Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W kosmosie Rosjanie i Amerykanie nadal współpracują… aż do teraz

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna sfotografowana przez kosmonautę na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz, 4 października 2018 r. (–/NASA/Roskosmos/AFP/Archiwa)

W terenie inwazja na Ukrainę zaostrzyła napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Ale w kosmosie obywatele rosyjscy i amerykańscy współistnieją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, której funkcjonowanie wymaga współpracy obu krajów.

Czy ta współpraca, która przetrwała wszystkie dyplomatyczne wstrząsy od ponad 20 lat, może być dziś zagrożona?

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, że nałoży sankcje na Rosję w odpowiedzi na jej ofensywę militarną na Ukrainie. „Zniszczyłyby przemysł lotniczy, w tym jego program kosmiczny, i zaszkodziłyby jego zdolności do budowy statków” – powiedział.

W odpowiedzi dyrektor Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Dmitrij Rogozin na głośne wypowiedzi i powiernik Kremla publikował podburzające tweety, oskarżając Stany Zjednoczone o „szantaż” i chęć „zniszczenia współpracy” w związku z Międzynarodówką. Stacja Kosmiczna.

Bez Rosji spytał groźnie: „Kto uratuje Międzynarodową Stację Kosmiczną przed zejściem z niekontrolowanej orbity i spadnięciem na Stany Zjednoczone lub Europę?”.

Korekty orbity stacji bazują na układzie napędowym rosyjskiego statku kosmicznego. Ale dywizja amerykańska pełni również istotne funkcje życiowe.

To połączenie zostało specjalnie pomyślane, aby zapobiec „poślizgowi spowodowanemu bieżącymi wydarzeniami”, wyjaśnia AFP Julie Bataryn Josek, autorka artykułu o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i była nauczycielka na Uniwersytecie Państwowym w Sankt Petersburgu.

Co więcej, Moskwa nie jest zainteresowana zerwaniem więzów: „Jeśli Rosja wycofa się z ISS, co jest stosunkowo niemożliwe ze względu na ramy prawne programu, oznacza to, że nie ma już załogowego programu kosmicznego” – dodał socjolog.

Autonomia

Ze swojej strony NASA dążyła do uregulowania spraw, deklarując „kontynuację współpracy z międzynarodowymi partnerami”, w tym rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos, „dla bezpieczeństwa bieżących operacji” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dyrektor Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Dmitrij Rogozin przed rakietą Sojuz 8 grudnia 2021 r. w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie.
Dyrektor Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Dmitrij Rogozin przed rakietą Sojuz 8 grudnia 2021 r. w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie (SHAMIL ZHUMATOV / POOL / AFP)

„Malgré le conflit en cours, la coopération przestrzenne civile reste un pont”, a pour sa part tweeté le directeur général de l’Agence przestrzenne européenne (ESA), qui fait également partie des partenaires interaux de l’ISS, aveetc le Japan Canada .

READ  Oszałamiający widok na Noctis Labyrinthus, rozległą sieć kanionów na Marsie

Według Julie Patarin-Jossec, dwóch Rosjan, czterech Amerykanów i Niemców przebywających obecnie na orbicie na stacji z pewnością zdaje sobie sprawę z obecnych napięć. Ale ich szkolenie nauczyło ich realizmu, a większość z nich jest bardzo istotna dla międzynarodowego wymiaru programu, zapewnia.

To nie pierwszy raz, kiedy sytuacja na Ukrainie wywołała zamieszanie przestrzenne.

W 2014 roku, po pierwszych sankcjach USA po aneksji Krymu, wicepremier Rosji odpowiedzialny za kwestie kosmiczne Dmitrij Rogozin zasugerował, aby Stany Zjednoczone „użyły trampoliny do transportu swoich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną”.

W tym czasie nie mieli już amerykańskich okrętów, dlatego używali rosyjskich pocisków Sojuz. W 2020 roku, po tym, jak pierwszy lot SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną zakończył ten monopol, prezes firmy Elon Musk powiedział prowokacyjnie: „Trampolina działa”.

Incydent skłonił także Rosję do dywersyfikacji dostaw.

Pomimo sankcji z 2014 r., które już wymierzone są w „mikroelektronikę”, „nadal budujemy nasze statki” – napisał na Twitterze Rogozin. Będziemy ją nadal budować, uruchamiając lokalną produkcję niezbędnych komponentów.”

Według Julie Batarin Gusik, znaczna część kosmicznej strategii Rogozina była poświęcona „stopniowemu wzmacnianiu pozycji Rosji na tych obszarach, właśnie z powodu braku potrzeby importu z zagranicy”. Dlatego uważa, że ​​konsekwencje nowych sankcji są „trudne do natychmiastowego oszacowania”.

do Chin

Mniej dramatyczną konsekwencją całkowitego i natychmiastowego wstrzymania współpracy mogłoby być anulowanie planowanej na jesień wymiany astronautów.

Pomysł polega na tym, aby rosyjski kosmonauta dołączył do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie statku kosmicznego SpaceX, a astronauta NASA w Sojuzie. Ale Moskwa jeszcze formalnie nie zatwierdziła tego pomysłu.

Mówiąc szerzej, długoterminowa przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może ucierpieć z powodu tego kryzysu.

„Obecna sytuacja, o ile nie zostanie szybko rozwiązana, może wpłynąć na gotowość Rosji do dalszego udziału lub chęć Ameryki do utrzymania jej zaangażowania” – powiedział AFP John Logsdon, profesor w Instytucie Polityki Kosmicznej.

READ  Wszystko o menopauzie, menopauzie u mężczyzn

Stany Zjednoczone powiedziały, że chcą przedłużyć Międzynarodową Stację Kosmiczną do 2030 r., ale Rosja jest obecnie zaangażowana tylko do 2024 r.

Odmówiła udziału w amerykańskim programie Artemis na Księżycu. Z drugiej strony zapowiedział, że chce zbudować własną stację kosmiczną, a także wspólnie z… Chinami zbudować stację księżycową.