Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Węgry i Polska zobowiązują się do pomocy Trybunałowi UE w przestrzeganiu praworządności

Węgry i Polska zobowiązują się do pomocy Trybunałowi UE w przestrzeganiu praworządności

Niespodziewanie Węgry i Polska ogłosiły w czwartek 11 marca, że ​​złożyły skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (CJU). Urządzenie zostało przyjęte przez Radę Europejską w grudniu 2020 roku.

„UE nie ma zdolności do definiowania praworządności”, Wzywa polski rząd w oświadczeniu zamieszczonym na jego oficjalnej stronie internetowej. „Uważamy, że nie ma podstaw do tego typu porozumień ugodowych, które kolidowałyby z możliwościami państw członkowskich i naruszałyby prawo UE”. Węgry odpowiedziały jednogłośnie: „Tego prawa UE, które jest poważnym naruszeniem prawa, nie można wyegzekwować”.– skomentowała węgierska minister sprawiedliwości Judith Varga W wiadomości zamieszczonej na Facebooku.

Następnie Zablokowanie obecnych rozmów w sprawie europejskiego planu naprawy w grudniu Polska i Węgry ostatecznie zgodziły się na przedłużenie swojego weta pod warunkiem, że ważność urządzenia zostanie przekazana TSUE w przypadku działania państwa członkowskiego. Dzięki tej ofercie reszta UE starała się przede wszystkim zaoszczędzić czas. Pośpiech Akceptacja europejskiego planu naprawy (50750 miliardów) A budżet na lata 2021-2027 (1074 mld) wspierał to.

Oba kraje, które były wielokrotnie oskarżane o łamanie prawa, często korzystają z funduszy europejskich. Stanowiły 3,3% PKB w 2019 roku i 4,48% Węgier.

Przeczytaj analizę: Rządy prawa, migracje, płeć: wartości Warszawy i Budapesztu zbiegają się w kwestii

Zalecenie to ma natychmiastowy skutek w postaci odroczenia sankcji. Nie wejdą w życie po orzeczeniu sądu, które nie powinno było zapaść przed jesienią 2022 roku. Wybory parlamentarne, które mają się odbyć w połowie 2022 r., Aby przyjrzeć się sprawie otwartej wojny z Brukselą, z poszanowaniem wartości europejskich, pomimo wykluczenia Węgier Victora Orbana. Sankcje mogą zostać zniesione przed kolejnymi wyborami w Polsce, zaplanowanymi na 2023 r. Gdyby nie było reklamacji, nowy algorytm mógłby wejść w życie w tym roku.

Przeczytaj to też Na Węgrzech iw Polsce nieuchronne pogorszenie wolności prasy
READ  Polska czyni Niemcy „liderem” bezpieczeństwa europejskiego – 07.02.2024, godz. 14:39.

Świat z AFP