Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Władimir Putin oferuje osiem pierścieni sojuszniczym przywódcom, Kreml zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z „Władcą Pierścieni”

Władimir Putin oferuje osiem pierścieni sojuszniczym przywódcom, Kreml zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z „Władcą Pierścieni”

Mnóstwo odniesień do prac JRR Tolkiena od czasu ataku na Ukrainę.

Czy chce rządzić nimi wszystkimi? Jak Sauron Władca PierścieniPrezydent Rosji Władimir Putin wręczył osiem pierścieni przywódcom sojuszników byłego Związku Radzieckiego w Moskwie we wtorek, 27 grudnia, podnosząc pytania o zakres przesłania. „To tylko pamiątka noworoczna, nie ma w tym nic specjalnego”.Wieczorem oddalić się od Kremla.

Na zakończenie szczytu WNP Kreml przekazał kilku byłym republikom radzieckim dziewięć złotych pierścieni z napisem „Szczęśliwego Nowego Roku 2023” i hasłem tego sojuszu. Oprócz Władimira Putina przyjął szefów ośmiu obecnych państw (Białoruś, Armenii, Azerbejdżanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu).

Komentatorzy natychmiast zauważyli podobieństwa do dzieła J.R.R. Tolkiena, w którym władca zła, Sauron, dał dziewięć pierścieni ludzkim władcom, którzy następnie stali się jego sługami, nazistami. W książce Sauron potajemnie tworzy dodatkowy pierścień, Jedyny Pierścień, który pozwala kontrolować wszystkie pozostałe pierścienie.

Zdaniem politologa „świadome” nawiązanie do Kremla

Od czasu ataku Kremla na Ukrainie ukraiński rząd regularnie porównuje Rosję do Mordoru, królestwa Saurona, a rosyjskich żołnierzy do orków, żołnierzy Saurona. Według rosyjskiej politolog Ekateriny Shulman te dziewięć epizodów to epizody „żart” Wyraźnie „przytomny” Kreml. Zaznacza, że ​​logo CIS na pierścieniach przypomina kształtem „Oko Saurona” pokazane w filmowej adaptacji książki.

Wyciąg z dokumentu przedstawiającego pierścienie nadawane przywódcom Wspólnoty Niepodległych Państw.  (Paweł Perfugo/Telegram)

Krytycy Kremla, zwłaszcza na Ukrainie, porównują Władimira Putina do Golluma, postaci skorumpowanej przez Jedyny Pierścień, a prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Froda, który postanowił wziąć Jedyny Pierścień jako ciężar, by go zniszczyć.

W rosyjskim radiu Kommersant FM dziennikarz Dmitrij Driz zauważył, że Aleksander Łukaszenko, prezydent Białorusi, jeden z nielicznych sojuszników Władimira Putina w jego ataku na Ukrainę, był widziany z małym pierścieniem na palcu. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Władimir Putin nie będzie nosił jego ubrania.

READ  Czworo dzieci doznało zatrzymania akcji serca po wpadnięciu do zamarzniętego jeziora