Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska grozi nałożeniem sankcji na Węgry – Wyzwolenie

Unia Europejska podnosi ton w przeddzień wejścia w życie w Budapeszcie ustawy łączącej homoseksualizm z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Ale instytucja ma niewiele środków do działania przeciwko jednemu z jej państw członkowskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zagroziła w środę, że rozpocznie postępowanie w sprawie nadużyć przeciwko Węgrom, jeśli nie unieważnią ustawy oskarżanej o dyskryminację homoseksualistów, która ma wejść w życie w czwartek. „Jeżeli Węgry nie naprawią sprawy, komisja wykorzysta nadane jej uprawnienia jako strażnika traktatów” Niemiecki urzędnik powiedział Parlamentowi Europejskiemu. Bruksela może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia prawa europejskiego, co może prowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE i nałożenia sankcji.

Unia Europejska od kilku tygodni agituje na Węgrzech. Wspomniana ustawa antygejowska, która zrównuje homoseksualizm z pedofilią, została przyjęta przez węgierski parlament 15 czerwca. zakazany tekst „Reprezentowanie i promowanie tożsamości płciowej innej niż narodziny, transpłciowość i homoseksualizm” dla nieletnich. Na przykład, postacie filmowe powinny być ograniczone do relacji heteroseksualnych, pod groźbą zakazu nieletnich. Nauczyciele nie mogą już poruszać tematu przed uczniami.

Belgia była pierwszym krajem, który podjął ten temat i podpisała zbiorowy tekst bardzo krytyczny wobec nowego ustawodawstwa węgierskiego. Następnie 16 sygnatariuszy, w tym Holandia, wysłało list do Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej, a także do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji, oraz Antonio Guterresa, sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, z zaproszeniem na Szczyt Europejski.

Ultralekkie żurawie

Oczywiście Unia Europejska podnosi ton. Ale bez potężnych dźwigni do obsługi. Artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej przewiduje dwa mechanizmy sankcji wobec państwa członkowskiego, które nie respektuje wartości Unii Europejskiej. Pierwsza część skupia się bardziej na prewencji, a druga wydaje się bardziej przymusowa i prowadzi do zawieszenia niektórych praw. Jedynym minusem jest panująca zasada konsensusu. Niewielkie są jednak szanse, że Polska zagłosuje przeciwko Węgrom, co uniemożliwiłoby nałożenie jakichkolwiek sankcji. Środek ten był już stosowany przeciwko tym dwóm krajom, ale nigdy nie został ukończony, co wskazuje na jego nieskuteczność.

READ  „Większość naszych stażystów pochodzi ze skromnych środowisk”

Z drugiej strony wydaje się bardziej prawdopodobne, że zagrożenia na froncie finansowym spowodują osłabienie Viktora Orbana. Dostęp do subsydiów europejskich dla zbójeckich państw mógłby zostać ograniczony. Europejski plan naprawy przegłosowany w 2020 r. obejmuje pomoc finansową dla państw członkowskich w celu ożywienia gospodarki post-Covid. W przypadku krajów-beneficjentów, do których należą Węgry, może to być uzależnione od przestrzegania praworządności. Przepisowi, który wszedł w życie 1 stycznia, muszą towarzyszyć wytyczne, które nie zostały jeszcze opublikowane.

Centralna grupa w Parlamencie Europejskim Renew domaga się monitorowania węgierskiego pakietu stymulacyjnego, aby nie wzbogacić Viktora Orbana i jego rodziny. Kolejnym wymogiem jest to, aby węgierskie firmy, które już zawieszone w defraudacji funduszy europejskich, nie miały już prawa do korzystania z dotacji. . Wreszcie, ostatecznością mogłoby być skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który może orzec w sprawie naruszeń przepisów. Sąd może nałożyć grzywny, a nawet zapłacić okresową grzywnę.

W ten sposób Unia Europejska wyposażyła się w wiele narzędzi prawnych mających na celu ukaranie jej państw członkowskich, ale wiele przepisów wciąż czeka na opracowanie przez Komisję Europejską, która w tej chwili uniemożliwia realne działania przeciwko Viktorowi Orbánowi i jego homofobicznemu ustawodawstwu.