Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

RTL Infos – „Dywersyfikacja gospodarcza”: Marc Giorgetti Przedsiębiorcą Roku 2023 w Luksemburgu

RTL Infos – „Dywersyfikacja gospodarcza”: Marc Giorgetti Przedsiębiorcą Roku 2023 w Luksemburgu

W 2004 roku Nicola Buck z Victor Buck Services SA została wybrana najlepszym przedsiębiorcą w pierwszej edycji konkursu w Luksemburgu.

Ponieważ był to konkurs Organizowane pięć razy. Kontynuując ten program, EY Luxembourg chce podkreślić sukcesy przedsiębiorców z Wielkiego Księstwa Luksemburga i promować przedsiębiorczość poprzez nagradzanie ich za ich wkład i inicjatywy.

W czwartkowy wieczór Mark Giorgetti z Felix Giorgetti Group został wybrany Przedsiębiorcą Roku. Mark Giorgetti od najmłodszych lat działał w rodzinnym przedsiębiorstwie pracując na budowach, zdobywając doświadczenie w obsłudze maszyn budowlanych. Po studiach wrócił do Luksemburga, aby zająć się firmą, która borykała się z trudnościami z zadłużeniem na poziomie 20 milionów euro i najniższymi przepływami pieniężnymi. 37 lat później Grupa Felix Giorgetti jest jedną z wiodących firm budowlanych i deweloperskich w Luksemburgu, obecną również w sektorze Horiska, zatrudniającą ponad 1300 pracowników.

Wśród kandydatów do edycji konkursu „Przedsiębiorca Roku 2023” znaleźli się: Kryteria selekcji spełniło 14 (Uczestnicy musieli posiadać minimum 10% udziałów w spółce, zarządzać spółką z siedzibą w Luksemburgu przez co najmniej 3 lata i posiadać roczny obrót większy lub równy 2,5 miliona euro.) Aktywny w przemyśle, handlu, technologii, fintech, motoryzacji, energii odnawialnej, a także sektorze finansowym, Reprezentują różnorodność gospodarczą Luksemburga.

Ta edycja, pierwsza od 2016 roku, po odwołaniu edycji 2020 ze względu na pandemię Covid-19, wyróżniała się skupieniem na… Pliki jakości Nigdy wcześniej nie widziane. To właśnie ta intensywność skłoniła jury, po naradzie, do dokonania wyboru Siedmiu finalistów zamiast zwykłej sześciu.

Finaliści

  • Thierry Franceschetti z Grupy Industeam. Ten francuski biznesmen wychował się w rodzinie imigrantów pochodzenia włoskiego i polskiego. Od 16 roku życia, w czasie wakacji szkolnych, pracował na różnych budowach i w warsztatach w ramach rodzinnej firmy. W wieku dwudziestu czterech lat dołączył do firmy ojca i piął się po szczeblach kariery. W 2006 roku założył Industeam SA w Luksemburgu, grupę świadczącą usługi inżynieryjne i przemysłowe, która wspiera swoich klientów w transformacji energetycznej. Od tego czasu Thierry Franceschetti uczynił Industeam firmą zatrudniającą 550 pracowników, silną finansowo i obecną na arenie międzynarodowej.
  • Stephanie Goquet, Kokosy. W młodości Stephanie Jacquet regularnie pracowała dla dwóch restauratorów na różnych stanowiskach, wydając kieszonkowe na posiłki w najlepszych restauracjach w okolicy. Po studiach z zakresu biznesu i zarządzania przeprowadziła się do Luksemburga, kontynuowała karierę w gastronomii i wspinała się po szczeblach kariery. W 2008 roku objęła zarządzanie restauracją Umm Al Hadaba, po czym założyła kilka odnoszących sukcesy restauracji i markę fast food Cocottes (dotychczas 18 sklepów). Właśnie wraz z Salvatore Barberio uruchomiliście koncepcję GANG w sercu centrum handlowego Belle Étoile.
  • Raoul Mulheims, fenolog. Raoul Mulheims przez całą swoją karierę udowadniał swoją pasję do przedsiębiorczości. Jest liderem w Luksemburgu w obszarze platform cyfrowych, fintech, płatności mobilnych, a nawet RegTech. W wieku osiemnastu lat założył największą sieć społecznościową w Luksemburgu o nazwie Luxemburg. Następnie powstały Nvision (agencja cyfrowa), Mpulse, platforma płatności mobilnych Digicash Payments oraz Finologee. Dziś Finologee jest wiodącym operatorem cyfrowych platform finansowych w Luksemburgu, obsługującym ponad 100 banków i instytucji.
  • Rolf Sorge, PM International AG. Rolf Sorge, były sprzedawca, w 1993 roku założył firmę PM International zajmującą się produkcją suplementów diety i kosmetyków dbających o zdrowie, dobre samopoczucie i urodę. Zainspirowana modelem Tupperware, firma w ciągu 30 lat sprzedała ponad 800 milionów produktów w ponad 70 krajach. PM International znajduje się pod adresem 8y Pozycja firm sprzedaży bezpośredniej na świecie. Właśnie zdobyła nagrodę za najsilniejszy międzynarodowy rozwój w swoim sektorze działalności. To także innowacyjna firma posiadająca ponad 70 patentów.
  • François Teich, Kolekcja Foera. Po latach studiów i doświadczeń zawodowych w dziedzinie finansów, w 1983 roku dołączył do „Le Foyer”, firmy ubezpieczeniowej założonej przez jego dziadka w 1922 roku. François Teich umieścił firmę na nowej orbicie, z europejską wizją i stworzeniem nowe działania: m.in. Wealins, Capital@Work i Luxempart. Dziś Grupa Foyer składa się z 5 linii usługowych reprezentujących trzy obszary działalności: Ubezpieczenia, Ochrona i Zarządzanie Majątkiem i zatrudnia ponad 1400 osób.
  • Artem Juchin, ŁUK 3D. Artem Yukhin rozpoczął karierę na uniwersytecie jako pracownik naukowy i nauczyciel, zanim w 1999 r. wynalazł technologię rozpoznawania twarzy 3D w oparciu o dane biometryczne. W 2007 roku uruchomił firmę Artec 3D w Kalifornii i zaprojektował przenośny skaner 3D, który szybko stał się bardzo popularny. W 2009 roku jego firma osiągnęła sprzedaż na poziomie 1 miliona euro i osiągnęła próg rentowności. W 2011 roku firma przeniosła swoją siedzibę główną, zespoły badawczo-rozwojowe i produkcyjne do Luksemburga, aby być bliżej swoich europejskich klientów. Dziś zatrudnia ponad 200 pracowników. Posiada partnerstwa handlowe lub badawczo-rozwojowe z ponad 135 firmami na całym świecie, w tym z Grupą Leica.
READ  Baltica 2: Największy w Polsce projekt morskiej energetyki wiatrowej ogłoszony przez Siemens Gamesa

Zwycięzca będzie następnie nosić barwy Wielkiego Księstwa, wraz ze zwycięzcami z innych krajów uczestniczących, podczas światowego konkursu, który odbędzie się w Monako w czerwcu 2024 r.