Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ustawowy wiek 62 lat „wydaje się zbyt niski” dla OECD

OECD uważa, że ​​„opóźnienie ery opuszczenia rynku pracy we Francji jest kluczową stawką” w celu „poprawy perspektyw finansowych bez obniżania poziomu emerytur”.

ustawowy wiek emerytalny, Obecnie ma 62 lata we FrancjiOrganizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stwierdziła w opublikowanym w środę raporcie, że „wygląda zbyt nisko”, aby zabezpieczyć fundusze emerytalne w obliczu oczekiwanego starzenia się społeczeństwa.

Kraina obfitości, o którą musisz się martwić. Z pewnością, z wysokim „średnim dochodem do dyspozycji” i „wskaźnikem ubóstwa wśród najniższych” bogatych krajów, francuski system emerytalny „zapewnia dobrą ochronę” osobom powyżej 65 roku życia, jak zauważa OECD w swojej corocznej „Panoramach emerytalnych”. Wyniki Hexagon są więcej niż imponujące, ponieważ jego „wiek wyjścia z pracy” (60,6 lat) „pozostaje wśród najsłabszych”, dwa i pół roku poniżej przeciętnego członka… regulacje gospodarcze.

Ale ten model kosztuje więcej niż gdziekolwiek indziej (prawie 14% PKB) i „presja starzenia się na wydatki pozostanie silna”, zwłaszcza gdy średnia długość życia 65 lat wzrośnie z 2,5 do 3 lat d. Do 2050.

Cofając czasy, „niezbędny udział”

W tym kontekście „minimalny wiek, który można utrzymać na poziomie 62 lat, wydaje się zbyt niski”, mówi OECD, która uważa, że ​​„opóźnienie wieku przed opuszczeniem rynku pracy jest zasadniczym czynnikiem” dla „poprawy perspektyw finansowych”. obniżanie poziomu emerytur”.

Nawet jeśli stopniowe wydłużanie okresu składkowego (do 43 lat w 2035 r.) jest uważane za „silną miarę”, organizacja wzywa, podobnie jak w innych krajach, do stworzenia „automatycznych mechanizmów dostosowawczych” w celu dostosowania „emerytur, składek lub wiek emerytalny” według wcześniej ustalonych wskaźników.

W związku z tym raport sugeruje, że „wzrost średniej długości życia musi zostać zrekompensowany, przynajmniej częściowo, podwyższeniem ustawowego wieku emerytalnego”.