Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska formalnie ustanawia wojskową misję szkoleniową dla Ukrainy

Unia Europejska formalnie ustanawia wojskową misję szkoleniową dla Ukrainy

Dwa tygodnie później państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) muszą powołać w poniedziałek 17 października podczas posiedzenia Rady Ministrów Spraw Zagranicznych Unii w Luksemburgu misję pomocy w szkoleniu żołnierzy ukraińskich, znaną jako „EUMAM Ukraina”. 30 sierpnia w Pradze 27 ministrów zobowiązało się do uruchomienia tej inicjatywy. Tym razem będą mogli oficjalnie ogłosić to szefowi ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kulebie, który jest zaproszony do udziału w radzie.

Cel jest ambitny. Europa początkowo zamierza przeszkolić na swoim terytorium ok. 15 tys. personelu Sił Zbrojnych Ukrainy. „Dwanaście tysięcy Ukraińców będzie mogło przejść podstawowe szkolenie wojskowe i 2800 innego szkolenia specjalistycznego”Europejski urzędnik potwierdza. „Jest to początkowy cel, który można osiągnąć później”.Jak mówi inne źródło dyplomatyczne w europejskiej stolicy. Dzięki tej propozycji UE będzie mogła uzupełnić edukację i szkolenia, które Wielka Brytania już zapewnia od czerwca, z pomocą szeregu sił zbrojnych w Europie, w tym ponownie Szwecji, Holandii czy Danii.

„podział kosztów”

„Dziś kilka państw członkowskich zapewnia szkolenia, ale w nieco inny sposób. Misja umożliwi lepszą koordynację wysiłków wszystkich, skupiając prośby i oferty Ukrainy z krajów europejskich. Podobnie połączymy koszty i ułatwimy logistykę”., potwierdza europejskiemu dyplomacie. Konkretnie, wszystkie kraje wolontariatu, niezależnie od tego, czy już prowadzą lub planują oferować szkolenia wewnętrzne, będą mogły to zrobić pod jednym sztandarem. A „Więc technicznie misja rozpocznie się dopiero w listopadzieŹródło brukselskie dodaje: Szkolenie wojskowe już trwa”.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Państwa członkowskie zgadzają się na misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy pod auspicjami Unii Europejskiej

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej, od dawna czekał na to nowe narzędzie, a jego służby podniosły ważny pomysł już na kilka tygodni przed wybuchem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W poniedziałek 10 października przed wszystkimi ambasadorami Unii Europejskiej żal wyraził również europejski szef dyplomacji: – Tak, powinniśmy byli go zwolnić. od początku roku. A teraz robimy to szybko – szybko według standardów europejskich. Mam na myśli dwa miesiące. Niestety wojna wciąż trwa, więc nasza misja szkoleniowa się przyda. »

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Pomoc wojskowa dla Ukrainy: w obliczu rosyjskiego zagrożenia, historyczna transformacja Unii Europejskiej
READ  Armia izraelska twierdzi, że w Dżeninie zabiła „pięciu terrorystów”.

Misja będzie kierowana z Brukseli przez Military Planning and Conduct Capacity, organ sztabowy UE, który już zarządza szkoleniem niektórych armii afrykańskich w Mozambiku lub Somalii. W Polsce i Niemczech powstaną dwie główne kwatery operacyjne. Brama na Ukrainę, Polska jest już jednym z obowiązkowych punktów tranzytowych dla broni przekazywanej rządowi Wołodymyra Zełenskiego.

Masz 50,46% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.