Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W kopalni soli w Polsce Kovid leczył pacjentów po pacjentach śmiesznym ziarnem

W kopalni soli w Polsce Kovid leczył pacjentów po pacjentach śmiesznym ziarnem

(AFP) – Wirująca entuzjastycznie w rytm „Girls Just Want to Have Fun”, grupa biegunów zmaga się z utrzymującymi się oznakami zatoki.

To nie jest zwykłe ćwiczenie.

130-metrowa podziemna scena rozgrywa się obok ciemnozielonego słonego jeziora w dawnej kopalni soli w XIII-wiecznej południowej Polsce.

„Kiedy tu dotarłem, zahipnotyzowało mnie to miejsce” – powiedziała AFP Jatvika Novak, podczas gdy inni uczestnicy podnosili piłki fitness, pracowali na rowerach stacjonarnych lub biegali po placu.

„Czułam, że ta atmosfera, ta cisza, ta cisza, to powietrze było zupełnie inne niż na powierzchni. Oto magia” – powiedziała w październiku 60-letnia kobieta, która była hospitalizowana przez respirator przez 16 lat. 2020.

Weliska, jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez wieki górnicy uczynili z niego wyjątkowe dzieło sztuki, rzeźbiąc miejsce miny prowadzące do świecących pokoi i kościołów z solnymi żyrandolami.

Miejsce to jest atrakcją turystyczną, ale także uzdrowiskiem, które od prawie 200 lat leczy pacjentów z chorobami płuc.

Teraz przyjmuje pacjentów z zewnątrz, przysłanych przez Organizację Zdrowia Publicznego i pozostaje przez trzy tygodnie.

– Bańki mydlane –

Pacjenci schodzą w grupach po 10 lub 15 osób do starego tunelu w windzie i przechodzą przez kopalnie soli, podążając torami używanymi niegdyś w pociągach kopalnianych.

Po ustawieniu 15-metrowych drewnianych tarasów w pokoju Wessel Lake pod okiem lekarza wykonują ćwiczenia oddechowe i rozciągające.

„Ogólnie pacjenci, u których występuje covia, mają cięższe objawy niż ci z normalną astmą. Ale byli pacjenci z covia mogą odzyskać normalne zdrowie. Średnio ich badania fizyczne wykazują poprawę o 60 do 80%” – powiedziała fizjoterapeutka Agatha Kita.

Naukowcy szacują, że od 10 do 15% byłych pacjentów cierpi na chorobę „długiej zarazy”, której objawami są zmęczenie, obniżona koncentracja, bóle ciała i problemy z oddychaniem.

READ  Jak powitać ukraińskich uchodźców w Polsce czy leczyć rany historii?

Polska jest liderem programów rehabilitacyjnych i badań „long covit”, uruchamiając we wrześniu swoją pierwszą placówkę dla pacjentów post-covit.

Gry psychologiczne i wirtualnej rzeczywistości oferowane są pacjentom w Szpitalu Glucholazi na granicy z Czechami, jednej z pierwszych placówek tego gatunku.

Lekarze zdiagnozowali ponad 50 kolejnych objawów fizycznych i psychicznych po stosunku płciowym.

„Oprócz objawów ze strony płuc istnieją inne objawy związane z bólem mięśni i stawów, problemami z równowagą i koordynacją, utratą pamięci i koncentracji oraz depresją i depresją” – powiedział AFP Jan Szczegielniak z Glucose.

Trener taekwondo Piotr Zyzhevsky, który po podpisaniu kontraktu z Kovitem w październiku 2020 roku musi izolować się w domu przez 37 dni, ma przed sobą długą adaptację.

„Wcześniej zacząłem biegać co najmniej 20 km codziennie, a wieczorami ćwiczyłem taekwondo. (…) Miałem najwyższą wytrzymałość.

– 'Czuję się dobrze’ –

W Weliskach w dużej sali rozbrzmiewają dźwięki cichych ćwiczeń oddechowych. To miejsce wygląda jak surrealistyczny teatr ze względu na małe wnęki wykute w skale.

W jednym rogu niektórzy pacjenci tworzą bańki mydlane lub małe kieszonki powietrzne, aby sprawdzić swój oddech. Dużo radości i śmiechu jest też podczas ćwiczenia podobnego do gry w kotka.

Terapia solna lub holoterapia jest popularna w Europie Środkowej i Wschodniej, chociaż naukowcy są podzieleni co do jej korzyści, a niektórzy uważają, że ma ona tylko efekt placebo.

Według dr Magdaleny Ramadovskiej, lekarza z Veilleska, pobyt w kopalni może być korzystny.

„W końcu powietrze tutaj jest czyste. Żadnych alergii. To środowisko jest idealne dla dróg oddechowych”. Wysoka wilgotność, bardzo niski prąd i dużo słonego powietrza działają na stany zapalne i bakterie ”- powiedział.

Lucina Zulkum, lat 59, która spędziła 20 dni na respiratorze, jest przekonana o moich zaletach.

„Mój oddech był bardzo słaby, kiedy wyszedłem ze szpitala” – powiedział. „Teraz czuję się lepiej, a moja kondycja fizyczna się poprawia” – powiedział.

READ  Słowacja niespodzianka z Polską