Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

US Open 2023 – Finał gry pojedynczej mężczyzn – 24 tytuły Wielkiego Szlema i wciąż głodny: Jak daleko zajdzie Novak Djokovic?

US Open 2023 – Finał gry pojedynczej mężczyzn – 24 tytuły Wielkiego Szlema i wciąż głodny: Jak daleko zajdzie Novak Djokovic?

Przez jakiś czas nazwisko Margaret Court będzie kojarzone z wyczynami Novaka Djokovica. Wygrywając w niedzielę turniej US Open kosztem Daniila Miedwiediewa, „jedyna” Serbka wyrównała rodowy rekord australijskiej zawodniczki i jej 24. tytuł Wielkiego Szlema. Kolejny wielki tytuł i „Djoko” tym razem będą zupełnie sami na swojej planecie, a w każdym razie jest najsłynniejszym rekordzistą w historii tenisa.

Zapytany, czy jest szansa, że ​​jego ogier będzie na zawsze usatysfakcjonowany w dniu, w którym zdobył swój 25. tytuł – bez stawiania żadnych warunków – Goran Ivanisevic, trener Djokovicia, wybuchnął falą śmiechu: „Nie sądzę, nie. Zamierza grać do igrzysk olimpijskich w Los Angeles. To będzie w 2028 roku, prawda?” Zgadza się, tak. Zatem pięć lat później. Nowak będzie miał 41 lat. Co gorsza, taka możliwość już nikogo nie dziwi.

Jak daleko zajdzie Novak Djoković? Jak długo będzie grał? Ile wspaniałości i ogromnych rekordów potrzeba, aby ogr w końcu był usatysfakcjonowany? „Ja też zadaję sobie takie pytania, naturalnieZawodnik odpowiedział w niedzielę po sukcesie w Nowym Jorku. Tak, czasami zastanawiam się, po co mi to wszystko jeszcze potrzebne, po tym wszystkim, co zrobiłem. Jak długo chcę kontynuować? Ale dopóki walczę na najwyższym poziomie, nie mam zamiaru tego przerywać. Gracze przychodzą i odchodzą, a pewnego dnia nadejdzie moja kolej, aby odejść. Załóżmy, że ma 23, 24 lata (Śmieje się)! Do tego czasu zobaczysz mnie jeszcze przez chwilę.

Zabawna scena turnieju: Djokovic i Miedwiediew między krytyką a pochwałami

Mówi się to żartobliwie, a jednak tak jest. Szczerze mówiąc, im więcej lat mija, tym więcej rekordów pada i tym rzadziej pojawia się słowo „koniec” na horyzoncie Djokovica. W tym roku Serbka została najstarszą zwyciężczynią w historii Rolanda Garrosa (36 lat), a następnie US Open (36 lat i 3 miesiące). W pewnym momencie może też zostać „najstarszym” numerem 1 świata w historii (rekord należy do Rogera Federera, wynoszący 36 lat i 10 miesięcy), gdyż odzyskał tę pozycję w poniedziałek, znacznie przed Carlosem Alcarazem.

READ  Konferencja Ligi Europy / „Rennes prawdopodobnie mniej atrakcyjne niż Leicester…”: zimna furia Bruno Genesio

Jednak najbardziej zaskakujące w tych różnych rekordach długowieczności jest to, że mamy wrażenie, jakbyśmy mówili o ostatniej kampanii zawodnika u schyłku jego kariery. Już dawno tenis nie odnotował wyraźnego wzrostu (domniemanego) wieku dojrzałości swoich mistrzów, który wcześniej ustalano na krótko po 30 latach. Ze swojej strony Novak Djokovic zawsze przesuwa granice i dzięki temu może zmienić paradygmat na boisku. W tym sensie jej piętno nie może mieć wyłącznie charakteru sportowego. Ale także społeczne.

Jednak Djokovic nie pobił jeszcze wszystkich starych rekordów. W dalszym ciągu pozostaje w pamięci Ken Rosewall, zwycięzca Australian Open z 1972 r. w wieku 37 lat i dwóch miesięcy, w czasach, gdy impreza ta była zdecydowanie mniej popularna. Albo Roger Federer, który w 2018 roku wygrał ten sam Australian Open w wieku 36 lat i 5 miesięcy, a kilka tygodni później (znowu) stał się numerem 1 na świecie. Być może Serb również myśli o pobiciu kiedyś tych rekordów.

Nikt nie wie, czy im się to uda, ponieważ prawda jednego dnia nigdy nie jest prawdą następnego dnia. Ale w międzyczasie ogólne wrażenie, jakie sprawia, że ​​w tym tak zwanym wieku jest świeżość fizyczna i umysłowa, w dalszym ciągu zmienia ustalone standardy. Zaczyna zadawać pytanie: Dlaczego organizm ludzki nie może nadal działać na najwyższym poziomie aż do czterdziestki, nawet w sporcie tak wymagającym, konkurencyjnym i światowej klasy jak tenis? Wcześniej było to niewyobrażalne. Dziś Novak Djoković..

Trzeba ciągle odkrywać siebie na nowo. W moim wieku, gdy mam do czynienia z 20-letnimi zawodnikami, muszę to robić częściej niż kiedykolwiek.

Oczywiście to wszystko nie jest efektem spadającego z nieba daru genetycznego, ale raczej owocem codziennego poświęcenia. I ciągłe pytanie. „Zawsze zachodzą zmiany w moim stylu treningu i zawsze staram się coś dodać do mojej gry, aby poprawić swoje wyniki, nawet jeśli tylko trochę. Powiedział w niedzielę. Również psychicznie muszę znaleźć odpowiednią równowagę, aby zachować konkurencyjność, zachowując jednocześnie pasję. Jest to proces ciągły i wymagana jest delikatna równowaga, ponieważ formuła, która sprawdzi się w jednym roku, nie gwarantuje, że będzie działać w następnym. Ale trzeba ciągle odkrywać siebie na nowo. „W moim wieku, gdy muszę mierzyć się z 20-letnimi zawodnikami, muszę to robić częściej niż kiedykolwiek”.

READ  Belgowie za granicą: Lukaku strzelił gola w towarzyskim meczu z Lyonem, Hazard i Courtois pokonali Juventus

Nova Djokovic twierdzi, że sam czerpie inspirację od innych wspaniałych sportowców słynących z długowieczności, takich jak LeBron James czy Tom Brady, których przytacza jako przykłady umiejętności „Rozwijam się dzięki takiemu podejściu, polegającemu na próbie stawania się lepszym każdego dnia”. Jego własnym przykładem jest Bunyan. Zwłaszcza jeśli zestawimy to z młodzieńczymi wiatrami wiejącymi w tenisowym świecie, z pojawieniem się Carlosa Alcaraz, który w zeszłym roku, w wieku 19 lat, został najmłodszym graczem nr 1 w historii, a ostatnio . Coco Gauff, która w sobotę również skończyła 19 lat, została trzecią nastolatką w ciągu czterech lat, która wygrała US Open, po Biance Andreescu w 2019 r. i Emmie Raducano w 2021 r.

Zawsze młodszy, zawsze starszy… Ostatecznie Novak Djokovic woli trzymać się stereotypu: „Wiek to tylko liczba, a to zdanie rezonuje ze mną bardziej niż kiedykolwiek. Krótko mówiąc, prawda jest taka, że ​​w wieku 36 lat każdy finał Wielkiego Szlema będzie prawdopodobnie moim ostatnim. Dlatego delektuję się tym ponad dziesięć lat temu, kiedy czułem się jak… „Pozostało mi jeszcze wiele lat”.

Tyle że legendarny Serb sprawia wrażenie, że ma przed sobą jeszcze wiele finałów Wielkiego Szlema. A przed nim jeszcze wiele lat na torze. W jakim stopniu, na jak długo? Być może „topór” życia może spaść nagle, bez ostrzeżenia. Może… W tej chwili, im więcej mijało pór roku, tym bardziej zdawał się przesuwać granice niemożliwego. Niekoniecznie są to jego najbardziej przyjazne media wyczyny. Ale to też nie jest najważniejsze.