Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Jemenie podczas akcji charytatywnej obronił dziesiątki zabitych i setki rannych

W Jemenie podczas akcji charytatywnej obronił dziesiątki zabitych i setki rannych

Do tragedii doszło podczas akcji charytatywnej w Jemenie. Zginęło 85 osób, a ponad 322 zostało rannych. Przedstawiciele Huti poinformowali Agence France-Presse w czwartek, 20 kwietnia, podczas paniki podczas tej operacji, którą rebelianci Huti zorganizowali w dzielnicy Bab al-Jemen w stolicy Jemenu. Ocenę tę potwierdził urzędnik zbuntowanych władz medycznych.

„Wśród zabitych są kobiety i dzieci”Źródło bezpieczeństwa, które poprosiło o anonimowość, powiedziało, że około 50 rannych osób jest w ciężkim stanie, ponieważ nie jest upoważniona do rozmawiania z mediami.

Ten masowy ruch, który ma miejsce kilka dni przed Eid al-Fitr, oznaczającym koniec miesiąca Ramadanu, miał miejsce w szkole na Starym Mieście, gdzie setki osób zebrały się, aby otrzymać pomoc finansową, według zeznań zebranych przez AFP dziennikarz. Niektórzy twierdzili, że słyszeli strzały, które, jak twierdzili, spowodowały poruszenie tłumu.

Władze Sany nie podały przyczyn wypadku ani liczby ofiar i zadowoliły się podekscytowaniem „Dziesiątki ludzi zginęło w następstwie paniki podczas chaotycznej dystrybucji sum pieniędzy przez niektórych kupców”..

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Francja wspiera Zjednoczone Emiraty Arabskie przeciwko Huti

Aresztowano trzech handlarzy

Klip wideo wyemitowany przez kanał telewizyjny rebeliantów Al Masirah pokazał piętrzące się ciała i ludzi wspinających się jeden na drugiego, próbując oczyścić sobie drogę. Niektórzy próbują odsunąć ręce od twarzy, aby móc oddychać, ich ciała są całkowicie zanurzone w gęstym tłumie, podczas gdy uzbrojeni bojownicy w wojskowym rynsztunku próbują odepchnąć ich w przeciwnym kierunku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w oświadczeniu przekazanym przez rebeliancką agencję informacyjną Saba, że ​​ofiary zostały przewiezione do pobliskich szpitali, a organizatorów imprezy aresztowano. „Trzech dilerów zostało aresztowanych”.powiedział urzędnik bezpieczeństwa w Sanie.

Rodziny ofiar zgromadziły się przed szpitalem, ale siły bezpieczeństwa uniemożliwiły im wejście, podczas gdy przywódcy rebeliantów udali się na miejsce wypadku, według Agence France-Presse. Poinformował o tym przewodniczący Najwyższej Rady Politycznej rewolucjonistów Mahdi Maszat Powołaj komisję do zbadania przyczyn wypadku.Według Saby.

READ  Wojna na Ukrainie: irańskie drony wysłane w celu wzmocnienia rosyjskiej armii już ponoszą „wiele niepowodzeń na polu bitwy”

kryzys humanitarny

Jemen, najbiedniejszy kraj Półwyspu Arabskiego, jest od 2014 r. spustoszony przez konflikt między Huti, rebeliantami wspieranymi przez Iran i siłami prorządowymi wspieranymi przez koalicję wojskową kierowaną przez Arabię ​​​​Saudyjską.

Sprawdź swoją wiedzę ogólną, pisząc „świat”

badać

Wojna spowodowała jeden z najgorszych kryzysów humanitarnych na świecie, z setkami tysięcy zabitych i milionami wysiedlonych, w kontekście epidemii, braku wody pitnej i dotkliwego głodu.

Ponad trzy czwarte ludności jest uzależnione od pomocy międzynarodowej, która jednak nadal maleje. Na terenach kontrolowanych przez rebeliantów, w tym w stolicy, Sanie, wielu urzędników służby cywilnej nie otrzymuje wynagrodzenia od miesięcy.

Przeczytaj także: Jemen: ONZ potępia ponad 11 000 dzieci rannych lub zabitych od 2015 roku

„Poważna szansa” na pokój

Sześciomiesięczny rozejm wynegocjowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych nie został przedłużony, gdy wygasał w październiku, ale sytuacja na miejscu pozostała spokojna, dając wytchnienie mieszkańcom.

W zeszłym tygodniu delegacja saudyjska w towarzystwie omańskich mediatorów udała się do Sany na rozmowy mające na celu odnowienie rozejmu i położenie podwalin pod trwalsze zawieszenie broni. W tym kontekście rząd i rebelianci przeprowadzili w ostatnich dniach dużą wymianę około 900 więźniów.

Jemen nie widział czegoś takiego „poważna okazja” W ramach ośmioletniego procesu pokojowego obaj powitali wysłannika ONZ Hansa Grundberga. Ale „Nie miejmy złudzeń. Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby zbudować zaufanie i iść na kompromisy.”ku przestrodze.

Przeczytaj także: Materiał jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Arabia Saudyjska wycofała się z wojny w Jemenie

Świat z Agence France-Presse