Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiemy, kiedy będzie bolało, kiedy będzie długo, a kiedy będzie ciężko

Wiemy, kiedy będzie bolało, kiedy będzie długo, a kiedy będzie ciężko

Napisane przez Pierre Barthelemy

Wysłano wczoraj o 18:30, zaktualizowano o 04:46.

43-letni Thomas Pesquet ma wystartować w czwartek 22 kwietnia z Cape Canaveral (Floryda) na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon. Wraz z trzema innymi astronautami dołączy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas sześciomiesięcznej misji na orbicie.

Po prawie dwustu dniach pobytu w latach 2016-2017 będziesz pierwszym Francuzem, który wykona dwie misje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jaka jest różnica w podejściu między pierwszym a drugim lotem kosmicznym?

Pierwsza podróż to zenit życia: wyruszamy w przygodę z kwiatkiem do broni, nie wiedząc, jak się skończy ani czego się spodziewać. W tym fakt, że czasami może to być uciążliwe i bolesne. Za drugim razem wiemy dokładnie, co się wydarzy. Nie oznacza to, że jesteśmy mniej entuzjastyczni, ale jesteśmy bardziej ostrożni: wiemy, kiedy będzie bolało, kiedy będzie długo, a kiedy będzie ciężko. Dlatego przygotowujemy się bardziej konkretnie na te chwile.

Co masz na myśli mówiąc „boli”?

To prawda, że ​​czasem ludzie są tym zaskoczeni, bo mamy tak pozytywne kontakty, że mają wrażenie, że astronauci chodzą po różach. Tak nie jest, to może boleć. Podczas mojego pierwszego pobytu ze względów naukowych pobrałem cztery małe wycinki mięśnia. Kiedy nie goi się dobrze, jest to trochę skomplikowane … Poza tym fizycznie trudno jest zmusić się do podnoszenia żeliwa przez dwieście dni. Jest też pozycja w kapsule Sojuz, podczas startu lub ćwiczeń symulacyjnych: po dwudziestu minutach kolana są bardzo obolałe i trzeba w tej pozycji pozostać przez dwie i pół godziny. I nie wolno nam zapominać o chwilach, kiedy jest to bolesne na poziomie psychologicznym … Czasami chcemy być z naszymi bliskimi, czasem coś się dzieje na ziemi i czujemy się bezradni, chcemy być z naszymi bliskimi, aby im pomóc, czasami jesteśmy zmęczeni, ponieważ wydaje nam się, że coś się powtarza. Nie jest łatwo przebywać w kosmosie przez sześć miesięcy.

READ  Dark startup wyśle ​​swoje małe rakiety w celu oczyszczenia przestrzeni z lotniska Mérignac
Przeczytaj także To jest … Thomas Pesquet

Jaki będzie Twój program naukowy podczas tego zadania? Ile prób jest planowanych?

Jeśli policzymy wszystkie eksperymenty, w których musimy wziąć udział, zakres wynosi od 180 do 200. Z mojej strony, jako inżynier i pilot nauk o kosmosie, bardzo lubię eksperymenty medyczne. Istnieje wiele interesujących eksperymentów dotyczących układu odpornościowego lub walki z rakiem. Na przykład mamy systemy oparte na nanocząsteczkach, które pozwalają nam dostarczać leki do komórek rakowych. Badanie ich pod nieobecność grawitacji jest bardziej reprezentatywne dla tego, jak unoszą się w ludzkim ciele. Zajmujemy się również starzeniem się, ponieważ wiemy, że sześciomiesięczny lot kosmiczny to dziesięć lat starości … odwracalne, na szczęście dla nas – przynajmniej tak nam się mówi! Inny eksperyment doprowadzi nas do biopsji uśpionych myszy w celu zbadania mechanizmów gojenia, ponieważ uważa się, że komórki nie zachowują się w ten sam sposób w przypadku braku grawitacji.

Masz jeszcze 67,82% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest tylko dla abonentów.