Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyginięcie dinozaurów pozwala nam dzisiaj pić wino i oto dlaczego

Wyginięcie dinozaurów pozwala nam dzisiaj pić wino i oto dlaczego

Oczywiście masowe wymieranie nigdy nie jest zabawne. Ale jeśli w końcu skończymy Działy wina Niedostępny już w supermarkecie, możemy sobie powiedzieć, że nie wszystko stracone. Jak szczegółowo Artykuł z amerykańskiego magazynu NewsweekTęsknimy za dinozaurami, ale teraz możemy pić (z umiarem) na pocieszenie.

Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych i Panamy opublikował 1każdy Lipiec Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature PlantsKtóry opisuje różne skamieniałe odmiany winogron z Kolumbii, Peru i Panamy. Okazy te, których wiek szacuje się na 60–19 milionów lat przed naszą erą, w znacznym stopniu skorzystały na wyginięciu dinozaurów przed tym okresem.

Fabianiego HerreręBadacz zajmujący się paleobotaniką (badaniem roślin kopalnych) w Field Museum w Chicago (Illinois) i główny autor tego badania wskazuje, że„To najstarsze winogrona, jakie kiedykolwiek odkryto w tej części świata, i są o kilka milionów lat młodsze od najstarszych winogron, jakie kiedykolwiek odkryto po drugiej stronie planety”.. Według niego w tym okresie, po wyginięciu dinozaurów około 66 milionów lat temu, na całej planecie zaczęły rozprzestrzeniać się winorośle.

Dlatego wzrost winogron rozpoczyna się, gdy obumierają duże pnącza. Dla badaczy nie jest to przypadek: wyginięcie tych masywnych gatunków spowodowało zagęszczenie lasów i umożliwiło pnączom, takim jak winorośl, rozprzestrzenianie się z drzewa na drzewo. „W zapisie kopalnym mniej więcej w tym czasie zaczynamy widzieć więcej roślin, które wykorzystują winorośl do wspinania się na drzewa, podobnie jak winorośl”.„, wyjaśnia Fabiani Herrera.

Wypijmy za zdrowie dinozaurów

W „innym świecie” rozprzestrzeniły się także ptaki, które pomogły w rozprzestrzenieniu się niektórych roślin na większe obszary. Podobnie jak to miało miejsce w mniejszym stopniu z pojawieniem się ssaków. Wygląda na to, że asteroida, która miała zniszczyć dinozaury z planety, wyzwoliła inną energię.

READ  W galaktyce będzie wiele Tatooine nadających się do zamieszkania

W Europie winogrona zaczęto rozpoznawać znacznie później, na początku czwartorzędu, około 2,5 miliona lat temu. Produkcja wina i pierwsze jej ślady Zostało założone w Gruzji 8000 lat temuZ pewnością nie rozwijałaby się tak dobrze, gdyby nasze winnice zniszczyły duże, roślinożerne dinozaury.

Ten przykład karmy pokazuje, że każda forma życia, nawet mająca najlepsze intencje, może z łatwością wpłynąć na różnorodność biologiczną. Dinozaury spowalniały wzrost winorośli tylko ze względu na swoje wymiary. Wyobraź sobie, że mieli samochody, lotniska i pasję do oleju palmowego…

Jeśli będziemy musieli pożegnać się z diplodokami i brachiozaurami na rzecz piwnicy godnej tej nazwy, możemy sobie tylko wyobrazić, jaki wyrafinowany trunek ujrzy światło dzienne, gdy ludzkość wyginie. Zwierzęta, które nas przeżyją, a na pewno niedźwiedź wodny, niewątpliwie będą miały wszystko, czego potrzeba, aby dobrze sobie radzić.