Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Norwegii tajemniczy wir powraca w niebo

W Norwegii tajemniczy wir powraca w niebo

Kosmos – Nie, to nie jest portal do obcego świata. W poniedziałkową noc z 4 na 5 marca wir białego światła rozświetlił arktyczne niebo, wywołując wiele pytań wśród internautów. Ale to zjawisko jest w rzeczywistości ludzkie, jak pokazaliśmy Nauka na żywo.

Scenę, jeszcze bardziej surrealistyczną dzięki grze kolorów zorzy polarnej, uchwycili fotografowie z Finlandii, Islandii i Norwegii. Faktycznie, u źródła tego tajemniczego wiru, Które możesz obejrzeć w filmie na górze tego artykułuW naszej atmosferze dzieje się coś dość powszechnego: wystrzelenie rakiety Space X.

W ubiegły poniedziałek amerykańska firma wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną rakietę Falcon 9, która wyniesie około pięćdziesięciu satelitów na orbitę wokół Ziemi. Gdy rakieta wykonała swoją misję, oddzieliła się od drugiego stopnia, opadając z powrotem do atmosfery i spalając się (w przeciwieństwie do pierwszego stopnia wielokrotnego użytku). Podczas tego procesu pozostałe paliwo zostało rozproszone w przestrzeń kosmiczną.

To właśnie to paliwo, zamrożone w postaci drobnych kryształków, stworzyło tę scenę, odbijając promienie słoneczne. Jeśli wir ten nie tworzy się przy każdym wystrzeleniu rakiety, dzieje się tak dlatego, że zależy to od kilku czynników, w tym orientacji rakiety względem Ziemi i Słońca.

Jednak nie jest to pierwszy przypadek pojawienia się tych wirów, nazywanych „spiralami Przestrzeni X”. Na przykład już w 2023 roku tę samą scenę zauważono na Hawajach. Zdaniem astronomów zdarzenia te powinny pojawiać się coraz częściej wraz ze wzrostem częstotliwości startów.

READ  Kiedy masa przestaje przynosić wagę

Zobacz także na HuffPost :