Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Botswanie znaleziono niezwykły diament, który jest trzecim co do wielkości na świecie

Odkrycie tego niezwykłego 1174-karatowego kamyka ugruntowuje wiodącą pozycję kraju na największej na świecie scenie kamiennej.

standard Diament Brut, imponujący kamyk ze srebrnymi refleksami znajdującymi się na dłoni, został odkryty w czerwcu w Botswanie – dowiedzieliśmy się w środę od kanadyjskiej firmy Lucara.

Odkryty 12 czerwca, 1174-karatowy kamień zajmuje trzecie miejsce na podium największego diamentu świata, do innego wyjątkowego kamienia znalezionego kilka dni wcześniej, 1 czerwca, w tym samym kraju, ale przez inną firmę wydobywczą. To odkrycie „Historia dla nas i dla Botswany”– skomentował Nassim Lahri, dyrektor generalny Lucary. „W hierarchii dużych kamieni zajmuje trzecie miejsce”Z dumą powiedziała AFP podczas swojej prezentacji dla rządu w Gaborone.

Diament o masie 1174 karatów, odkryty 12 czerwca, wspiął się na trzecie miejsce na największym podium świata. Monerol Bhuyan

Lider największych kamieni

To najnowsze odkrycie umacnia pozycję Botswany jako światowego lidera w produkcji największych kamieni, z sześcioma największymi diamentami na świecie. Z zadowoleniem przyjął to prezydent Mokwetsi Masisi “wspaniały moment” I coraz więcej odkryć diamentów w kraju.

Diament odkryto 1 czerwca, Spośród 1098 karatów jest własnością Debswany, która jest wspólną własnością rządu i południowoafrykańskiego dealera diamentów De Beers. Największym znanym diamentem jest Cullinan, który waży ponad 3100 karatów, odkryty w RPA w 1905 roku.

READ  Uwięziony żołnierz w Gujanie po dźgnięciu swojego szefa