Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

wideo.  Jak pracownicy jedynego cywilnego francuskiego laboratorium P4 przygotowują się do pracy w kontakcie z wysoce zjadliwymi wirusami?

wideo. Jak pracownicy jedynego cywilnego francuskiego laboratorium P4 przygotowują się do pracy w kontakcie z wysoce zjadliwymi wirusami?

opublikowany

Aktualizacja

Artykuł autorstwa

Naukowcy i technicy w tym bardzo bezpiecznym laboratorium pracują codziennie z szeregiem groźnych wirusów, takich jak Ebola, Lassa, Marburg, Nipah, Hendra i Machubo… Fragment dziennika „13:15 w niedzielę” 24 kwietnia 2022 r.

Na świecie istnieje około sześćdziesięciu laboratoriów P4. Są to jednostki o wysokim poziomie bezpieczeństwa przeznaczone wyłącznie do poszukiwania patogenów klasy 4 i charakteryzują się bardzo wysokim stopniem zagrożenia. Trzy z nich działają we Francji, z których dwa służą do celów wojskowych. Jedyny francuski cywilny P4 znajduje się w Lyonie. A ci, którzy wejdą do tego wirusowego panteonu, chronią się, wkładając nienaganne ubranie.

„Przetestuję swój osobisty garnitur, który dopasowuje się do morfologii i rozmiaru moich butów. Jest szyty na miarę”, technik wyjaśnia magazynowi „13:15 niedziela” (powtórka). Sprawdza szczelność swojego skafandra bebomate, nadmuchując go, a następnie przesuwając ustami po jego powierzchni, aby wyczuć najmniejszą ilość powietrza, która może uciec. Precyzyjna praca: „Obserwuję go przez dziesięć sekund, aby zobaczyć, czy opada, czy nie. W porządku, jest w porządku”.

Najmniejszy błąd może być śmiertelny

Następnie można nosić kombinezon z nadciśnieniem. Jeśli pęknie, powietrze wydostaje się z niego, a nie do środka, unikając w ten sposób zanieczyszczeń, które mogą być śmiertelne w takim środowisku. Do każdego skafandra dopływa zdrowe powietrze dzięki fajce wodnej. Jedynym narzędziem łączącym Stefana z resztą świata jest kask, który nosi cały czas. A kamery nie oderwą od niego wzroku po drugiej stronie śluzy, przez którą właśnie przeszedł.

Aby pracować w laboratorium P4, trzeba być metodycznym i skrupulatnym, bo najmniejszy błąd może być śmiertelny: „Nawet jeśli jesteśmy w laboratorium i pracujemy w skafandrach kosmicznych, wyposażam się w trzecią parę rękawiczek, gdy tylko zajmiemy się próbkami zakaźnymi”. Jak wirusy Ebola, Lassa, Marburg, Nipah, Hendra, Machubo… Przerażająca, wirusowa wycieczka po świecie wykonana za szkłem o grubości 2,5 cm…

READ  Objawy raka okrężnicy, które powinny cię ostrzec

> Wydania magazynu informacyjnego France Télévisions są dostępne na stronie internetowej Franceinfo i aplikacji mobilnej (iOS & robot), sekcja „Czasopisma”.

Subskrypcja newslettera

Wszystkie nowości w filmie

Zapoznaj się z podstawami naszych nowości dzięki naszemu biuletynowi

Subskrypcja newslettera

rzeczy na ten sam temat

Oglądane z Europy

Kanał Franceinfo wybiera codzienne treści z europejskich mediów audiowizualnych, członków Eurowizji. Treści te są publikowane w języku angielskim lub francuskim.