Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Tuluzie kwitnie nowy przemysł kosmiczny

W Tuluzie kwitnie nowy przemysł kosmiczny

Kilka lat temu produkcja jednego satelity dziennie wydawała się nieosiągalna w przemyśle kosmicznym opartym na rzemieślniczym modelu, łączącym wysokiej jakości komponenty i wytwarzającym zaledwie kilka sztuk rocznie. Dzieje się tak bez uwzględnienia pojawienia się nowego rodzaju przemysłu, który opiera się na bardziej ekonomicznych komponentach i metodach masowej produkcji w celu produkcji mniejszych, bardziej elastycznych i lżejszych satelitów. Tuluza, historyczna europejska stolica kosmiczna i siedziba dwóch wiodących europejskich firm kosmicznych, Airbus i Thales Alenia Space, w ciągu zaledwie kilku lat stała się centrum nowego rodzaju przemysłu wokół New Space. Wśród tych nowych graczy jest U-Space. Założony w 2018 roku startup ma aspiracje zostać głównym wykonawcą tanich nanosatelitów. Aby sprostać potrzebom XXL w sektorze kosmicznym w nadchodzących latach, od wiosny 2024 roku U-Space uruchomi fabrykę w Tuluzie o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. „Od przyszłego roku planujemy tam zamontować od pięciu do dziesięciu satelitów. Następnie stopniowo będziemy uruchamiać linie produkcyjne, zautomatyzowane testy i logistykę… co doprowadzi nas do ciągłego zwiększania mocy produkcyjnych w celu produkcji jednego satelity dziennie , a tym samym ponad 300 satelitów rocznie w 2025 roku »Fabian opisuje Abera. Gdy te małe satelity znajdą się w kosmosie, można je wykorzystać do różnych typów misji. W szczególności startup zdobył kontrakt na konstelację około dziesięciu satelitów do monitorowania aerozoli i wizualizacji ich rozprzestrzeniania się w miastach, w szczególności w zależności od warunków pogodowych.

Inny gigantyczny projekt spodziewany w Pink City, E-Space, założony przez Amerykanina Grega Weilera, chce otworzyć fabrykę o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych w pobliżu Tuluzy, aby produkować tysiące satelitów dla swoich przyszłych konstelacji, zwłaszcza w celu tworzenia usług IoT (Internet of Things). . Naszą misją jest demokratyzacja wszystkiego, co jest związane z Internetem Rzeczy, łączenie rzeczy, które mają możliwość wymiany danych z innymi podmiotami fizycznymi lub cyfrowymi. Pomysł rozszerzenia Internetu o obiekty nie jest nowy. Jednak do tej pory zasięg ogólnoświatowy w czasie rzeczywistym był rzadkością.wyjaśnia Karim Michel Sabbagh, obecny dyrektor generalny E-Space odpowiedzialny za Europę i Bliski Wschód.

READ  Unia Europejska rozgrywa w Sewilli swoją kosmiczną przyszłość

Europejska stolica Nowej Przestrzeni

Projekty te wyraźnie ilustrują przemiany zachodzące w mieście. Tuluza jest Europejską Stolicą Kosmosu, ale jest także Europejską Stolicą Nowej Przestrzeni Kosmicznej. zauważa Eric Lovisotto, szef SatConseil i zespołu kosmicznego w Tuluzie. Ta grupa niezależnych konsultantów specjalizujących się w przestrzeni kosmicznej stworzyła bezprecedensową mapę europejskich graczy w NewSpace. „Na początku czerwca 2023 roku podaliśmy siedziby 229 spółek. Francja jest liderem w Europie z 69 firmami o ugruntowanej pozycji. W samej Tuluzie jest około trzydziestu graczy NewSpace. ogłoszenie.

W ciągu zaledwie kilku lat ekosystem przestrzenny Różowego Miasta uległ głębokim zmianom. Oprócz światowych gigantów Airbusa i Thales Alenia Space, Tuluza jest punktem startowym dla całego szeregu firm takich jak Anywaves, Exotrail czy Prophée, nie mówiąc już o przybyciu zagranicznych startupów, takich jak włoskie Aiko czy kanadyjska czy hiszpańska Connektica . Pangea Aerospace.

Wszystkie te startupy mówią, że to coś więcej niż tylko biuro biznesowe otrzymujące wsparcie, ale kryje się za tym realna chęć rozwoju. Tak właśnie jest w przypadku amerykańskiej firmy Loft Orbital, która znacznie ewoluowała i jest na dobrej drodze do stania się jednorożcem. – podkreśla Eric Lovisotto.

Loft Orbital potraja swoje budynki

Na początku roku francusko-amerykańska firma Loft Orbital potroiła wielkość swojej siedziby, inwestując w czteropiętrowy budynek w centrum Tuluzy w celu zdecydowanej ekspansji. „Mamy zamówienia o wartości 300 milionów euro na ponad dwadzieścia satelitów, które mają zostać wystrzelone w ciągu najbliższych 18 miesięcy”. wyjaśnia Emmanuel Merrick, dyrektor generalny Loft Orbital we Francji.

Loft Orbital powstał w 2017 roku w San Francisco, a dwa lata później założył francuski zespół w Tuluzie. Startup, podobnie jak dwa inne biura w San Francisco i Kolorado, posiada centrum operacyjne umożliwiające monitorowanie satelitów w czasie rzeczywistym. Ale w rzeczywistości przez większość czasu centrum operacyjne jest… puste. Ponieważ startup maksymalnie zautomatyzował swoje operacje satelitarne, aby w nadchodzących latach precyzyjnie skalować swoje działania do konstelacji setek lub tysięcy satelitów. Francusko-amerykański startup czerpie korzyści z budynku gospodarczego, w którym firma chce zainstalować cztery pokoje gościnne, aby pomieścić kolegów z amerykańskich biur podczas ich wizyt w Pink City.

READ  Olbrzymi wpływ na Jowisza sfilmowany na żywo

Wszystkie te wydarzenia nie są anegdotyczne. „Inwestycja, której dokonaliśmy w te biura, ma naprawdę strategiczne znaczenie, ponieważ ma zwiększyć atrakcyjność Loft Orbital we Francji i wyróżnić się na tle istniejących graczy z branży kosmicznej. Celem tego biura jest być centrum naszej najwyższej jakości wiedzy specjalistycznej w Europie i przyciągać europejskie talenty do pracy z nami .„, podkreśla Emmanuel Merrick.

Loft Orbital zatrudnia w Tuluzie około pięćdziesięciu osób, a w 2023 roku planuje zatrudnić około trzydziestu osób. „Tuluza jest europejską stolicą przestrzeni kosmicznej, więc już znajdujemy wiele talentów. Tego typu profile są naturalną atrakcją, ale ważne jest dla nas rozszerzenie naszej rekrutacji o najlepsze europejskie profile. Eurocentryczny przywódca, w którego szeregach znajduje się trzech Hiszpanów, Holender, Szkotka, trzech Amerykanów, Szwed i dwóch Włochów, uzupełnia…

Docelowo Loft Orbital chciałby pozyskać dużego francuskiego lub europejskiego klienta, aby przyspieszyć swój rozwój we Francji, otwierając centrum umożliwiające integrację ładunków z satelitami i testowanie ich na miejscu.

Konwergencja między graczami historycznymi i wschodzącymi

Konwergencja rośnie, powodując pojawienie się nowego przemysłu kosmicznego w Tuluzie. Comat jest jednym z historycznych graczy w ekosystemie kosmicznym Tuluzy. MŚP, które w zeszłym roku obchodziło 45-lecie istnienia, jest teraz gotowe wspierać rozwój NewSpace.

„Z braku miejsca” w swojej obecnej siedzibie we Florin, na wschód od Tuluzy, w czerwcu Comat rozpoczął budowę nowego budynku dla NewSpace. Projekt, który będzie wymagał inwestycji o wartości ośmiu milionów euro, zaspokoi nie tylko wewnętrzne potrzeby firmy.

„Ta fabryka dedykowana NewSpace będzie obejmować całe zaplecze integracyjne i testowe, a przede wszystkim zaplecze do wspólnej pracy. Jesteśmy przyzwyczajeni do wspólnej pracy nad rozwojem i innowacjami. Pomysł jest taki, aby zastosować to do części produkcyjnej, czyli start-upy będą mogły przyjechać i produkować sprzęt NewSpace w dużych ilościach.” Duże w naszej fabryce. Rozwija Ludovic Davido. W U-Space żądamy tej współpracy ze znanymi graczami kosmicznymi w Tuluzie. „Naszym celem jest integracja, dlatego rozważamy nawiązanie długoterminowej współpracy z kilkoma ważnymi dostawcami, którzy są w stanie sprostać zdolnościom produkcji przemysłowej”.wspomina Fabian Aber.

READ  Start lądownika księżycowego został przełożony po raz trzeci

Oprócz silnych potrzeb komercyjnych, gracze Toulouse NewSpace muszą kierować się znaczącymi potrzebami wojskowymi wynikającymi z utworzenia Dowództwa Kosmicznego w Tuluzie, które w 2025 r. będzie zatrudniać 500 osób, oraz pojawienia się nowego natowskiego Centrum Doskonałości poświęconego przestrzeni kosmicznej. Następnie firmie U-Space powierzono zadanie opracowania satelity, który ma zostać wysłany na niską orbitę i który będzie odpowiedzialny za patrolowanie w celu ochrony innych satelitów. Wystarczy postawić Tuluzę na pierwszym miejscu, aby stać się stolicą obserwacji kosmosu.

………………………………………….. ………………………………………….. …………………………….