Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Walki trwają w Mikołajowie koło Odessy; Pętla zaciska się na Kijowie

https://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.pnghttps://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.png30Stan na mapiePowiększenie

Kontekst

Transmisja na żywo Laury Motet

  • 16 dnia inwazji armia rosyjska działała na kilku frontach: Odnotowano niewielkie postępy w próbie zbliżenia się do stolicy, Kijowa i ciężkich bombardowań innych strategicznych miast W tym Mikołajów, ostatnia śluza przed portem w Odessie. Według raportu ONZ Zginęło co najmniej 516 cywilówStrona ukraińska, od 26 lutego.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył w piątek armię rosyjską o uniemożliwienie ewakuacji ludności cywilnej z oblężonych miejscowości Mariupol i Wołnowaka na południowym wschodzie oraz przeprowadzenie ataku na ścieżce korytarza humanitarnego. Siły rosyjskie nie przestały strzelać. Mimo wszystko postanowiłem wysłać do Mariupola konwój pojazdów z żywnością, wodą i lekarstwami (…). Ale okupanci przypuścili atak czołgów dokładnie tam, gdzie ten korytarz miał przebiegać”.Tak twierdził w przemówieniu wideo wydanym przez prezydencję. Według przedstawiciela Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża sytuacja w Mariupolu jest nadal krytyczna, gdzie jest uwięziony i pozbawiony elektryczności, wody, gazu i blisko żywności.
  • Europejscy szefowie państw i rządów Wykluczył ideę szybkiego przystąpienia Ukrainy, Otwierając drzwi do bliższych relacji, mimo nieustannych nacisków prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o przyłączenie „bez terminu” Klub społeczny, który przez cały wieczór apelował do sojuszników z Kijowa o większe zaangażowanie.
  • Ukraina i Rosja „Gotowy” Będzie dyskutowana o zapewnieniu bezpieczeństwa ukraińskich obiektów jądrowych, z każdym dniem coraz bardziej zagrożonych wojną, zapowiedział w czwartek szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Ta reklama pochodzi z Kijowa „Straciłem całą komunikację” Z elektrownią w Czarnobylu, według informacji otrzymanych przez policję nuklearną ONZ.
  • Dziś w czwartek doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Oleg Ustenko powiedział, że szkody spowodowane wojną na Ukrainie szacuje się na 100 mld dolarów (90 mld euro). Uważał jednak, że ukraiński system finansowy ma się dobrze. „W świetle obecnych okoliczności”według Dość stabilny kurs walutowy.
  • W czwartek burmistrz stolicy Ukrainy Witalij Kliczko poinformował, że połowa mieszkańców bloku kijowskiego uciekła od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, dodając, że„Obecnie mieszka tam prawie 2 miliony ludzi”.

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty dotyczące wojny na Ukrainie:

READ  W Stanach Zjednoczonych republikańscy senatorowie zablokowali umowę infrastrukturalną

Przenosić. Mikołajów w ciemności wojny

Historia. Na początku wojny na Ukrainie, dwadzieścia lat rosyjskiej propagandy w Donbasie

rozszyfrowanie. „Z”, rosnący rosyjski patriotyzm

chroniczny. „W tym momencie historii Unia Europejska musi mówić językiem władzy”

Notacja dźwiękowa. Bitwa naftowo-gazowa

rozszyfrowanie. Milczenie papieża Franciszka w sprawie Rosji

Transmisja na żywo od czwartku 10 marca Można go znaleźć tutaj.