Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wymiar sprawiedliwości zawiesza postępowanie przeciwko przywódcy Katalonii Carlesowi Puigdemontowi w oczekiwaniu na decyzję europejską

Carles Puigdemont będzie nadal uciekać od
sprawiedliwość Hiszpański? Madryt ściga go pod zarzutem wywrotu i malwersacji od prawie czterech lat oraz nieudanej deklaracji niepodległości republiki
KataloniaW poniedziałek były burmistrz Girony stanął przed sędziami Sądu Apelacyjnego Sardynii w Sassari, którzy przejęli europejski nakaz aresztowania wydany przez Hiszpanię w ramach przygotowań do jego ekstradycji.

Został aresztowany 23 września po przybyciu na lotnisko w Alghero, aby wziąć udział w katalońskim festiwalu kulturalnym, Następnie zostali zwolnieni następnego dnia, zobowiązując się do udziału w poniedziałkowym przesłuchaniu. Trzej sędziowie Sądu Apelacyjnego w Sassari w końcu postanowili… nie decydować o niczym i czekać na sukces apelacji obrony Carlesa Puigdemonta, zanim europejski system sądowniczy odniesie sukces.

Na emigracji od 4 lat

Poseł do PE Od 2019 r. Puigdemont domaga się przywrócenia immunitetu jako poseł do PE, aby sprzeciwić się wnioskowi o ekstradycjęHiszpania. Parlament Europejski pozbawił go immunitetu 9 marca zdecydowaną większością głosów, co zostało potwierdzone przez Sąd 30 lipca.
Unia Europejska. Ale decyzja Parlamentu Europejskiego jest zaskarżona, a ostateczny werdykt co do meritum nie został jeszcze wydany.

„Minęły cztery lata, odkąd przybyliśmy na wygnanie” w Belgii, wspomina kataloński przywódca wieczorem podczas konferencji prasowej w Alghero, jedynym włoskim mieście kultury i języka katalońskiego. „Od tego czasu musiałem stawić czoła trzem różnym jurysdykcjom, w Belgii, Niemczech i we Włoszech”, krajach, w których został aresztowany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Madryt, a następnie zwolniony. „Hiszpania zawiodła w swoich celach politycznych” – mówił za każdym razem.

Przestępstwo podburzania nie jest zawarte we włoskim kodeksie karnym, co bardzo komplikuje procedurę ewentualnej ekstradycji. Jego aresztowanie we Włoszech wywołało również wzburzenie w Hiszpanii, gdzie stosunki między Madrytem a Barceloną ochłodziły się od czasu przyznania amnestii dziewięciu przywódcom separatystów skazanych na karę więzienia za udział w próbie secesji w 2017 roku. Zatrzymać. Poszukajmy politycznego, a nie sądowego rozwiązania tego konfliktu” – podsumował Puigdemont na Sardynii.

READ  Biały Dom twierdzi, że Stany Zjednoczone „nie mają dowodów” na to, że Chiny zapewniają „bezpośrednie wsparcie wojskowe Rosji”.