Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wykresy makroekonomiczne: Czy inflacja może ponownie zaskoczyć?

Wykresy makroekonomiczne: Czy inflacja może ponownie zaskoczyć?

W ostatnim czasie uwaga rynku skupiła się na stabilności cen i zaprzestaniu podwyżek stóp procentowych. Wall Street, po głębszej korekcie, jakiej doświadczyła na początku października, skierowała się obecnie w stronę niemal euforycznych wzrostów. Indeksy to zaledwie ułamek ich historycznych maksimów. Pozytywne nastroje wspiera stabilność amerykańskiego rynku pracy i niska inflacja. Oprócz ożywienia w sektorze przemysłowym, rynki postrzegają to obecnie jako doskonały przepis na uniknięcie recesji przy jednoczesnym przywróceniu inflacji do celu. Czy jednak dane rzeczywiście są aż tak optymistyczne i czy ryzyko powrotu inflacji maleje? Aby poznać więcej szczegółów, spójrzmy na niektóre wykresy przedstawiające inflację w USA.

Choć sytuacja na rynku pracy zaczęła się stabilizować, wynagrodzenia nadal są wysokie, ale już nie tak wysokie, jak w sezonie 2021/2022. Inflacja spada, a postęp jest jak dotąd zauważalny.

Problem inflacji w gospodarkach zachodnich powstał w dużej mierze na skutek decyzji banków centralnych w czasie pandemii koronaawirusa. Jednak tak jak inflacja pojawiła się szybko, obecnie wydaje się, że szybko spada. Jedyną oczywistą przeszkodą w dalszym spowolnieniu wzrostu cen wydaje się być poważny szok podażowy, taki jak wzrost cen ropy naftowej w związku z narastającym konfliktem na Bliskim Wschodzie. W tej chwili szanse na taki zwrot są niskie i rynki nie martwią się takim scenariuszem.

Wysokie odczyty inflacji wynikają głównie z rosnących cen wynajmu nieruchomości. Powrotowi inflacji do normy w ostatnich miesiącach sprzyja kilka czynników, m.in. spowolnienie wzrostu komponentów energii, cen żywności, a zwłaszcza nadchodzący spadek kosztów mieszkań.

Indeks cen domów Shillera wskazuje na rychły spadek dynamiki cen wynajmu, który jest obecnie największą składową inflacji.

Przy założeniu niezmienionych miesięcznych wahań oczekuje się, że do końca roku 2024/2025 inflacja będzie stopniowo przesuwać się w stronę 2,0-2,5%. Warto zauważyć, że na początku 2024 r. mogliśmy zaobserwować nieznaczny wzrost inflacji w związku z efektem bazy. Jeśli jednak miesięczne zmiany utrzymają średnią z ostatnich 10 lat na poziomie około 0,23% (a nawet niżej, wyłączając okres podwyższonej inflacji, od 2021 r.), Musimy pozostać w trendzie spadkowym (jasnozielona ścieżka).

READ  Polska wysyła posiłki na granicę z Białorusią; Udaremnione ataki dronów na niebie Kijowa

Dane wskazują, że gospodarka USA zmierza obecnie w dobrym kierunku. Choć Fed utrzymuje restrykcyjne stanowisko, inflacja powinna stopniowo spadać. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu znajdujemy się w otoczeniu wysokich stóp procentowych, a ich wpływ na gospodarkę będzie można odczuć w 2024 r. Jak dotąd gospodarka amerykańska pozostaje stosunkowo odporna dzięki poduszce fiskalnej utrzymanej po okresie 2020–2021 plan. Drukowanie pieniędzy i niższy koszt długu w tym okresie.

„Niniejszy materiał stanowi komunikację marketingową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MiFID II). Komunikaty marketingowe nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub proponującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz dyrektywy 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE Komisji oraz rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniające Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie standardów i technik regulacyjnych odnoszących się do rozwiązań technicznych służących obiektywnemu przedstawianiu rekomendacji inwestycyjnych lub innych zalecanych informacji lub informacji inwestycyjnych propozycji strategii oraz ujawniania prywatnych interesów lub przesłanek konfliktu interesów lub udzielania innych porad, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. (tj. Journal des Lois 2019, sekcja 875 ze zm.). Wszelkie informacje, analizy i szkolenia mają charakter wyłącznie informacyjny i nie należy ich interpretować jako porady, rekomendacji, zachęty do inwestowania lub zaproszenia do zakupu lub sprzedaży produktów finansowych. XTB nie może zostać pociągnięte do odpowiedzialności za wykorzystanie i wynikające z tego konsekwencje, ponieważ ostateczny inwestor pozostaje jedynym decydentem w zakresie transakcji dokonywanych na jego rachunku handlowym XTB. Jakiekolwiek wykorzystanie tych informacji i w związku z tym wszelkie decyzje podjęte w związku z potencjalnym zakupem lub sprzedażą kontraktów CFD leżą wyłącznie w gestii inwestora końcowego. Powielanie lub rozpowszechnianie całości lub części tych informacji do celów komercyjnych lub prywatnych jest surowo zabronione. Wyniki uzyskane w przeszłości niekoniecznie wskazują na wyniki w przyszłości, a każdy, kto działa w oparciu o takie informacje, robi to na własne ryzyko. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i niosą ze sobą wysokie ryzyko szybkiej utraty kapitału z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i że jesteś w stanie ponieść potencjalne ryzyko utraty pieniędzy. W przypadku rachunku ograniczonego ryzyka ryzyko straty ogranicza się do zainwestowanego kapitału.

READ  Granica Ukrainy zamknięta przez polskich kierowców ciężarówek potępiających „nieuczciwą konkurencję”