Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Windows 10 i NVIDIA praktycznie dominują na rynku, a liczby są zdumiewające

Windows 10 i NVIDIA praktycznie dominują na rynku, a liczby są zdumiewające

Comiesięczne badanie Steam dotyczące sprzętu i oprogramowania to prawdziwy barometr trendów w grach komputerowych. W tym miesiącu Nvidia potwierdza swoją pozycję niekwestionowanego lidera na rynku kart graficznych, podczas gdy Windows 10 pozostaje systemem operacyjnym wybieranym przez graczy.

para
para
  • Nvidia miażdży konkurencję z 78% udziałem w rynku kart graficznych.
  • Windows 10 nadal dominuje na scenie systemów operacyjnych do gier.
  • Garstka zagorzałych graczy wciąż sprzeciwia się Windowsowi 8.

Na miesiąc, Steam skanuje miliony użytkowników, aby poznać ich konfigurację : Karta graficzna, system operacyjny, procesor, pamięć RAM itp. Te cenne dane pozwalają platformie zapewnić pełny przegląd sprzętu używanego przez społeczność graczy PC.

Nie tylko przynosi to korzyść Steam w dostosowywaniu swoich usług, ale także przynosi korzyść producentom i programistom, którzy mogą w ten sposób kierować swoje produkty i optymalizować swoje gry zgodnie z urządzeniami najczęściej używanymi przez ich odbiorców.

Nvidia: niezrównana dominacja na rynku kart graficznych

Nvidia dosłownie miażdży konkurencję, żądając nie mniej niż 78% udziału w rynku w porównaniu do konkurencyjnej firmy AMD. Liczba ta może w pierwszej chwili zaskoczyć, zwłaszcza gdy wiadomo, że nowa generacja kart graficznych RTX 40 pojawiła się latem ubiegłego roku.

Jednak to karty z poprzedniej półki, czyli RTX 3060 (ze średniej półki), zajmują pierwsze miejsca w rankingach z 6,92% użytkowników Steam. Następnie RTX 2060 (poprzednia generacja) z wynikiem 4,10% i GTX 1650 (poziom podstawowy) z wynikiem 4,07%. Być może popularność karty RTX 3060 można wytłumaczyć jej atrakcyjnym stosunkiem wydajności do ceny, zwłaszcza że ceny kart graficznych w ostatnich miesiącach generalnie wykazywały tendencję spadkową.

Windows 10: wciąż ulubiony wśród graczy

Pod względem systemu operacyjnego Windows 10 (54,40%) pozostaje faworytem wśród graczy PC. Musimy wierzyć, że społeczność nie jest do końca przekonana argumentami Microsoftu, który mimo to pozycjonuje swój nowy Windows 11 jako system operacyjny przeznaczony do gier. Windows 11 zajmuje drugie miejsce z przyzwoitym wynikiem 41,61%, ale nie pobija swojego poprzednika.

READ  Unia Europejska sprawia, że ​​globalne ładowarki są obowiązkowe

W tej ankiecie warto zwrócić uwagę na zabawny fakt: nadal niewielka liczba graczy PC (około 0,08%) nadal korzysta z Windows 8, systemu operacyjnego, który Microsoft i Steam porzuciły na początku roku. Bez wątpienia te purystki systemu operacyjnego, dziewczyny, są fankami stabilności i nie widzą sensu przechodzenia na inny system operacyjny. Jednak ich liczba stale maleje i prawdopodobnie w nadchodzących miesiącach będą one stopniowo migrować do nowszych systemów.