Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce walka polityczna opóźnia wypłatę środków europejskich

W Polsce walka polityczna opóźnia wypłatę środków europejskich

Jeszcze kilka dni temu w Brukseli wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, podobnie jak w Warszawie. Szymon Szynkowski vel Sek, polski minister do spraw europejskich, we wtorek, 13 grudnia, wrócił pełen pewności siebie z ostatniego promu między dwiema stolicami. Wszyscy sugerowali, że Komisja Europejska wkrótce dokona pierwszej płatności dla Polski w ramach europejskiego planu ratunkowego o wartości 750 mld euro. W nadziei na uzyskanie 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek post-Covid-19 Warszawa rzeczywiście uruchomiła szereg projektów reformy wymiaru sprawiedliwości, pozytywnie ocenionych przez europejską administrację. Nie licząc walk wewnętrznych, które osłabiły polską koalicję rządową.

W czwartek ustawa spełniająca najnowsze oczekiwania Brukseli została usunięta z porządku obrad w sprawie ekstremizmu, siejąc nieporozumienia w szeregach Sejmu. Twardolinijni ministra sprawiedliwości odmówili zrobienia czegokolwiek, zapowiadając już, że zagłosują przeciwko „Poddanie się Brukseli”Prezydent RP Andrzej Duda udał się tam ze swoją ostrożnością, a nie irytacją „Konsultowane”. „Ta sprawa naprawdę wymaga dalszej analizy”Ostatecznie Elżbieta Witek, przewodnicząca Zgromadzenia, przełożyła rozpatrzenie tekstu w pierwszym czytaniu na styczeń 2023 r.

Jednak ta nowa ustawa, przedstawiona z wielkimi pompami i przedstawiona kilka dni temu, jest w szczególności próbą odpowiedzi na to pytanieBezstronność sędziów Obiecał założyć A „Bezpłatna wersja próbna” Sędziowie. W tekście przewidziano również, że Naczelny Sąd Administracyjny będzie w przyszłości odpowiadał za postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, które zdaniem niektórych ekspertów prawnych są sprzeczne z polską Ustawą Zasadniczą.

W czerwcu Komisja Europejska i państwa członkowskie uznały warszawskie plany reform i inwestycji za możliwe do przyjęcia w zamian za fundusze ratunkowe. Przypomnieli jednak, że wypłata była uzależniona od spełnienia tych obietnic dotyczących przede wszystkim niezależności wymiaru sprawiedliwości i praworządności. Pierwsza próba polskiej władzy wykonawczej likwidacji izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego została w Brukseli uznana za niewystarczającą. „Proponowane reformy nie idą wystarczająco daleko”powiedział serwisowi informacyjnemu online środowisko20 września Didier Reynders, europejski komisarz ds. sprawiedliwości, pomyślał, że sprawy mogą zostać wstrzymane. „pod koniec roku”.

Powinieneś przeczytać 54,7% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.

READ  LDC (M) – J12 | Montpellier wraca z Polski z pustymi rękami