Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W szkołach publicznych w Bay-Mahult wykryto trzy przypadki szkarlatyny

W szkołach publicznych w Bay-Mahult wykryto trzy przypadki szkarlatyny

Informację tę potwierdził w komunikacie prasowym burmistrz Bay-Mahault w czwartek, 23 marca 2023 r. Na początku tego tygodnia w publicznych szkołach podstawowych w Calvaire i La Gilles de la Cité odnotowano trzy przypadki szkarlatyny.

Sieci społecznościowe bardzo szybko przechwytywały informacje. Troje dzieci z szkarlatyną zostało zgłoszonych w dwóch szkołach podstawowych w Bay-Mahult na początku tego tygodnia.

Według gminy natychmiast wprowadzono mechanizm koordynacji między służbami miejskimi, regionalną agencją ds. zdrowia i departamentem Gwadelupy.
Zostało wysłane pismo od doradcy medycznego Dyrekcji do rodziców uczniów w poszczególnych placówkach wskazujące sposób postępowania w przypadku wystąpienia objawów (wysoka temperatura, wysypka, ból gardła itp.): konsultacja z lekarzem prowadzącym oraz opieka nad dzieckiem w domu.

Wreszcie, w oświadczeniu stwierdzono, że protokoły sanitarne obowiązujące w tych szkołach w zakresie czyszczenia i dezynfekcji mają chronić całą społeczność szkolną.

Ogłoszenie nie wywołuje paniki w świecie medycznym, jest to rzadki fakt, ale istnieje.

Ta choroba, mało znana ogółowi społeczeństwa i o której przez dziesięciolecia niewiele mówiono dzięki antybiotykom, przenoszona jest wyłącznie drogą kontaktową i dotyka głównie dzieci… wysoka gorączka, wysypka i ból gardła.

Doktor Jose Perianin, pediatra, nie martwi się tą sytuacją. Jeśli jest pod opieką, dzieci czują się lepiej w ciągu 48 godzin.

Według strony internetowej Ameli szkarlatyna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie: paciorkowiec hemolityczny grupy A, która objawia się wysoką gorączką, bólem gardła i wysypką. Dotyka głównie dzieci w wieku od 5 do 10 lat.
Małe dzieci są często odporne na szkarlatynę. Są chronione przez przeciwciała przekazywane przez matki w czasie ciąży przez łożysko. Tak więc szkarlatyna rzadko występuje u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Transmisja odbywa się z osoby na osobę :

 • Drogą powietrzną (kaszel, kichanie, prychanie podczas mówienia) ;
 • Nosząc ręce brudne wydzielinami pacjenta w ustach lub nosie ;
 • podczas pocałunków ;
 • lub, w rzadkich przypadkach, pośrednio, dotykając przedmiotów niedawno zanieczyszczonych wydzielinami.
READ  Korea Południowa wystrzeli swój pierwszy orbiter na Księżyc, gdy wyścig kosmiczny się nagrzewa

okres przyłączać szkarlatyna wynosi od 1 do 4 dni, czasem dłużej. Wtedy pojawiają się objawy choroby.

Angina pectoris z gorączką

Szkarlatyna objawia się nagle przez Gorączka Podwyższona (powyżej 38,5°C) z dreszczami i DusznicaI Powoduje trudności w połykaniu (lub dysfagię). Gardło jest zaczerwienione i zaognione, a migdałki i gruczoły szyjne opuchnięte.

Czasami pojawiają się inne objawy :

 • ból głowy ;
 • Nudności i/lub wymioty ;
 • Ból brzucha.

Wysypka na skórze

Dzień lub dwa po wystąpieniu anginy prof wysypka Wydaje się. Na skórze widoczne są rozproszone czerwone przebarwienia w postaci jednolitych jaskrawoczerwonych plam bez zdrowych wgłębień skórnych. Nakrapiany bardziej intensywnymi czerwonymi kropkami, przez co jest szorstki lub ziarnisty w dotyku.
Ta wysypka rozpoczyna się w fałdach pachowych, łokciowych i pachwinowych (obszary zwane „fałdami zgięciowymi”), a następnie może obejmować inne części ciała :

 • górna część klatki piersiowej ;
 • podbrzusza (zaczerwienienie zwane „bielizną”) ;
 • twarz (oprócz okolic ust) ;
 • Kończyny (z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp).

Szkarlatyna: charakterystyczny wygląd języka

podczas szkarlatynę, język przybiera charakterystyczny wygląd :

 • Najpierw jest pokryty grubym białym nalotem (język zarodników). ;
 • Następnie traci swój biały nalot od obwodu w kierunku środka ;
 • I robi się surowo, i to trwa Kolor malinowy czerwony Kilka dni później.