Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyciek rurociągu naftowego Przyjaźń w Polsce, śledztwo wszczęte

Wyciek rurociągu naftowego Przyjaźń w Polsce, śledztwo wszczęte

Polski operator PERN poinformował, że w sobotni wieczór 5 sierpnia wykrył wyciek na odcinku rurociągu Przyjaźń transportującego ropę z Rosji do Europy i prowadzi dochodzenie w sprawie przyczyn zdarzenia. Berno poinformowało, że wykryto wyciek w pobliżu Sodexu w centralnej Polsce, na jednej z dwóch nitek zachodniej części rurociągu Druschba, którym ropa naftowa dociera do Niemiec. Druga linia działa normalnie, a wyciek nie stwarza zagrożenia dla zdrowia mieszkańców – poinformował PERN, dodając, że badane są przyczyny zdarzenia.

Nie ma to wpływu na dostawy do polskich rafinerii, a operator jest w kontakcie ze swoimi niemieckimi partnerami. Niemcy przestały kupować rosyjską ropę w styczniu.

Twój Kody

„Służby PERN wykopały uszkodzoną rurę. Trwają prace przygotowawcze do naprawy odcinka” – napisał wcześniej PERN w serwisie społecznościowym X. Świergot, Niedzielny poranek. Operator nie powiedział, kiedy linia zostanie naprawiona i jaki będzie to miało wpływ na dostawy z Niemiec. Straż pożarna i służby ratunkowe PERN są na miejscu i zabezpieczają teren – powiedział operator.

Jeden z największych rurociągów na świecie, rurociąg Druszpa, może transportować 2 miliony baryłek dziennie. Zachodnia część obu rurociągów transportujących ropę z centralnej Polski do Niemiec ma łączną przepustowość 27 mln ton ropy rocznie.

Od czasu, gdy w zeszłym roku Rosja najechała Ukrainę i wykryto duże wycieki w gazociągach Nord Stream 1 i 2 łączących Rosję z Europą pod Morzem Bałtyckim, Europa znajduje się w stanie najwyższej gotowości ze względu na bezpieczeństwo swojej infrastruktury energetycznej.


Z Reuters (Anna Włodarczak-Semczuk; wersja francuska: Kate Entringer)

wybrany dla Ciebie

TotalEnergys zwiększa pojemność podwodnego składowania CO2 w Norwegii
READ  Kiedy osły Europy staną się wzorowymi uczniami w obliczu wojny