Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uważaj na te fałszywe filmy przedstawiające chińską rakietę, która spadła na ziemię

Opublikowany w:

Odkąd szczątki chińskiego pocisku spadły na Ocean Indyjski w niedzielną noc 9 maja, co najmniej trzy filmy opublikowane w sieciach społecznościowych pokazują, że spadło 18 ton gruzu. Niektóre międzynarodowe media transmitowały te filmy, mimo że nie mają one nic wspólnego z tym wydarzeniem.

Według oficjalnych informacji, szczątki pocisku Long March-5B spadły na Ocean Indyjski gdzieś nad archipelagiem Malediwów w niedzielę 9 maja o godzinie 10:24 czasu pekińskiego lub 04:24 po francusku.

Ale w sieciach społecznościowych, a zwłaszcza na Twitterze, wielu internautów twierdziło, że mają wyłącznie pierwsze oryginalne zdjęcia z tego incydentu. Przynajmniej trzy z nich zostały uznane za fałszywe przez redakcję France 24 Observer.

Wideo 1 – Upadek chińskiego pocisku? Nie, meteor w Australii

Ten film, opublikowany przez kilku użytkowników na Twitterze, twierdzi, że zarejestrował moment upadku Long March-5B na Oceanie Indyjskim.

Jednak przyglądając się uważnie obrazowi w niektórych wersjach opublikowanych w mediach społecznościowych, możemy zobaczyć datę, a nawet współrzędne GPS wymienione w prawym dolnym rogu filmu.

Ujęcie meteorytu, który spadł w pobliżu Australii 18 lutego 2016 roku © OverWatch Security

Oryginalny film znajdujemy za pomocą aplikacji InVid WeVerify (Zobacz, jak to zrobić, korzystając z naszego przewodnika po weryfikacji). Został opublikowany 18 lutego 2016 r I faktycznie pokazuje meteor spadający z nieba w Australii, co jest naturalnym zjawiskiem, które występuje kilka razy w roku.


Wideo 2 – Wybuch pocisku w atmosferze? Tak, ale z innego pocisku, koniec marca

Ten drugi film przedstawia szczątki chińskiego statku kosmicznego.

Jednak te zdjęcia pokazują inny incydent związany z kosmosem: został zarejestrowany 25 marca, jak ujawnia Wrak rakiety SpaceX Falcon 9 Po powrocie na Ziemię.

Ten moment bardziej precyzyjnie przedstawia drugi etap procesu ponownego wejścia pocisku w atmosferę ziemską i został sfotografowany nad Oregonem i Waszyngtonem w Stanach Zjednoczonych. Film został opublikowany prywatnie na kontach na Instagramie.

READ  Światowy Dzień Udaru Mózgu: Oto objawy, które powinny Cię ostrzec i jak postępować

Film z wraku SpaceX Falcon 9 został wydany 26 marca.

Wideo 3 – Pocisk, który ląduje w oceanie? Nie, może tylko cywilny samolot

Indyjskie konto na Twitterze twierdzi, że otrzymało wideo WhatsApp pokazujące czas wylądowania pocisku na Oceanie Spokojnym.

Kilka mediów na całym świecie, takich jak Daily Mail w Wielkiej Brytanii, skontaktowało się z „właścicielem” filmu na Twitterze, aby uzyskać pozwolenie na jego opublikowanie. Inni faktycznie emitują fragment na antenie, na przykład To jest kanał chiński lub To jest kanał włoski.


Zespół redakcyjny France 24 Observers nie był w stanie znaleźć dokładnego źródła tego filmu. Jednak dowody wizualne sugerują, że może to nie być eksplozja pocisku: można zobaczyć światła migoczące w bardzo specyficznym i płynnym harmonogramie, jak cywilny samolot.

Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami Mick West, Ekspert lotniczy, Założyciel Metabunk. On tłumaczy:

To, co widzimy, to samolot, a inne przykłady podobnych filmów można znaleźć w Internecie: ma smugę dymu pod kątem, który może wyglądać dziwnie, ale to tylko perspektywa.

Samolot leci w kierunku kamery, gdy znajduje się pod kamerą, dając złudzenie, że jest pochylony w dół. Wszystkie samoloty są takie jak te widoczne na tym filmie [et également dans celle ci-dessous, NDLR] Są na poziomie lotu: oznacza to, że nie „wspinają się” ani „nie schodzą”.

Filmy z samolotu pokazują te same efekty, co te widoczne na filmie rzekomo „zestrzelenia chińskiego pocisku”.

Ten film jest również śmiesznie niskiej rozdzielczości. To częsty znak, że masz do czynienia z oszustwem. Jeśli wideo jest w lepszej jakości, łatwo widać, że to samolot. A „dym”, który widzimy na wideo, to odrzutowiec, który jest rodzajem chmury utworzonej z wody.

Członek innego francuskiego eksperta w dziedzinie symulacji i aeronautyki Jetsons A kto wolał pozostać anonimowy, zgadza się:

To, co widzimy na tym filmie, to samolot. Gruz dosłownie spada, podczas gdy ścieżka widoczna na filmie jest skierowana lekko w dół. Wygląda na to, że widzę też światła nawigacyjne, więc to nie może być pocisk ani wyrzutnia.

Jeśli w tym filmie nie ma nic, co pozwoliłoby na certyfikację w 100% jako samolot, to pocisk Long March-5B w żaden sposób nie może być zgodny z przeanalizowanymi dowodami wizualnymi i wnioskami wielu specjalistów lotniczych.

READ  NASA ujawnia swój zespół odpowiedzialny za badanie niezidentyfikowanych zjawisk atmosferycznych

Prawdziwe zdjęcia Longue Marche-5B

Rakieta Long March-5B została wystrzelona 29 kwietnia, niosąc ze sobą główną jednostkę nowej chińskiej stacji kosmicznej i wykonywała 11 pierwszych misji, które miały zakończyć projekt.

Jak dotąd brytyjska gazeta Guardian opublikowała jeden z niewielu udokumentowanych filmów pokazujących szczątki z Long March-5B na ziemi.


Części rakiet często spadają na ziemię. Ale ta sytuacja wzbudziła poważne obawy ze względu na brak informacji o tym, gdzie spadło 18 ton gruzu, olbrzymia waga, której nie widziano od dziesięcioleci.

Czy zauważyłeś inne zdjęcia pokazane, takie jak Longue Marche-5B, i chcesz wysłać je do nas w celu weryfikacji? Zapraszam do zrobienia tego Za pośrednictwem konta na Twitterze @ InfoIntoxF24 !