Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według Sił Powietrznych wczoraj wieczorem na południe kraju wystrzelono 36 rosyjskich dronów szturmowych

Według Sił Powietrznych wczoraj wieczorem na południe kraju wystrzelono 36 rosyjskich dronów szturmowych

Zdjęcie na okładce: Prezydent Rosji Władimir Putin w Moskwie podczas spotkania 9 października 2023 r. Michaela Metzla/AFP

  • Pod naciskiem wywołanym masakrą w mieście Hruza na Ukrainie Rosja próbowała we wtorek 10 października odzyskać miejsce w Radzie Praw Człowieka ONZ.Jest to ryzykowny zakład, który pozwoli ocenić, jakim cieszy się międzynarodowym poparciem. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, które wykluczyło Rosję z ciała utworzonego w Genewie po jej inwazji na Ukrainę, wybrało 15 nowych członków na lata 2024-2026.
  • Walne Zgromadzenie „Musi dokonać ważnego wyboru, aby udowodnić, że nie jest gotowa mylić podpalacza ze strażakiem”.Ambasador Albanii przy ONZ Farid Hodża w poniedziałek 9 października podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa poruszył kwestię rosyjskiego nalotu na ukraińską wioskę Hruza, w wyniku którego w zeszłym tygodniu zginęło ponad 50 osób.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie gościem programu „L’Événement, l’wywiad”, Wtorek, 10 października o 20:40, kontynuacja programu informacyjnego o 20:00. Wywiad przeprowadzony przez dziennikarkę Caroline Rowe, nagrany w poniedziałek w Kijowie.
  • Według Francetvinfo, Prezydent Ukrainy opowie o konflikcie izraelsko-palestyńskim i przelotnie potępi działania Moskwy. Dodał: „Mamy wszelkie oznaki, że Rosja pomaga w przeprowadzaniu pewnych operacji terrorystycznych. Nie robi tego po raz pierwszy. Zrobiła to w Syrii i zrobiła to na Ukrainie. Stara się zasiać ziarno niestabilność na świecie.” „Jesteśmy pewni, że Rosja w taki czy inny sposób wspiera działania Hamasu”.Wołodymyr Zełenski potwierdził występ we France 2.
  • Atak Hamasu na Izrael Nie zmniejszy to wsparcia UE dla UkrainyPotwierdził to w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Dodał: „Oczywiście Rosja próbuje wykorzystać wszystko, co dzieje się na scenie międzynarodowej, albo do podsycania niestabilności, albo do wzmocnienia swojej kampanii przeciwko Ukrainie, ale nie oznacza to, że uwaga Unii Europejskiej odwróciła się od Ukrainy”.Powiedział.
  • Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wydarzenia na Bliskim Wschodzie nie mają żadnego wpływu na wojnę na Ukrainie. przesłuchuje Podczas codziennej konferencji prasowejPieskow podkreślił, że „specjalna operacja wojskowa” była operacją niezależną „Wszystko przebiegało zgodnie z planem”.
  • Według rosyjskiego urzędnika okupacyjnego na froncie Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły pięć operacji ofensywnych w pobliżu dwóch robotów w obwodzie zaporoskim (na południu).Władimir Rogow, Do rosyjskiej agencji informacyjnej TASS. Według niego armia rosyjska odparła te atakiW rezultacie zginęło co najmniej trzydziestu pięciu żołnierzy.
  • Tej zimy Ukraińskie Siły Powietrzne skoncentrują swoje wysiłki na ochronie sektora energetycznegoOraz strategiczne obiekty użyteczności publicznej i kluczowa infrastruktura, jak przewidywał rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ahnat, W telewizji publicznej. Według niego strategia ta sprawdziła się już zeszłej zimy.
READ  Po całym dniu dyplomatycznych wymian napięcia wciąż są na szczycie

Oglądaj transmisję na żywo z poniedziałku klikając w ten link.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty na temat wojny na Ukrainie:

obraz. W Rosji cyberwojna Ekateriny Mizuliny o cnotę

Odszyfrowanie. Wagner po Wagnerze: Kreml bierze odpowiedzialność za reorganizację rosyjskich najemników

platforma. „Musimy wdrożyć ambitną strategię rolniczą między Ukrainą a Europą, która uczyni z tej unii wiodącą potęgę rolniczą na świecie”.

analiza. Ukraińskie ataki zmuszają rosyjską flotę do zmiany pozycji na wschodnim Morzu Czarnym

Powieść. Europejczycy na szczycie w Grenadzie nie kryli wątpliwości co do amerykańskiego sojusznika

Odszyfrowanie. Dlaczego Niemcy wahają się, czy dostarczyć Ukrainie rakiety Taurus?

Przygotowanie raportów. W Odessie werbownicy do wojska stoją u bram uniwersytetu

Odszyfrowanie. Rosja kontroluje mniej niż 17,5% terytorium Ukrainy, a sytuacja jest zamrożona od ponad dziesięciu miesięcy.

Powieść. Ukrainę czeka próba długiej wojny

Śledztwo wideo. W jaki sposób Ukraina przenosi wojnę na terytorium Rosji?

karty. Mapy wojny na Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej w lutym 2022 roku