Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W piątkowy wieczór niebo rozświetli „księżyc w pełni żniw”.

W piątkowy wieczór niebo rozświetli „księżyc w pełni żniw”.

Jeśli w piątkowy wieczór będziemy patrzeć w niebo, zwróćmy uwagę na Księżyc: będzie większy i nabierze czerwono-pomarańczowego koloru. Rzadkie zjawisko występujące podczas gigantycznego pełni księżyca.

Większy i jaśniejszy

W piątkowy wieczór Księżyc będzie w…TylkoOdległość od Ziemi wynosi 357 tysięcy kilometrów, podczas gdy normalnie jest to 384 tysiące kilometrów. Będzie widoczny od zachodu słońca. Można go obserwować całą noc aż do wschodu słońca. Ten superksiężyc jest ostatnim w 2023 roku, po 13 lipca, 1 sierpnia i 30 sierpnia. Według NASAObiecałeś, że tak będzie Do 14% większy i do 30% jaśniejszy niż zwykle. Ale różnica będzie ledwo zauważalna gołym okiem. Zalecane jest używanie okularów astronomicznych lub teleskopu.

Kolor pomarańczowo-czerwony

Kiedy księżyc jest nisko na niebie, ma czerwono-pomarańczowy kolor. Zmiana wyglądu wyjaśniona sposobem, w jaki światło księżyca przechodzi przez atmosferę ziemską. W miarę dalszej podróży krótkie niebieskie fale światła rozpraszają się, ustępując miejsca dłuższym falom czerwonym. Obecność kurzu lub zanieczyszczeń może nasilić ten czerwonawy kolor.

Nie ma nowego superksiężyca przed sierpniem 2024 roku

Super księżyc żniw bierze swoją nazwę od plemion indiańskich: jest to pełnia księżyca najbliższa równonocy jesiennej, czyli czasu żniw. Kiedy nie było prądu, do nocnych żniw potrzebne było światło księżyca. Jeśli przegapisz ten superksiężyc, będziesz musiał poczekać rok. Następne wydarzenie nastąpi 19 sierpnia 2024 r. podczas Super Księżyca Jesiotra.