Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wybory w Polsce: Konflikty między Warszawą a UE nasiliły się

Wybory w Polsce: Konflikty między Warszawą a UE nasiliły się

Opublikowano 15 października 2023 o godzinie 9:00.

To okrutny paradoks: Polska, pierwszy beneficjent netto budżetu UE, w dalszym ciągu blokuje europejską machinę, nie szanując jej wartości i mechanizmów decyzyjnych. Zatrudnianie pod nadzorem wymiaru sprawiedliwości, kontrola mediów, odwołania prawne od dwudziestu siedmiu uznanych tekstów, ataki na zasadę wyłączności potencjału handlowego UE… Zasada rządzącej od lat Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) władzy w Warszawie od 2015 roku, w Brukseli w dalszym ciągu przyprawia o ból głowy. Szczegółowa recenzja podczas głosowania Polaków w najbliższą niedzielę.

Wsparcie dla Ukrainy. Po inwazji rosyjskiej władze Moraw wykazały bardzo duże i głośne poparcie dla Kijowa, odmawiając m.in. przyznania klauzul ochronnych zwalniających ukraiński eksport z ceł.

Rok później, w obliczu napływu zboża z sąsiedniego kraju, Warszawa nie wahała się zamknąć granic, wbrew unijnej polityce wyłączności potencjału handlowego. We wrześniu Warszawa nagle ogłosiła, że ​​zaprzestanie dostaw sprzętu wojskowego. Kilka dni temu Warszawa i Kijów wreszcie zaczęły eskalować kwestię rolnictwa.

Zielony Ład. Warszawa kwestionowała szereg dokumentów środowiskowych przyjętych przez dwadzieścia siedem sądów europejskich wbrew opinii Warszawy. Uzasadnienie rządu Morawieckiego: Te ustawy, mające konsekwencje budżetowe, powinny zostać przyjęte jednomyślnie. Ironia sytuacji: Polska odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, którego supremacja została w 2021 roku brutalnie zakwestionowana, choć stanowiła podstawę prawną konstrukcji europejskiej.

plik migracji. Również tutaj, podobnie jak w Budapeszcie, Warszawa sprzeciwia się podejmowaniu decyzji większością kwalifikowaną i domaga się konsensusu. Warszawa i Budapeszt odegrały tę samą rolę w Granadzie 6 października, po impasie w Radzie Europejskiej w czerwcu ubiegłego roku, a ustęp dotyczący migracji został usunięty z deklaracji końcowej dwudziestej siódmej.

Rząd organizuje 15 października referendum, w którym zadane zostanie pytanie dotyczące migracji zawierające wątpliwe sformułowania, które zniekształcają rzeczywistość europejskich przepisów. Nowy skandal: We wrześniu wykryto w Polsce siatkę oferującą wizy Schengen cudzoziemcom z Afryki i Azji w zamian za łapówki.

READ  Polska zdymisjonuje Szwecję i awansuje na mistrzostwa świata

Energia. Polska jest jednym z najbardziej „emisyjnych” krajów w UE, w którym w koszyku energetycznym nadal dominują paliwa kopalne. Kopalnia węgla brunatnego Duro jest prowokacyjna pod wieloma względami. Nadal jest przedmiotem długiego dramatu prawnego pomiędzy Warszawą, sąsiednimi Czechami a sądem luksemburskim po tym, jak odłożył on orzeczenie sądu w sprawie legalności pozwolenia na jego działalność.

Plan naprawy. Polska należy do nielicznych krajów, które, podobnie jak Węgry, nie otrzymały jeszcze euro (ani złotówki) w ramach planu ratunkowego z dużego europejskiego funduszu finansowanego ze wspólnego długu NGEU. W czerwcu 2022 r. Komisja sprawdziła to, za radą dwóch komisarzy i wbrew gniewowi Parlamentu Europejskiego, ale pod rygorystycznymi warunkami, w szczególności dotyczącymi niezależności sądownictwa.

Warszawa zgłosiła poprawkę do swojego planu, która również wymaga zatwierdzenia. Warunki te nie zostały jednak jeszcze spełnione, a ważny akt prawny dotyczący wymiaru sprawiedliwości nadal toczy się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Bruksela nie realizuje żadnych przelewów pieniężnych.

Stosunki z Niemcami. Rząd Morawieckiego cierpi na autentyczną obsesję antyniemiecką. Protestujących często nazywa się „agentami Niemiec”. W zeszłym roku lider PiS Jarosław Kaczyński zażądał od Berlina reparacji wojennych w wysokości 1,3 biliona euro, 77 lat po zakończeniu II wojny światowej.