Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce rosyjska enklawa Kaliningradu została przemianowana na Królewice

W Polsce rosyjska enklawa Kaliningradu została przemianowana na Królewice

List z Warszawy

Od wielu dni na poboczach dróg w północno-wschodniej Polsce, w pobliżu granicy z Rosją, w Kaliningradzie, gdzie robotnicy zajęci są wymianą znaków drogowych, panuje ogromne zamieszanie. A Ćwierkać 31 maja dwóch mężczyzn w odblaskowych ubraniach usunęło z polskiego Ministerstwa Infrastruktury znak drogowy z napisem „Kaliningrad” i zastąpiło go „Krolywiec”.

Od 9 maja nazwa Kaliningrad – do tej pory powszechnie używana w Polsce – została zastąpiona dawną polską nazwą Królewiec. To samo dotyczy Obwodu Kaliningradzkiego – jego obszaru administracyjnego – który obecnie nazywa się „Obwodem Królewskim”, a odtąd „Kaliningradzkim”. W kwietniu ubiegłego roku o powołaniu Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP zdecydowała polska agencja odpowiedzialna za relokację. Chociaż jest to tylko zalecenie, obejmuje wymianę wszystkich znaków drogowych i przyszłych map odnoszących się do Kaliningradu.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Jak Polska odłącza się od Rosji

„Nie chcemy rusyfikacji w Polsce, dlatego naszą decyzją jest nazwanie Kaliningradu i jego regionu w naszym języku”, Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, został zacytowany w oficjalnym komunikacie swojego ministerstwa. „Nadanie nazwy dużemu miastu w pobliżu naszej granicy imieniem p. Kalina, czyli współodpowiedzialnego za decyzję o masakrze polskich oficerów w Katyniu w 1940 r., budzi negatywne emocje. Emocje wśród Polaków”. Pod pretekstem zagrożonego „Ruskiego Miru” komunikat prasowy jest kontynuowany, podkreślając szczególnie wrażliwy kontekst rosyjskiej inwazji na Ukrainę i przypominając bolesny rozdział w historii Polski II wojny światowej. świat Weźmy pod uwagę egzekucję kilku tysięcy polskich oficerów przez sowiecką policję polityczną NKWD w 1940 r., nadzorowaną przez Michała Kalina, szefa Prezydium Rady Najwyższej. Fakt długo ukrywany przez Związek Radziecki.

„Proces graniczący z szaleństwem”

Jednak geneza miasta, założonego nad Bałtykiem przez Krzyżaków w 1255 roku, jest raczej niemieckojęzyczna. Conigsberg lub Königsberg („Wzgórze Królewskie”) złożyło w ten sposób hołd królowi czeskiemu Ottokarowi II , który brał udział w wyprawach krzyżowych w tym regionie. W XVIII wieku miasto zostało przyłączone do Prusmi Filozof Immanuel Kant urodził się w wieku. Do końca II wojny światowej należała do Niemiec, a do Rosji wróciła w 1945 roku po traktatach jałtańskich i poczdamskich. Następnie Moskwa spieszy się, by zmienić nazwisko współpracownika Stalina, Michaiła Kalina. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego mało prawdopodobnym konsensusem byłoby utrzymanie jego sowieckiego oznaczenia.

READ  Opowieść specjalnego korespondenta Le Picaro

50,24% tego artykułu powinieneś przeczytać. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.