Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Danii królem został książę Fryderyk

W Danii królem został książę Fryderyk

Spotkała się z królową Małgorzatą II w swojej bibliotece w pałacu Amalienborg w Kopenhadze w sierpniu 2018 r., przed oficjalną wizytą Emmanuela Macrona w Danii, i powiedziała nam: Wstąpiła na tron ​​w wieku 31 lat, 14 stycznia 1972 r., po śmierć jej ojca. Ona nigdy się nie podda. Jednak od tego czasu w lutym 2023 roku przeszedł poważną operację kręgosłupa, która zmusiła go do rzucenia palenia, a przede wszystkim sprawiła, że ​​był wyczerpany. Nie wspominając już o kłótniach z jego najmłodszym synem, księciem Joachimem, który jest zły, gdy w październiku 2022 roku jego synowie zostali pozbawieni tytułów księcia i księżniczki (tytuły te usunięto w ramach próby unowocześnienia instytucji poprzez redukcję jej członków).

Tak więc, ku zaskoczeniu wszystkich w Danii, Małgorzata II w swoim tradycyjnym przemówieniu noworocznym wygłoszonym 31 grudnia 2024 r. ogłosiła, że ​​14 stycznia 2024 r. ustąpi miejsca swemu najstarszemu synowi, księciu koronnemu Fryderykowi – czyli za dwa lata dzień po tym, jak została królową. W komunikacie prasowym sąd zauważył, jak wyjątkowe było to wydarzenie: miał to miejsce ostatni król Danii „Dobrowolnie zrzekł się tronu przed śmiercią”. Król Eryk III był w roku 1146.

W Danii nie ma hucznej ceremonii koronacyjnej, jak w Anglii, a zwykła „deklaracja sukcesji”, która odbędzie się z balkonu Christiansborga, siedziby duńskiego parlamentu i rządu (dobrze znanego fanom serialu) . Borgena) w obecności socjaldemokratycznej premier Mette Frederiksen. Król Fryderyk i mieli troje innych dzieci: Izabelę (16 lat) i bliźniaki Vincenta i Józefinę (11 lat).

Nowoczesność i magia

Według Petera Thygesen, specjalisty sądowego gazety Polityka, Nowy król skorzysta z idealnego kontekstu do inauguracji swego panowania. Według sondażu przeprowadzonego przez Voxmeter i opublikowanego przez agencję informacyjną Ritzau 6 stycznia 82% ankietowanych uważa, że ​​byłby dobrym królem, a 86%, że jego żona Marie byłaby dobrą królową. Ośmiu na dziesięciu Duńczyków również uważa, że ​​Małgorzata II podjęła słuszną decyzję i prawie tyle samo deklaruje przynależność do monarchii.

READ  Powieści do przeczytania tego lata

Syn różni się od matki: „Chociaż była trochę zdystansowana, choć bardzo popularna, była towarzyska, urocza i łatwo się do niej zbliżyć”. Dziennikarz zauważa. Frederick, pasjonat sportu i rock'n'rolla

Masz 55% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.