Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wynoś się!: Liczba infekcji seksualnych w Luksemburgu eksplodowała

Wynoś się!: Liczba infekcji seksualnych w Luksemburgu eksplodowała

Zadbaj o siebie!W Luksemburgu wzrosła liczba infekcji seksualnych

Luksemburg – W latach 2021-2022 liczba zakażeń przenoszonych drogą płciową wzrosła o 23,7%. Ministerstwo Zdrowia rusza z kampanią komunikacyjną.

Prawie milion ludzi na całym świecie każdego dnia zaraża się infekcją przenoszoną drogą płciową (STI). Również w Luksemburgu liczba tych infekcji (chlamydia, rzeżączka, kiła itp.) rośnie, wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek rano. Tym samym liczba zgłoszonych infekcji przenoszonych drogą płciową wzrosła z 1755 w 2021 r. do 2171 w 2022 r., co stanowi gwałtowny wzrost o 23,7%. Zdaniem resortu wzrost ten związany jest głównie ze wzrostem zachorowań na chlamydie. Choroba, która może powodować bezpłodność.

Jednak unikanie chorób przenoszonych drogą płciową lub HIV nie jest bardzo skomplikowane. W związku z tym ministerstwo rozpoczyna kampanię mającą na celu podniesienie świadomości społecznej, zwłaszcza wśród młodzieży, na temat tego problemu. „Naszym celem jest poinformowanie o zagrożeniach związanych z seksem bez zabezpieczenia i zachęcenie młodych ludzi do przyjęcia odpowiedzialnych zachowań seksualnych”, takich jak „używanie prezerwatyw i regularne badania przesiewowe osób uprawiających aktywny seks”, określa minister zdrowia LSAP Paulette Lehnert.

zaraźliwy nie wiedząc o tym

Noszenie prezerwatywy podczas stosunku płciowego pozostaje najprostszym sposobem zmniejszenia ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową. Zwłaszcza, że ​​dana osoba może zarazić się nie wiedząc o tym, większość chorób przenoszonych drogą płciową powoduje niewiele objawów lub nie powoduje ich wcale. Oprócz prezerwatyw, które są zalecane przy każdym kontakcie seksualnym iz każdym partnerem, którego status zakaźny nie jest znany, ministerstwo wymienia inne proste środki ochrony siebie i partnerów.

Dlatego możliwe, a nawet zalecane jest szczepienie się przeciwko chlamydiom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, regularne badania na obecność wirusa HIV i chorób przenoszonych drogą płciową, jeśli masz wielu partnerów lub jeśli chcesz przestać używać prezerwatyw ze stałym partnerem. ale także przyjmować i stosować do końca lekarstwa przepisane przez lekarza, ostrzegać partnera lub partnerów, nie dzielić się swoim sprzętem medycznym, takim jak strzykawki.

READ  Dlaczego cierpię na wzdęcia i jak się ich pozbyć?

Ponadto zachęca się młodych ludzi w wieku dojrzewania do regularnych konsultacji z pracownikami służby zdrowia w celu uzyskania porad i ewentualnie badań przesiewowych w kierunku chorób związanych z praktykami seksualnymi. Resort podaje, że „szkolne zespoły lekarsko-medyczne mogą też z ostrożnością odpowiadać na pytania”.

kampania terenowa