Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Rogu Afryki dzieciom zagrażają rosnące ceny żywności, które zapobiegają głodowi

U podnóża akacji na północy Kenia Region zniszczony przez suszę – dzieci połykają pastę ze wzbogaconego masła orzechowego, niezbędnego uzdrawiającego pokarmu, który uchroni je przed niedożywieniem. Łatwe w użyciu, transporcie i przechowywaniu, te bary są koniecznością dla młodych ludzi w hrabstwie Marsabit, gdzie pracownicy pomocy obawiają się, że dzieci umierają w warunkach zbliżonych do głodu. „Jeśli komuś zabraknie” Spośród tych cennych pokarmów bogatych w kalorie, niezbędne witaminy i minerały, „Wkrótce odnotujemy więcej zgonów”.James Garso z organizacji pozarządowej World Vision obawia się.

Ale teraz cena tego gotowego makaronu, znanego pod angielskim skrótem RUTF (od Gotowa do użycia żywność terapeutyczna Gotowa do użycia żywność terapeutyczna »), z których najpopularniejszą marką jest Plumpy’Nut, z francuskiego Nutriset. Od początku wojny w UkrainaPod koniec lutego stało się trudniejsze w produkcji i pozyskaniu, co martwi UNICEF, który kupuje prawie 80% światowych dostaw.

Przeczytaj także Plumpy’Nut, pasta na bazie orzeszków ziemnych do walki z głodem

Ukraina jest głównym eksporterem oleju słonecznikowego, pszenicy i innych zbóż, a rosyjska inwazja na ten kraj wpłynęła na ceny i dostępność towarów, ale także na ceny paliw i łańcuchy dostaw, już zakłócone przez pandemię COVID-19. W rezultacie ceny mleka w proszku, olejów roślinnych i orzeszków ziemnych – trzech głównych składników gotowej do spożycia żywności leczniczej – wzrosły – wyjaśnia Christian Rudert, konsultant ds. żywienia z UNICEF Afryka Zachodnia. Powiedziała, że ​​nawet czerwono-białe plastikowe butelki stają się droższe i coraz rzadsze, a dostawa jest droższa ze względu na wyższe ceny paliwa.

Nutrist, którego produkty Plumpy’Nut przyniosły korzyści 9,7 mln dzieci w zeszłym roku, powiedział AFP w oświadczeniu, że od maja 2021 r. dokonał dwóch kolejnych podwyżek cen batonów spożywczych, co stanowi wzrost o 23%. UNICEF spodziewa się 16% wzrostu cen gotowych do użycia RUTF do listopada w porównaniu do cen przedwojennych na Ukrainie.

READ  W pobliżu dawnej szkoły dla dzieci aborygeńskich odkryto ponad 750 niezidentyfikowanych grobów

rewolucyjny produkt

Ta podwyżka cen następuje w najgorszych momentach, gdy w Kenii ponad 1,7 miliona dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na jakąś formę ostrego niedożywienia. Etiopia i w SomaliTrzy kraje zostały poddane bezprecedensowej suszy w ciągu czterdziestu lat. Dystrybucja kawałków orzeszków ziemnych będzie kosztować 12 milionów dolarów więcej [environ 11,7 millions d’euros] Ile by to kosztowało przed Ukrainą »oblicza mI Rodercie.

Jednak darowizny na rzecz Rogu Afryki znacznie nie zaspokajają potrzeb. Gotowa karma lecznicza, której do spożycia nie trzeba podgrzewać ani rozcieńczać w wodzie „Dosłownie ratując życie dzieciom, które osiągnęły już tę zaawansowaną formę niedożywienia”Dodaje M.I Rodert: Nie chodzi tylko o orzeszki ziemne, mleko, cukier i olej. Jest terapeutyczny. »

Opracowany 25 lat temu we Francji produkt okazał się rewolucyjny w leczeniu poważnego wyniszczenia – lub ostrego niedożywienia – najbardziej śmiertelnej formy niedożywienia, która jest jednym z głównych zagrożeń dla przetrwania dzieci. Kobiety i dzieci mogą przeżyć, zeznaje z mobilnej kliniki dr Muhammad Amin, który pracuje dla kenijskiego Ministerstwa Zdrowia i dwa razy w miesiącu jeździ na konsultacje do wioski Borabol (północ).

Przeczytaj także: W szpitalu w Mogadiszu napływ dzieci będących ofiarami suszy

Istnieją podzielone porcje suplementów diety odpowiadające dwóm tygodniom. Jednym z beneficjentów jest Aribokiro Nakogan. Najmłodsze z jej sześciorga dzieci jest niedożywione. „Jesteśmy głodni, nie mamy co jeść”Powiedziała AFP. Obok niej jej 6-miesięczne dziecko połyka pastę z orzeszków ziemnych. Wzrost ceny o 16%, czyli o 600 000 dawek mniej gotowego do użycia RUTF, byłby katastrofalny nie tylko dla Rogu Afryki, ale także dla wielu innych krajów w Afryce. Bez mleka, bez mięsa, bez jedzenia dla nich.James Garso nalega. A więc te bary „Uratuj im życie”.

Aby nie przegapić żadnej afrykańskiej wiadomości, Zapisz się do naszego newslettera Z „Światowej Afryki” z tego linku. W każdą sobotę o 6 rano znajdziesz tygodniowe wiadomości i debaty relacjonowane przez redakcję „Monde Afrique”.

READ  Niemcy nałożą ograniczenia na osoby, które nie szczepią się

Świat z AFP