Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W jaki sposób autologiczny przeszczep komórek w Marsylii może poprawić leczenie raka trzustki?

W jaki sposób autologiczny przeszczep komórek w Marsylii może poprawić leczenie raka trzustki?

Biuletyn medyczny ukazał się wczoraj późnym popołudniem: „Pacjent jest w dobrym stanie, odpoczywa i za tydzień zostanie wypisany”. Dwa dni temu pacjent został przyjęty na oddział chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego w Instytucie Pauli Calmette i przeszedł całkowitą pankreatektomię (usunięcie trzustki) w celu leczenia raka głowy trzustki. Ale jeśli jego przypadek jest interesujący, to dlatego, że dokonano małej rewolucji medycznej poprzez automatyczne przeszczepienie komórek trzustki (wysp) do jego wątroby, 48 godzin po pierwszej interwencji.

Ale dlaczego mówimy o rewolucji? „W zdecydowanej większości przypadków gruczolakoraki (guzy) znajdują się w głowie trzustki. Bliskość innych narządów i ważnych naczyń krwionośnych sprawia, że ​​operacja jest skomplikowana technicznie i obarczona wysokim ryzykiem powikłań pooperacyjnych. Komentarze doktora Jonathana Garniera z zespołu chirurgii trzustki w Instytucie Pauli Calmette. Jest to poważna operacja chirurgiczna, przeprowadzana w dwóch etapach – usunięcie głowy trzustki i rekonstrukcja obwodu pokarmowego – i musi być przeprowadzona w specjalistycznym ośrodku. Jednak operacja ta często wiąże się z powikłaniami, które mogą uniemożliwić, opóźnić lub uniemożliwić chemioterapię pooperacyjną. Jest to porażka strategii onkologicznej, ponieważ pacjent odnosi korzyści tylko z części leczenia. Czasami rozważaną alternatywą jest całkowite usunięcie trzustki, aby uniknąć połączenia przewodu żołądkowo-jelitowego z pozostałą trzustką i zmniejszyć ryzyko pooperacyjne. Ma to jednak dalsze konsekwencje w postaci wystąpienia upośledzającej cukrzycy z bardzo niskim lub wysokim poziomem cukru we krwi, który jest trudny do kontrolowania, a czasami śmiertelny. Całkowita pankreatektomia z autologicznym przeszczepieniem wysp trzustkowych pozwoli uniknąć powikłań trzustkowych bez ryzyka rozwoju cukrzycy. Konkretnie procedura ta polega na przeszczepieniu komórek trzustki odpowiedzialnych za regulację poziomu cukru (wysepki Langerhansa), które odzyskano podczas operacji.

Ta operacja zmobilizowała drużyny Marsylii i Lille. Wymagało to przybycia członka zespołu Szpitala Uniwersyteckiego w Lille, dr Mikaela Chetbona, który po usunięciu i kondycjonowaniu narządu wrócił do Szpitala Uniwersyteckiego w Lille w celu wyizolowania i oczyszczenia wysepek Langerhansa.

READ  W kierunku redukcji wskaźników, gdzie są wskaźniki w Nowej Akwitanii?

Dwa dni później wysepki wróciły do ​​Marsylii, gdzie ponownie wstrzyknięto je pacjentowi poprzez perfuzję na specjalnym cewniku do żyły wrotnej… bez dalszego znieczulenia ogólnego. „Wysepki te wszczepia się do wątroby, która pełni rolę chemiczną i w ten sposób reguluje poziom cukru we krwi, podobnie jak wcześniej trzustka. Kolejną zaletą jest to, że ponieważ jest to autoprzeszczep, nie ma konieczności podawania pacjentowi leków immunosupresyjnych, aby uniknąć odrzucenie: ma to potrójną korzyść.”

„W krótkiej perspektywie możemy zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań po operacji, w średniej perspektywie mamy łatwiejszą do kontrolowania cukrzycę, a w dłuższej perspektywie mamy korzyść dla onkologii, ponieważ strategia terapeutyczna będzie kompletna. ” Garniera.

To wieloośrodkowe badanie prowadzone przez profesora François Patou, ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Lille oraz pioniera autologicznego przeszczepiania wysp we Francji, rozpocznie się na początku 2022 r. w celu oceny korzyści płynących z tego innowacyjnego podejścia. W konferencji uczestniczy Instytut Pauli Calmette w Marsylii i siedem innych francuskich ośrodków specjalizujących się w chirurgii trzustki. W ciągu ostatniego półtora roku z tej techniki skorzystało 6 pacjentów, w tym 2 w IPC.