Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W raporcie zalecono Europie, aby wydawała więcej i lepiej, aby być niezależną

Ten raport, przygotowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i opublikowany w czwartek, podkreśla znaczenie eksploracji kosmosu przez ludzi i roboty, która jest prawdziwym „kwestią gospodarczą i geopolityczną”.

Jeśli Europa chce odgrywać wiodącą rolę w eksploracji kosmosu, choćby Księżyca, będzie musiała więcej inwestować, a przede wszystkim zrewolucjonizować swoją politykę przemysłową w tej dziedzinie, wynika z raportu niezależnych ekspertów, który zlecił Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) . ).

„Postawmy Europę na czele eksploracji kosmosu” – powiedział były premier Danii Anders Fogh Rasmussen, członek Grupy Doradczej Wysokiego Szczebla (HLAG), przedstawiając raport Europejskiej Agencji Kosmicznej. Według komunikatu prasowego.

stała obecność

Raport, opublikowany w czwartek, podkreśla znaczenie eksploracji kosmosu przez ludzi i roboty, która jest prawdziwym „kwestią gospodarczą i geopolityczną”, powiedziała była włoska minister edukacji Stefania Giannini i członkini HLAG. „Stawką jest tutaj europejska autonomia” – powiedziała na konferencji prasowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (która ma 22 państwa członkowskie).

Grupa poparła utworzenie misji, która zagwarantowałaby Europie w kosmosie stałą i niezależną obecność na orbitach ziemskich i księżycowych, a także na Księżycu. Z europejskimi astronautami na ostatnich dziesięciu latach, podczas gdy tylko Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny mają obecnie możliwość wysłania ludzi w kosmos.

W tym celu „musimy więcej inwestować w eksplorację kosmosu”, domagał się inny członek grupy, Cedric Ou, były francuski minister stanu ds. cyfrowych. „Koszt nic nie robienia będzie wyższy niż koszt wydatków”.

Tak więc, według raportu, na miliard euro przeznaczony przez Europejską Agencję Kosmiczną na eksplorację kosmosu, amerykańska NASA przeznaczyła 13 miliardów euro, co przyniosło ogromne korzyści ekonomiczne.

Reforma przepisów branżowych

Dla Cédrica O „najważniejszą rzeczą nie jest zwiększanie budżetu”, ale „zreformowanie sposobu organizacji branży”.

Raport kładzie nacisk na potrzebę „stymulowania prawdziwej konkurencji między europejskimi firmami i zachęcania do pojawiania się nowych graczy”, takich jak amerykański SpaceX. W związku z tym Cedric O.

READ  Jeśli przegapiłeś zaćmienie słońca, oto najpiękniejsze zdjęcia

Na przykład jeden z tych nowych graczy, American Relativity Space, wystrzelił w środę swoją pierwszą rakietę wydrukowaną w 3D, wykonaną w rekordowym czasie. Wystrzelenie na orbitę zakończyło się niepowodzeniem, ale firma już teraz dąży do wyprodukowania cięższej wyrzutni wielokrotnego użytku.

„Ten raport na temat„ rewolucji kosmicznej ”jest dzwonkiem alarmowym dla europejskich przywódców, którzy muszą działać teraz, aby nie przegapić tej szansy” – powiedział w oświadczeniu Josef Ashbacher, dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej. „Jeśli Europa chce się zaangażować w tę rewolucję, musimy całkowicie zmienić sposób, w jaki się zaopatrujemy i wchodzimy w interakcje z przemysłem” – dodał podczas konferencji prasowej.

Przedstawi „elementy” raportu na zaplanowane na listopad przyszłego roku prace Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej, poświęcone eksploracji przez ludzi i roboty.

Najważniejsze elementy