Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Mongolii Macron bierze na cel uran podczas swojej historycznej wizyty

W Mongolii Macron bierze na cel uran podczas swojej historycznej wizyty

Ludovic Marin/AFP Macron bronił projektów energetycznych podczas wizyty w Mongolii w niedzielę 21 maja. (Na zdjęciu: mongolski premier Lovsanam Sirin Uyun Erdene i Emmanuel Macron podają sobie ręce w Pałacu Rządowym w Ułan Bator)

Ludovic Marin/AFP

Macron bronił projektów energetycznych podczas wizyty w Mongolii w niedzielę 21 maja. (Na zdjęciu: mongolski premier Lovsanam Sirin Uyun Erdene i Emmanuel Macron podają sobie ręce w Pałacu Rządowym w Ułan Bator)

Energia – miedź, złoto, żelazo, uran, pierwiastki ziem rzadkich, ropa… „sklepienie geologiczne” Z Azji nie umknęło to Emmanuelowi Macronowi. Głowa państwa została powitana w niedzielę 21 maja podczas pierwszej wizyty francuskiej głowy państwa w Mongolii, gdzie promował ukierunkowane na energię partnerstwo z krajem śródlądowym między Chinami a Rosją. Jednym z surowców mineralnych, który najbardziej interesuje prezydenta, jest uran dla energetyki jądrowej, na którym opiera się jego strategia energetyczna.

Podczas swojej wizyty Emmanuel Macron gorliwie bronił także sprawy francuskiego koncernu nuklearnego Urano, który jest już w kraju od 1997 roku i jest kandydatem do dużego programu wydobycia uranu. Projekt ten, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez mongolski rząd, może stać się jedną z najważniejszych kopalń na świecie.

Krytyczny zasób dla transformacji energetycznej

Głowa państwa zapewniła, że ​​miejsce to będzie uszanowane „najlepsze standardy środowiskowe i społeczne”podczas gdy firma jest często krytykowana przez lokalne ruchy ekologiczne. „Partnerstwo z Orano to element strukturalny”I „Umożliwi to wydobycie niezwykle ważnych minerałów”.Dodał, odnosząc się do swojego poszukiwania „Suwerenność energetyczna” Dla Francji.

Według artykułu opublikowanego przez początek. Do obsługi floty jądrowej EDF potrzebuje średnio około 7800 ton naturalnego uranu każdego roku i, jak wynika z dochodzenia naszych kolegów, dzwoni głównie do grupy Orano.

Paryż za wszelką cenę próbuje oderwać się od Rosji w kwestii dostaw, od których jest teraz zależny Zdywersyfikowane źródła zlokalizowane głównie w Australii, Kazachstanie i Nigrze w 2021 roku. Departament Energii wskazał przenieść się do Sprawdź wiadomościI w lipcu 2022 r.

Francja skupia się również na innych projektach eksploatacji nowych pierwiastków ziem rzadkich, które występują obficie w podglebiu Mongolii. Wśród nich niektóre są ważne dla przejścia na energię bezemisyjną, na przykład lit potrzebny do akumulatorów pojazdów elektrycznych.

READ  Koronawirus: skuteczność szczepionki firmy Pfizer przeciwko kłopotliwym wariantom została potwierdzona

Dekarbonizacja mongolskiej gospodarki

W zamian Paryż zobowiązuje się do ułatwienia finansowania ekologicznej transformacji Mongolii poprzez współpracę w dziedzinie energii odnawialnej i energii jądrowej. Ten półpustynny kraj, narażony na ekstremalne temperatury, jest szczególnie narażony na zmiany klimatyczne. Ponadto zwracamy uwagę po stronie francuskiej, że jest ona w 90% zależna od węgla do produkcji energii elektrycznej i dlatego musi zdekarbonizować swoją gospodarkę.

W tej chwili 86% całkowitego eksportu Mongolii, łącznie ze wszystkimi towarami, trafia do Chin. Połowa tych chińskich zakupów węgla. „Fakt, że Mongolia jest w drodze powrotnej (z Hiroszimy, przyp. red.) pozwala nam uczynić tę historię pierwszą”. w ważnych sprawach plan geostrategicznyWyjaśniono to w delegacji towarzyszącej prezydentowi Francji.

„Mongolia jest krajem śródlądowym między Rosją a Chinami, ale jest to również kraj, który ma liberalny model rządów, przeprowadza wybory, widział zwroty, a także stara się zdywersyfikować swoje partnerstwa, aby stać się silniejszym i zdolnym do radzenia sobie w lepszych warunkach stosunki z rosyjskimi i chińskimi sąsiadami”.Wyjaśniają krewni prezydenta.

W Ułan Bator, po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem na placu wzniesionym wewnątrz pałacu prezydenckiego, Emmanuel Macron wziął udział w uroczystym obiedzie w Muzeum Czyngis-chana, nazwanym na cześć wielkiego mongolskiego zdobywcy z XIII wieku. Fundacja zaprezentuje część swoich zbiorów Muzeum Historii w Nantes w zachodniej Francji na wystawie zaplanowanej na październik. Prezydent Francji, który wieczorem ma wrócić do Paryża, zaprosił Ochnę Khorlsukh do złożenia wizyty państwowej we Francji w październiku.

Zobacz także na Huff Post: