Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w kraju zagrożonych jest 700 członków afgańskiej społeczności olimpijskiej

Sytuacja w Afganistanie od powrotu talibów do władzy pozostaje przedmiotem troski Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ten ostatni wezwał społeczność międzynarodową do mobilizacji we wtorek, zauważając, że jeśli więcej niż 300 członków afgańskiej społeczności olimpijskiej przebywa w domu, „ponad 700 osób jest zagrożonych w kraju, głównie kobiet i dziewcząt uprawiających sport. „.

Natychmiast po powrocie talibów do władzy, MKOl współpracował z komitetami narodowymi i federacjami międzynarodowymi, aby infiltrować szczególnie „kobiety i młode dziewczęta”. 8 września władze olimpijskie ogłosiły, że afgańscy uczestnicy igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio „wyjechali z kraju”, dwóch sportowców, którzy mają nadzieję zakwalifikować się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, oraz „duża liczba członków… olimpijczyków”. społeczności.” Poprzez integrację rodzin i urzędników.

Utwórz fundusz humanitarny

„Operacje pomocowe są kontynuowane, z dużą liczbą Narodowych Komitetów Olimpijskich, z pomocą ich rządu, aby zapewnić cenne wsparcie w tej dziedzinie”, powiedział we wtorek MKOl, powołując się na Katar, Pakistan, Iran, Kanadę, Australię, Polskę, Australia i Polska. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Argentyna, Szwajcaria i Niemcy.

MKOl dodał, że dokłada wszelkich starań, aby ewakuować członków afgańskiej społeczności olimpijskiej, którzy nadal przebywają w Afganistanie, do bezpiecznych krajów. Jednocześnie postanowił stworzyć fundusz humanitarny, aby wesprzeć wiele osób, które musiały pozostać w Afganistanie i które odczuwają ciężar kryzysu humanitarnego w tym kraju.

Pakowanie trwa

Podczas walnego zgromadzenia Federacji Narodowych Komitetów Olimpijskich, zorganizowanego w tym tygodniu na Krecie, MKOl wezwał te organizacje do skontaktowania się z ich rządem w celu uzyskania większej liczby wiz humanitarnych, aby umożliwić ewakuację Afgańczyków.

W odpowiedzi na to wezwanie, MKOl natychmiast otrzymał „kilka zobowiązań, które umożliwią zintensyfikowanie wysiłków na rzecz pomocy około 700 ludziom, którzy nadal przebywają w Afganistanie”.