Transgeniczne komary tygrysie będą rozmnażane w przyrodzie z rolą rozmnażania z samicami. Jeśli uda im się wykonać swoje zadanie, larwy z krycia nie będą zdolne do życia. Komar tygrysi nie osiągnie dorosłości, ponieważ brakuje mu niezbędnych białek. Nawet jeśli wszystkie młode komary są zaatakowane, to samice są celem, ponieważ to one gryzą.

Brak zagrożeń dla środowiska

W maju 2021 r. firma Oxitec wypuściła na Florydzie 12 000 genetycznie zmodyfikowanych jaj komarów. Doprowadziło to do szybkiego zmniejszenia populacji, bez zauważalnego wpływu na środowisko. Zaletą jest to, że ludzie nie używają już pestycydów, które mają wpływ na inne gatunki, takie jak pszczoły, podkreślają nasi koledzy. Z drugiej strony populacja komarów jest zmniejszona, ale nie wyeliminowana. To pozostawia pożywienie dla innych ptaków i nietoperzy.

READ  Prawda czy fałsz. Czy laboratorium firmy Pfizer właśnie ujawniło poważne skutki uboczne szczepionki na Covid-19?

Według Oxitec zmienione geny nie mogą rozprzestrzeniać się w środowisku, ponieważ larwy nigdy nie osiągają dojrzałości płciowej. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) była wrażliwa na wszystkie te argumenty, dlatego tak szeroko zezwoliła na to wydanie. Oxitec z zadowoleniem przyjmuje takie podejście. Społeczeństwo amerykańskie zamierza teraz leczyć inną chorobę: malarię. Aby to zrobić, musiałaby genetycznie zmodyfikować komary, które nosi.