Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: dlaczego Władimirowi Putinowi grozi aresztowanie w RPA

Wojna na Ukrainie: dlaczego Władimirowi Putinowi grozi aresztowanie w RPA

podstawowy
Władze RPA zapowiedziały, że aresztują Władimira Putina, jeśli przyjedzie do Johannesburga pod koniec sierpnia przyszłego roku, podczas szczytu BRICS. Władca Kremla zaznaczył, że niewątpliwie weźmie udział w wydarzeniu zdalnie.

To była tajemnica, która zajmowała mieszkańców RPA od miesięcy. W związku ze zbliżającym się szczytem BRICS – wydarzeniem skupiającym przedstawicieli Brazylii, Indii, Chin i Rosji – który odbędzie się w Johannesburgu w dniach 22-24 sierpnia, władze Republiki Południowej Afryki od dawna zastanawiają się nad możliwym aresztowaniem Władimira Putina. Na mocy międzynarodowego nakazu aresztowania władca Kremla znajduje się w ogniu krzyżowym Republiki Południowej Afryki, która jako członek Międzynarodowego Trybunału Karnego teoretycznie powinna go aresztować, jeśli rosyjski prezydent wkroczy na jej terytorium. Władimir Putin jest już oskarżony o zbrodnie wojenne za „deportację” ukraińskich dzieci od czasu inwazji na Ukrainę, zarzuty, które Moskwa wyraźnie odrzuca…

Przeczytaj także:
Wojna na Ukrainie: kontrofensywa musi „przyspieszyć”, mówi Zełenski

Republika Południowej Afryki zdecydowała w tym tygodniu. Z dokumentu Ministerstwa Sprawiedliwości, opublikowanego przez Sojusz Demokratyczny wynika, że ​​władze Republiki Południowej Afryki rzeczywiście aresztują Władimira Putina, jeśli pod koniec sierpnia przyszłego roku uda się on do Johannesburga. Wiele procedur prawnych zostało wszczętych w tej sprawie przez Sojusz Demokratyczny i Amnesty International. Jak powiedziała południowoafrykańska dyrektorka Amnesty International, Chinela Mohamed, dokument wydany przez Departament Sprawiedliwości Republiki Południowej Afryki jest „zwycięstwem rządów prawa i międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości, ale z pewnością dla ukraińskich ofiar”.

Przeczytaj także:
Wojna na Ukrainie: „Będziemy o was pamiętać”… Władimir Putin grozi Polsce w przypadku ataku na Białoruś

W tym kontekście Władimir Putin zaznaczył, że najprawdopodobniej nie pojedzie na szczyt BRICS, ale będzie w nim uczestniczył zdalnie w formie wideokonferencji. Republika Południowej Afryki przyjęła tę wiadomość „z ulgą”, pragnąc przede wszystkim zażegnać kryzys dyplomatyczny. Wcześniej rosyjskie władze wskazywały, że aresztowanie Władimira Putina byłoby równoznaczne z „wypowiedzeniem wojny”. Dlatego prezydent Republiki Południowej Afryki Cyryl Ramaphosa przez wiele miesięcy wątpił w możliwość aresztowania głowy państwa rosyjskiego.

READ  W Argentynie gospodarka „zachwiała się” po przełomie Javiera Meili – Wyzwoleniu