Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wrząca woda usuwa prawie wszystkie mikroplastiki

opublikowany

zanieczyszczenieWrząca woda usuwa prawie wszystkie mikroplastiki

Te maleńkie cząsteczki atakują wszystko. Dobra wiadomość, stara metoda oczyszczania wody działa.

Michelle Pralong
przez

Michelle Pralong

Jeśli woda jest wystarczająco twarda, węglan wapnia twardnieje w wysokich temperaturach i zatrzymuje cząsteczki mikroplastiku.

Jeśli woda jest wystarczająco twarda, węglan wapnia twardnieje w wysokich temperaturach i zatrzymuje cząsteczki mikroplastiku.

20 minut / Vanessa Lam

W krajach i regionach, w których woda może zawierać bakterie, wirusy i pasożyty, zabija je wrząca woda. Od kilku lat źródło zanieczyszczeń podbiło wszystko: glebę, żywność, chmury i oczywiście wodę. To są mikroplastiki. Zanieczyszczenia te, o długości mniejszej niż 5 mm, są trudne do wykrycia i usunięcia.

Ich dokładny wpływ na zdrowie nie jest jeszcze dobrze określony, chociaż wiemy, że niektóre, np. polistyren, mogą powodować stany zapalne, stres oksydacyjny lub zabijanie komórek. Nic bardzo zachęcającego.

Wystarczy 5 minut gotowania

Chińscy naukowcy chcieli wiedzieć, czy stara, dobra metoda gotowania wody jest skuteczna przeciwko mikroplastikom. Stworzyli próbki wody kranowej, które zawierały kilka powszechnych minerałów, a także trzy związki mikroplastiku: polistyren, polietylen i polipropylen. Nauka na żywo. Zmieniali także twardość wody, dostosowując stężenie węglanu wapnia.

Wyniki były bardzo jednoznaczne: według badania opublikowanego w 2019 r. po gotowaniu przez 5 minut, a następnie schłodzeniu, woda zawierała znacznie mniej cząstek mikroplastiku. Publikacje ACS. W twardej wodzie zmniejsza się o co najmniej 80%, gdyż węglan wapnia pod wpływem wysokich temperatur ulega zestaleniu, zatrzymując w środku cząsteczki plastiku. Po prostu przefiltruj wodę, aby usunąć te stałe pozostałości.

Dlatego gotowanie wody jest zawsze dobrym pomysłem.

READ  W przeszłości Ziemia była całkowicie pokryta lodem!