Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uzależnienie od alkoholu: jakie pięć znaków powinno ostrzegać Cię o Twoim uzależnieniu?

Uzależnienie od alkoholu: jakie pięć znaków powinno ostrzegać Cię o Twoim uzależnieniu?

Uzależnienie od alkoholu — często nazywane alkoholizmem — to trudny proces, którego rozwój wymaga czasu. Ale kiedy już się go zainstaluje, trudno się od niego oderwać, a często nawet przyznać. Jednakże zagrożenia dla zdrowia są bardzo realne. Jakie są pierwsze objawy tego uzależnienia?

Czy są jakieś oznaki alkoholizmu? W swojej autobiografii „Tout te dire” piosenkarka i aktorka Camille Lelouch wspomina powolny proces, który doprowadził ją do alkoholizmu. Mówi nawet o „bezobjawowym alkoholizmie”.

W rzeczywistości, chociaż można rozpoznać wiele objawów (takich jak częste picie alkoholu itp.), inne objawy mogą być trudniejsze do rozpoznania.

Od pragnienia do potrzeby…

Tak naprawdę przyczyn uzależnienia od alkoholu jest wiele. Może to mieć podłoże genetyczne, związane z traumą, a nawet behawioralne: pijemy na imprezie, zwyczajowo jadamy aperitify z kolegami po pracy itp.

I tu właśnie zaczynają się wszystkie triki alkoholowe. Na początku przyjemne jest euforyczne i relaksujące działanie alkoholu. Osoba pijąca w końcu ich szuka, niekoniecznie zdając sobie z tego sprawę. Potem alkohol bierze górę. Pomaga odreagować stres po dniu pracy, zapomnieć o stresie… i tym samym staje się „rozwiązaniem”.

Od tego momentu człowiek przyzwyczaja się do tego i rozwija tolerancję. Innymi słowy, przyjmowane ilości muszą być większe, aby nadal odczuwać te same efekty. Potem przychodzi moment, kiedy pijemy z konieczności, aby uniknąć odstawienia…

Jakie są znaki ostrzegawcze?

Uzależnienie jest podstępne, a uzależnienie może trwać latami i pozostać prawie niezauważone. Jednakże pewne zachowania mogą wskazywać na problem związany ze spożywaniem alkoholu:

1. Konsumujesz coraz więcej…
Jeśli picie po każdym dniu pracy stanie się Twoim nawykiem lub nie wyobrażasz sobie spotkania z przyjaciółmi czy wyjścia na imprezę bez picia alkoholu, możesz być narażony na ryzyko uzależnienia. Picie wcześnie i wcześnie rano może być również oznaką.

READ  Ospa małp: pierwsze dwa przypadki kontaktu zostały zaszczepione we Francji

2. I większe ilości
Wiemy, że nie ma bezpiecznego poziomu alkoholu. Jednakże Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła próg 3 filiżanek dziennie dla mężczyzn i 2 dla kobiet (przy jednym dniu w tygodniu niespożywanym). Jeśli przyzwyczaiłeś się do przekraczania tego wskaźnika, ryzyko uzależnienia jest realne.

3. Twoje zachowanie się zmieniło
Bezpośrednim skutkiem częstego i nadmiernego spożycia alkoholu są zmiany w zachowaniu, takie jak wahania nastroju i drażliwość. Może również pojawić się niepokój i trudności w przetrwaniu dnia. Być może powiedzieli Ci to otaczający Cię ludzie.

4. Twoje relacje społeczne uległy pogorszeniu
Inne możliwe konsekwencje: pogorszenie relacji społecznych. Jeśli kłócisz się z rodziną, między przyjaciółmi, jeśli nie masz już cierpliwości do swoich dzieci… może to być znak, że musisz się martwić swoim spożyciem alkoholu. Ponadto absencja w pracy lub tendencja do izolacji to kryteria, które należy wziąć pod uwagę.

5. Masz fizyczne i psychiczne objawy odstawienia
Jeśli nie pijesz, objawy odstawienia mogą objawiać się drżeniem, poceniem, nudnościami, bezsennością, koszmarami sennymi itp.

Skąd mam wiedzieć, czy jestem w niebezpieczeństwie?

Nie zawsze łatwo jest przyznać się do problemów z alkoholem. Aby wykryć nadmierne spożycie, można zastosować kilka kwestionariuszy. Kwestionariusz DETA (dla zmniejszonego, ograniczonego i nadmiernego spożycia alkoholu) jest najprostszy. Zawiera cztery pytania:

  • Czy kiedykolwiek czułeś potrzebę ograniczenia spożycia napojów alkoholowych?
  • Czy osoby z Twojego otoczenia komentowały Twoją konsumpcję?
  • Czy kiedykolwiek czułeś, że pijesz za dużo?
  • Czy kiedykolwiek potrzebowałeś alkoholu rano, żeby poczuć energię?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na co najmniej dwa pytania, może to uzasadniać poruszenie problemu ze swoim lekarzem rodzinnym.

Do blogowania : Nadmierne spożycie alkoholu jest głównym czynnikiem ryzyka niektórych typów nowotworów: jamy ustnej, gardła, przełyku, jelita grubego, piersi itp. Ponadto sprzyja niektórym chorobom przewlekłym: chorobom wątroby (marskości) i trzustki, chorobom układu krążenia, nadciśnieniu, chorobom układu nerwowego, zaburzeniom psychicznym (lęki, depresja, zaburzenia zachowania), wczesnej demencji itp.

READ  Nawet jeśli trwa tylko 5 minut, te znaki powinny Cię ostrzec