Inflacja w Polsce wykazuje oznaki wyhamowania. Po osiągnięciu w lipcu poziomu 10,8% rok do roku, w sierpniu spadł do 10,1% – wynika z danych GUS. Przez miesiąc ceny utrzymywały się na stabilnym poziomie.
Podobnie jak w wielu krajach w Europie, to ceny produktów spożywczych, które w ciągu roku nadal rosną o +12,7%, oraz dostawy energii (+13,9%), napędzają wyższą inflację ogółem. Choć utrzymała się na wysokim poziomie w porównaniu do poziomu z 2021 r., wynoszącego 5,1%, to jednak w tym roku znacznie spadła, osiągając średnią stawkę za rok 2022 na poziomie 14,4%.
Pierwsza obniżka stóp procentowych od trzech lat
To wystarczy, aby przekonać bank centralny kraju do obniżki kluczowych stóp procentowych. Tak właśnie uczynił w środę 6 września, obniżywszy główną stopę procentową z 6,75% do 6%. Gwałtowny spadek, podczas gdy eksperci oczekiwali -0,25%. Przede wszystkim jest to pierwsza zmiana cen od września 2022 r. i nawet pierwszy spadek od maja 2020 r.
Szczegółowo: Stopę dyskontową określającą stopę procentową, według której banki komercyjne pożyczają płynność w formie zadłużenia, które stanowią zabezpieczenie, ustalono na poziomie 6,05%. Stopa lombardowa, czyli stopa procentowa stosowana przez bank centralny przy udzielaniu kredytów jednodniowych bankom komercyjnym, wzrosła do 6,5%.
GUS zauważył, że takie rozwiązanie może wesprzeć rozwój kraju, podczas gdy PKB w drugim kwartale spadł o 2,2% w porównaniu do kwartału poprzedniego, wynika z danych wyrównanych sezonowo. W ujęciu rocznym polski PKB spadł w drugim kwartale o 1,4%. W cenach stałych spadła ona w okresie od kwietnia do czerwca o 0,6% w porównaniu do poprzedniego kwartału, po spadku o 0,3% w pierwszym kwartale.
Strefa euro znajduje się w technicznej recesji
Bo jeśli wysokie stopy umożliwiają ograniczenie konsumpcji, a tym samym luki między podażą a popytem w celu ograniczenia inflacji, to wpływają one także na wzrost krajów, które wybierają tę politykę pieniężną, takich jak Europejski Bank Centralny (EBC). Od lipca 2022 r. dziewięciokrotnie podnosił stopy procentowe i obecnie utrzymuje je na poziomie od 3,75% do 4,25%. Stopa depozytów, stanowiąca punkt odniesienia, wzrosła do tego samego poziomu, co ich historyczny szczyt wynoszący 3,75%, który osiągnął od października 2000 r. do maja 2001 r. W rezultacie szacunki Eurostatu w czerwcu ubiegłego roku wskazywały, że strefa euro (20 krajów, które przyjęły euro jako wspólna waluta) technicznie znajdowała się w recesji, a PKB spadał w ciągu dwóch kolejnych kwartałów, o -0,1% od października do grudnia i ponownie o -0,1% w okresie od stycznia do marca.
Dzieje się tak w szczególności dlatego, że w pierwszym kwartale 2023 r. same Niemcy weszły w techniczną recesję, podczas której nastąpił drugi z rzędu spadek PKB, na który wpływa spadek popytu w przemyśle na tle inflacji i inflacji. Wysokie stopy procentowe. Według Destatis Institute, niemiecki PKB spadł o 0,3% w okresie od stycznia do marca w ciągu kwartału, po spadku o 0,5% w okresie od października do grudnia, według danych skorygowanych o zmienne sezonowe i kalendarzowe.
(z AFP)
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy