Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Afganistanie talibowie wydali prawo „nakazujące cnotę i zabraniające zła”, w szczególności zabraniające kobietom śpiewania w miejscach publicznych

W Afganistanie talibowie wydali prawo „nakazujące cnotę i zabraniające zła”, w szczególności zabraniające kobietom śpiewania w miejscach publicznych

To nowe prawo wchodzi w życie trzy lata po powrocie talibów do władzy.

Opublikowany


Czas czytania: 2 minuty

Kobiety w burkach na ulicach Kabulu, 14 sierpnia 2024 r., Afganistan. (Wakil Kohsar/AFP)

W Afganistanie uchwalono ustawę „Nakazywanie dobra i zabranianie zła” W czwartek 22 sierpnia talibskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że wśród ludności następuje ponowne otwarcie szkół, zgodnie z przepisami islamskiego szariatu. Specjalnie to stanowi „Kobieta musi zakrywać całe swoje ciało przed mężczyznami, którzy nie są jej rodziną”.podobnie jak ich twarze „Z obawy przed pokusą” Wiąże się to z noszeniem maski na ustach. Kobietom nie wolno także zabierać głosu w miejscach publicznych (pieśni, poezja) na mocy tej ustawy, która weszła w życie trzy lata po powrocie talibów do władzy.

Na kierowców pojazdów nakładane są także zakazy: zabroniona jest muzyka, zażywanie narkotyków, przekazywanie kobiet niezasłoniętych, kobiet w obecności mężczyzn nienależących do ich rodzin lub kobiet bez mahram (mężczyzny ich rodziny). Inne zakazy to: cudzołóstwo, homoseksualizm, hazard, walki zwierząt, tworzenie lub wyświetlanie zdjęć żywych stworzeń na komputerze lub telefonie komórkowym, brak brody lub bardzo krótka broda u mężczyzn, strzyżenie „Wbrew prawu szariatu”.

Jeśli chodzi o media, ustawa stanowi, że ich publikacja jest niedozwolona „Treści wrogie szariatowi i religii”Lub od „Poniżanie muzułmanów”NIE „które pokazują żywe organizmy”. Tekst przewiduje stopniowe kary, którym grożą ci, którzy go nie szanują: ustne upomnienie, groźba, grzywna, zatrzymanie przez policję na okres od godziny do trzech dni lub inna kara wymagana przez państwo. Ministerstwo Promocji Cnót i Zapobiegania Występkom. W przypadku ponownego naruszenia, sprawa zostanie przekazana do sądu.

35-artykułowa ustawa opublikowana 31 lipca w Dzienniku Urzędowym nakłada zakazy powszechnie znane w emiracie islamskim, ale jej ogłoszenie może pozwolić na wzmocnienie i tak już ścisłej kontroli nad ludnością. W środę ministerstwo ogłosiło na swojej stronie internetowej, że ustawa została wcześniej zatwierdzona przez najwyższego przywódcę talibów, księcia Hibatullaha Akhundzadę, który rządzi Afganistanem dekretem ze swojej twierdzy w Kandaharze.

READ  Steve Bannon, były doradca Donalda Trumpa, skazany na cztery miesiące więzienia