Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce czternastu cudzoziemców zostało oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Moskwy

W Polsce czternastu cudzoziemców zostało oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Moskwy

We wtorek, 19 grudnia, polski sąd skazał 14 członków rozwiązanej siatki szpiegowskiej za przygotowanie sabotażu i prowadzenie operacji wywiadowczych na rzecz Rosji.

Oskarżonym w zeszłym miesiącu postawiono zarzuty m.in. planowania wykolejenia pociągów z pomocą dla sąsiedniej Ukrainy oraz monitorowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej w państwach członkowskich NATO i Unii Europejskiej.

Reszta po reklamie

„Po rozpoznaniu sprawy sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych zarzucanych im czynów, a część z nich działała w ramach zorganizowanej grupy przestępczej”Ogłosił sędzia Jaroslav Kowalski podczas ogłaszania wyroku.

Granica polsko-białoruska: szpiegostwo, naruszenie przestrzeni powietrznej… 5 pytań o odnowione napięcie

Szesnastu oskarżonych nie stawiło się w sądzie i wszyscy przyznali się do winy. Członkowie sieci „Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini”– powiedziała Agence France-Presse rzeczniczka lubelskiego sądu Barbara Markowska. Pozostali dwaj członkowie pierścienia, którzy wycofali swoje wstępne zarzuty, będą sądzeni oddzielnie.

Płatne w kryptowalutach

Wśród skazanych był Maxim S., rosyjski hokeista grający w polskim klubie w Sosnowcu, którego aresztowanie w czerwcu skłoniło Moskwę do ujawnienia informacji. „Silny opór” i żądać „Pełne opisy” Z Polski.

Grupa również była obecna „Dwóch ukraińskich prawników i politolog, nauczyciel języka francuskiego, technik farmaceutyczny [et] Inżynier komputerowy »Wspomina dziennik „Rzeczpospolita”.

Reszta po reklamie

Interwencja Rosji i Chin we Francji: dochodzenie w sprawie innej wojny za kulisami

Według śledczych członkowie sieci otrzymywali zamówienia za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram i otrzymywali płatności w kryptowalutach. Polskie media podały, że zebrane kwoty wahały się od 300 do około 10 000 dolarów (270 do 9 100 euro).

Obiekty monitorowane przez szpiegów obejmują punkty kontrolne wzdłuż granicy Ukrainy oraz kluczowe linie kolejowe, którymi transportuje się broń i pomoc humanitarną do sąsiedniego kraju. Rozpowszechniali także materiały propagandowe nawołujące do nienawiści wobec narodu ukraińskiego.

Polska jest zagorzałym obrońcą Ukrainy od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w 2022 r.

READ  „Żadnej rewolucji” dla Polski Przemysława Frankowskiego