Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyjaśniamy, dlaczego węgiel jest bombą energetyczną i klimatyczną

Wyjaśniamy, dlaczego węgiel jest bombą energetyczną i klimatyczną

Do konkursu wkroczył kryzys klimatyczny i energetyczny. W odpowiedzi na sankcje nałożone przez Zachód po inwazji rosyjskiej armii na Ukrainę Moskwa odcięła dopływ gazu z Unii Europejskiej. Od tego czasu Europejczycy boją się braku energii. Aby uniknąć przerw w dostawie prądu, Niemcy i Austria ogłosiły ponowne uruchomienie nieczynnych elektrowni węglowych. Holandia uchyliła ustawę przyjętą pięć miesięcy temu, która ograniczała pracę elektrowni węglowych do 35% ich mocy. Jeśli chodzi o Francję, w niedzielę 24 czerwca potwierdził, że zamierza ponownie uruchomić elektrownię węglową w Saint-Avold (Mozela) przyszłej zimy.

Włochy, Polska, Bułgaria, Wielka Brytania, Grecja… W ciągu kilku dni wszyscy niechętnie przyznali się do zachowania w razie potrzeby możliwości wykorzystania węgla, najbardziej destrukcyjnego dla klimatu źródła energii, wbrew zobowiązaniom do redukcji emisja gazów cieplarnianych. Nawet przebrany za żenującego bohatera kryzysu energetycznego węgiel jako źródło energii pozostaje największym złoczyńcą w kryzysie klimatycznym. Najlepszy jadowity wróg, którego ludzkość nie zdoła zabić.

Źródło energii emitujące najwięcej CO2

Na całym świecie energetyka jest sektorem generującym najwięcej gazów cieplarnianych, o czym świadczą zebrane przeze mnie dane Nasz świat w danych*. Ale ten sektor zawdzięcza wszystko węglu. Spalanie tej skały generuje ogromną energię, która jest pod dostatkiem i tania. Kiedy zaczęto go eksploatować, na początku XIX wieku w Wielkiej Brytanii, „To źródło energii ma być ekologiczne: prawie nie ma już lasów, a węgiel pozwoli je chronić, Historyk Francois Garge wyjaśnia. Rozwiązuje również problemy energetyczne pochodzenia hydraulicznego, które podlegają wahaniom mrozu lub suszy. Krótko mówiąc, jest „Pozwala uwolnić się od ograniczeń miejsca, w którym się znajdujesz”.

Druga strona medalu: gdy węgiel, który jest bogaty w węgiel, spala się, emituje dwutlenek węgla (CO2), gaz, który odgrywa główną rolę w globalnym ociepleniu. Przez dziesięciolecia eksploatowano inne paliwa kopalne, takie jak ropa i gaz, ale żadne nie osiągnęło punktu niedogodności powodowanych przez węgiel.. W 2021 r. węgiel zachował tym samym tytuł pierwszego źródła emisji dwutlenku węgla związanego z energią, wedługMiędzynarodowa Agencja Energetyczna* (Międzynarodowa Agencja Energetyczna), choć było to drugie źródło energii zaraz po ropie. I dlatego, Obwiniany przez AIE* w 6% wzroście emisji gazów cieplarnianych odnotowanym w ubiegłym roku. Spaliło się więcej węgla, ponieważniekorzystne warunki pogodowe i na rynku energii”, a to jest, „Pomimo najsilniejszego wzrostu w historii produkcji energii odnawialnej”. Z dodatkowych 36,3 gigaton dwutlenku węgla wyemitowanych przez sektor energetyczny w 2021 r. sam węgiel wyprodukował 40%.

READ  Plan „podważenia” gospodarki i przeciwstawienia się „szantażowi gazowemu” ze strony Moskwy

Oprócz spalania górnictwo uwalnia również do atmosfery gazy, które przyspieszają globalne ocieplenie. Patrząc na emisje z elektrowni węglowych w Appalachach w USA, Kayrros zaobserwował wzrost emisji metanu, informuje Washington Post*. Kilka dni temu inna firma, która śledzi wyciek metanu za pośrednictwem satelity, GHGSat, powiedziała, że ​​zidentyfikowała wyciek prawie 90 ton metanu na godzinę w kopalni w południowej Rosji. Powszechny incydent, według prezesa GHGSat Stefana Germanna, cytując CNN*. Oferuje [de méthane] związane z kopalniami węgla znacznie w ciągu ostatniego roku. Widzieliśmy to w Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Australii. I systematycznie dla nas oznacza to wzrost wydobycia węgla.” Ma to wyjaśnić. Jednak ocieplająca moc metanu na atmosferę jest 80 razy większa niż dwutlenku węgla.

Paliwo, bez którego świat nie może żyć

dla Międzynarodowy Panel Klimatyczny* (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu), całkowite wyeliminowanie zużycia węgla jest niezbędne do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku. Uzbrojeni w tę wiedzę, instytucje finansowe*, państwa lub organizacje regularnie ogłaszają zamiar odejścia od węgla. W 2021 r. po raz pierwszy w historii negocjacji klimatycznych w porozumieniu COP21 wprost wspomniano o paliwie. Ale w ostatniej chwili, na żądanie Indii, „wyjdź z węgla” staje się „redukuj węgiel”. Bo usuwanie węgla z miksu energetycznego nie jest łatwe.

Pomimo retoryki, produkcja energii elektrycznej z węgla wzrosła w 2021 r. o 9%, według Najnowszy raport Global Energy Monitor*. Wprawdzie elektrownie zostały zamknięte – łącznie 25 GWh – ale ich zniknięcie rekompensuje produkcja nowych elektrowni, które powstają w samych Chinach. Nowe obiekty pojawiły się w 34 krajach. SiemaNowe badanie opublikowane w maju w recenzji Polityka energetyczna* Ujawniono, że 230 kopalń węgla kamiennego, z których 93 są w fazie planowania, ma zdolność wypuszczania do atmosfery kolejnych 536,2 gigaton dwutlenku węgla. Mniej więcej tyle, co budżet węglowy ludzkości w nadziei na 50% szans na utrzymanie temperatury poniżej 1,5°C, oblicza Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Około 130 z nich „bomby klimatyczne” W Chinach.

READ  W tej wojnie, która jest także naszą wojną, tylko Ukraińcom grożą obrażenia, amputacje i śmierć

„W Europie uważamy, że węgiel to starożytna historia. Ale jak na ironię, światowe zużycie węgla nigdy nie wzrosło w takim stopniu, ponieważ jego użycie tutaj zostało w dużej mierze wycofane”. Francois Garg wyjaśnia. Historyk podkreśla rolę francuskiego konsumenta w globalnej emisji węgla. To paliwo zdecydowanie zniknęło z naszych krajobrazów, ale „Kiedy importujemy towar, który jest wytwarzany w Chinach, importujemy również węgiel drzewny, którego użyto do jego wytworzenia. Węgiel jest wszechobecny w naszym codziennym życiu w sposób pośredni”.

Źródło schronienia w czasie wojny

„Wykorzystanie węgla zawsze było motywowane wojną, niezależnie od tego, czy była to wojna domowa w Stanach Zjednoczonych, czy I wojna światowa”wyliczać Francois Greige. Już w 1914 r. zrezygnowano z przyjętych ustaw ograniczających wykorzystanie węgla, aby przemysł mógł zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię – zauważa historyk. W 2022 r. strach przed wyczerpaniem się energii elektrycznej po wyłączeniu rosyjskiego kranu zablokował kraje na całym świecie. „Po stronie europejskiej nie myślimy już z punktu widzenia klimatu w tym czasie wojny”potwierdza Damien Ernst, profesor Uniwersytetu w Liège, który specjalizuje się w energii, cytując RTBF. Europa chce za wszelką cenę ratować swoją gospodarkę. Priorytety są gdzie indziej i nie będziemy się już martwić o klimat.

Bez tych geopolitycznych wstrząsów o tragicznych skutkach, „miWe Francji nigdy nie wyobrażaliśmy sobie powrotu do zamykania elektrowni węglowej”. Francois Garg wyjaśnia. Jednak tutaj, podobnie jak u naszych sąsiadów, Wykonawca obiecuje powrót „tymczasowy” Węgiel nie będzie miał wpływu na walkę z emisją dwutlenku węgla. „Wyjście z węgla w 2030 roku jest absolutnie niezachwiane”, Niemiecki urzędnik zapewnił go w swoim komentarzu na temat rozbudowy działających elektrowni Do 2024 roku. We Francji możliwe ponowne uruchomienie witryny Saint-Avold. Pasuje do planu zamknięcia. Elektrownie węglowe, plan „pozostaje bez zmian”, Ministerstwo Przemiany Środowiska. Nie odosobnienie, tylko krok w bok.

READ  Aktualności Prasa - EDF wzmacnia ofertę jądrową dla Polski i podpisuje umowę o współpracy z Respect Energy - EDF

Metal ukształtował nasz styl życia

Te trudności w rysowaniu linii pod tym szorstkim Pokazuje naszą zależność od obfitej i taniej energii, bez której świat, w którym żyjemy, nie byłby możliwy. „Węgiel ma Powstały praktyki konsumpcyjne, rozpoczęła się industrializacja. Najbardziej intymny i zwyczajny sposób naszego codziennego życia jest połączony z tą energią lub zależny od tego paliwa”. François Gregg kontynuuje. Według historyka „Od dwóch wieków żyjemy w iluzji, że zawsze będziemy dostarczać źródło energii (…) na dużą skalę i że celem gry jest wymyślenie narzędzi, które pozwolą nam lepiej je wykorzystać do zysk”Próbując zwalczać nękanie związane z węglem.

Od XIX wieku w Wielkiej Brytanii z wcześniej podbitymi miastami smogzanieczyszczenia mgła „Proponujemy rozwiązania techniczne, aby węgiel był akceptowalny pomimo wątpliwości i protestów, które zawsze towarzyszyły stosowaniu tego paliwa”, wyjaśnić Francois Greige. „Budujemy wyższe kominy, aby zwiększyć wysokość dymu, tak aby był rozrzedzony” nad naszymi głowami. „Później opracowujemy filtry”, Mając nadzieję, że węgiel będzie więcej „czysty”.

„Wraz z globalnym ociepleniem zdaliśmy sobie sprawę, że ilość emitowanego dwutlenku węgla zaburzyła kluczową równowagę fizyczną. Towarzyszy temu odświeżenie mitu o rozwiązaniu technologicznym, takim jak wychwytywanie dwutlenku węgla”.

François Garg, historyk

we francjiinfo

Poszedł, „Historia pokazuje, że korzyściom zawsze towarzyszą efekty odbicia [une hausse de la consommation énergétique]złe efekty [les solutions se révèlent plus énergivores que prévu] I konsekwencje, które odkrywamy później”. Kontynuuje, zauważając, że żadne źródło energii nie może zapewnić takiej wydajności bez odpowiednika środowiskowego. Jeśli chodzi o alternatywy, które są trzeźwością lub niedoskonałością, wymagają „Więcej niż tylko przesłuchanie modelu technicznego. Mówimy o naszym związku ze światem, nawet o naszej koncepcji szczęścia”.

* Linki oznaczone gwiazdką są napisane w języku angielskim.