Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Witamy w kakistokracji, świecie rządzonym przez najbardziej niekompetentnych ludzi

Witamy w kakistokracji, świecie rządzonym przez najbardziej niekompetentnych ludzi

Termin ten, będący połączeniem dwóch greckich słów, odzwierciedla rzeczywistość świata pracy: kiedy władzę przypisuje się niewykwalifikowanych jednostkom. Wyjaśnienia.

To określenie zapewne dla niektórych czytelników będzie odkryciem… Kakistokracja w rzeczywistości nie odnosi się do kultury persymony ani do syndromu psychicznego. Ta językowa osobliwość zbudowana jest z dwóch greckich słów. Kakistos – czyli najgorsze – i Kratos – władza… To temat właśnie wydanej książki pt. „Kakistokracja, czyli siła najgorszego – Podróż do serca niepełnosprawności »Podpisano przez nauczycielkę i badaczkę Isabel Barth.

Włącz średni

Ta książka może być komediową farsą lub nieco dziwacznym thrillerem, ale jest to bardzo poważna praca, która ostatecznie koncentruje się na klasycznym pytaniu świata biznesu: w jaki sposób pozornie niekompetentna osoba awansowała na odpowiedzialne stanowiska? Albo jak w niektórych przypadkach możemy dać władzę – lub iluzję posiadania władzy – zwykłym ludziom…

To stare słowo, które pojawiło się ponownie 13 kwietnia 2018 roku w ćwierkać Napisane przez dyrektora CIA Johna Brennana przeciwko prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. „Wasza kakistokracja upada po swojej niefortunnej podróży.”– napisała Brennan na Twitterze. Jeśli polityka jest podatnym gruntem dla tego rodzaju władzy, jak wyjaśnia w swojej książce Isabelle Barth Harvard Business ReviewŚwiat pracy jest równie wspaniały! Niekompetencja menedżera powoduje, że zadania są wykonywane źle lub nie są wykonywane.

Szkoda, że ​​zarządzają nim niekompetentni ludzie

Tak naprawdę, gdy hierarchiczny szef nie wykonuje swojej części, jego miejsce muszą zająć jego podwładni, co wymaga dużej ilości czasu i energii. Kolejnym skutkiem kakistokracji jest wstyd, jaki odczuwają pracownicy, mając niekompetentnego przedstawiciela swojej firmy. Tak naprawdę wizerunek firmy jest bezpośrednio powiązany z wizerunkiem jej menedżerów…

Po co promować nieefektywność? Najczęstszym wyjaśnieniem boomu nieefektywności jest Zasada Petera. Zgodnie z tą zasadą kompetentni pracownicy awansują aż do osiągnięcia stanowiska, którego nie są w stanie objąć. Innym możliwym czynnikiem jest sytuacja, w której niekompetentne osoby są systematycznie powoływane na stanowiska, na których prawdopodobnie wyrządzą najmniej szkody, czyli na stanowiska menedżerskie.

READ  W Kijowie Rishi Sunak obiecał 50 milionów funtów na wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy

– Nieskuteczność usług doradczych

Strach przed niekompetencją i konkurencją to także dobry powód, aby promować niekompetentnych ludzi. Wreszcie, jak pisze Isabelle Barth, kolejnym wyjaśnieniem niekompetencji na najwyższym szczeblu firm i instytucji jest rozwój zarządzania konsultacyjnego, czyli delegowania złożonych lub strategicznych zadań firmom konsultingowym… Ale bądź spokojny, François: można zostać kompetentny z twojej niekompetencji! Warunek konieczny, aby położyć kres kakastokracji!

Codziennie szukaj kolumny „W pracy !”, o 6:44 w Radiu Classic i w podcaście.