Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uważa się, że lodowy księżyc jest odpowiedzialny za powstawanie pierścieni Saturna

Uważa się, że lodowy księżyc jest odpowiedzialny za powstawanie pierścieni Saturna

Agencja prasowa Zdjęcie Saturna wykonane przez NASA w 2008 roku (zdjęcie poglądowe).

Agencja prasowa

Zdjęcie Saturna wykonane przez NASA w 2008 roku (zdjęcie poglądowe).

Przestrzeń – Chociaż pierścienie Saturna są piękne do oglądania, przysparzają one również naukowcom, którzy chcą się uczyć, ogromnym bólem głowy. Kiedy i jak udało im się uformować wokół tej gigantycznej gazowej planety? a Nowe badanie Opublikowane w Science w czwartek, 15 września, zawiera kilka odpowiedzi.

„Galileo odkrył pierścienie Saturna około 400 lat temu i są one jedną z najciekawszych rzeczy, które można zaobserwować w Układzie Słonecznym”entuzjastycznie wystartował Jack Wisdom, specjalista od dynamiki planet w Instytut Technologii w Massachusetts (MIT) i główny autor opracowania. Wraz ze swoim zespołem opracował model, z którego wynika, że ​​słynne pierścienie pojawiły się niedawno w naszym Układzie Słonecznym, a jeszcze niedawno w skali astronomicznej.

Ponieważ jest to jedno z głównych pytań, jakie naukowcy zadają na temat Saturna: Czy te niezliczone kawałki lodu pojawiły się miliardy lat temu – a zatem tak stare jak sam Układ Słoneczny? To samo – czy tylko około 100 milionów lat temu? Ta druga hipoteza zyskała na znaczeniu w środowisku naukowym po obserwacjach sondy Cassini w 2017 roku.

Sonda kosmiczna już odkryła, że ​​pierścienie zostały wystawione na działanie pyłu sadzy z Układu Słonecznego, który z czasem przyciemniłby je. Ale wtedy nie są wystarczająco „brudne”, aby mieć 4,5 miliarda lat. Według Jacka Wisdoma te stosunkowo zdrowe pierścienie powinny być dość małe. Ale jak wytłumaczysz, dlaczego pierścienie powstały, zwłaszcza tak późno w historii Układu Słonecznego?

Naukowcy pracowali nad przechylaniem Saturna

Patrząc na zupełnie inny temat, naukowcy znaleźli wyjaśnienie niedawnego formowania się tych pierścieni. Już początkowo pracowali nad niesamowitym nachyleniem Saturna.

Oś obrotu Saturna jest już nachylona pod kątem 26,7 stopnia od pionu. Ale będąc gazowym gigantem Saturnem, proces akrecji materii, który doprowadził do jego powstania, powinien pozostawić go prostopadle do płaszczyzny jego orbity.

READ  NASA nie będzie już używać swojego teleskopu, który leciał samolotem

Aby znaleźć wyjaśnienie, badacze zaczęli od niedawnego odkrycia: Tytan, największy satelita Saturna, stopniowo się od niego oddala… Według naukowców ruch ten stopniowo korygował oś obrotu Saturna. Ale obserwowane nachylenie planety jest większe niż można by się spodziewać. Dlaczego ? Tylko potężne wydarzenie mogło to przerwać.

Więc naukowcy wysunęli nową hipotezę. Przemieszczenie Księżyca, wcześniej w układzie Saturna, mogło spowodować dodatkową nierównowagę. Mógł regulować nachylenie planety około 160 milionów lat temu, dokładnie w czasie formowania się Pierścienie Saturna. Zespół przeprowadził łącznie 390 symulacji tego wydarzenia.

o imieniu księżyc „kokon”

W niektórych scenariuszach brakujący księżyc zderzył się z Tytanem lub Japetusem, innym naturalnym satelitą planety; W innych przypadkach został całkowicie wyrzucony z systemu Saturna. Jednak w 17 symulacjach księżyc minął Saturna, gdzie zostałby rozerwany przez siły grawitacyjne, stając się w końcu kultowymi pierścieniami.

Zagubiony księżyc został nazwany Poczwarka, kokon W języku francuskim, Jack Wisdom, wygląd pierścieni Saturna porównywany jest do motyla wyłaniającego się z kokonu. Naukowcy uważają, że poczwarka była nieco mniejsza od naszego księżyca i miała wielkość innego księżyca Saturna, Japetusa. Jednak ta ostatnia składa się prawie wyłącznie z wody lodowej.

„Dlatego rozsądne jest założenie, że kokon jest również wykonany z lodowatej wody, która jest wymagana do tworzenia pierścieni”, który składa się z 99% z nich, zauważa prof. Czy czuje, że wreszcie rozwiązał zagadkę pierścieni Saturna? „Wnieśliśmy dobry wkład”Odpowiada przed dodaniem: system Saturna i jego księżyce są nadal ukryte wiele zagadek ».

Zobacz także na HuffPost :