Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Voyager 1: Nowa nadzieja dla najdalszej sondy od Ziemi

Voyager 1: Nowa nadzieja dla najdalszej sondy od Ziemi

W listopadzie ubiegłego roku sonda Voyager 1 napotkała różne problemy techniczne, które sprawiły, że stała się całkowicie cicha. Wielu widziało już wówczas, że ta porażka była końcem sondy, która obchodziła wówczas 46. rocznicę swojego powstania. Wystrzelony jednocześnie z Voyagerem 2 w 1977 roku, Voyager 1 stał się pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który wleciał w przestrzeń międzygwiazdową w 2012 roku i obecnie znajduje się ponad 25 miliardów kilometrów od Ziemi. Pomimo tej odległości sonda nadal wysyłała dane do NASA aż do listopada ubiegłego roku.

Reklama Twoja treść jest kontynuowana poniżej

W tym okresie Voyager 1 przestał nadawać nowe informacje, a kilku inżynierów NASA pracowało nad zdiagnozowaniem i rozwiązaniem problemów technicznych sondy. Proces ten okazał się szczególnie długi i uciążliwy, ponieważ przesłanie danych do sondy i otrzymanie ich z powrotem do NASA zajęło prawie dwa dni (45 godzin).

Najdalszy obiekt od Ziemi żyje (ale nie na długo)

W kwietniu sonda znów zaczęła dawać oznaki życia. Do tego czasu Voyager 1 przestał wysyłać do NASA swoje kody binarne 0 i 1, a po kilku miesiącach inżynierom udało się odkryć chip odpowiedzialny za problemy techniczne, dezaktywować go, a następnie zaprogramować nowy chip do przesyłania danych. jeszcze raz. Tym samym sonda Voyager 1 ponownie odzyskała pełną funkcjonalność, podobnie jak cztery instrumenty naukowe znajdujące się na jej pokładzie.

Dobra wiadomość, ale może być krótkotrwała: w rzeczywistości NASA oszacowała, że ​​generatory jądrowe Voyagera 1 i Voyagera 2 mogą wytrzymać do 2025 roku. Innymi słowy, istnieje duża szansa, że ​​obie sondy nie dotrą do celu. lata 50. Urodziny w 2027 roku.

Reklama Twoja treść jest kontynuowana poniżej

READ  Uważaj na uszkodzenia mózgu