Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina złożyła skargę do WTO przeciwko trzem krajom UE

Ukraina złożyła skargę do WTO przeciwko trzem krajom UE

Kijów zapowiedział złożenie skargi na Polskę, Słowację i Węgry w związku z przedłużeniem zakazu importu ukraińskiego zboża.

Kijów ogłosił w poniedziałek, że złożył skargę do WTO przeciwko trzem krajom UE: Polsce, Słowacji i Węgrom, które przedłużyły zakaz importu ukraińskiego zboża pomimo zniesienia ograniczeń postanowionych przez Brukselę.

„Ważne jest dla nas ustalenie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich towarów” – wyjaśniła w notatce prasowej minister gospodarki Julia Sviridenko. „Dlatego składamy na nich skargę” – dodał.

Ziarna po okazyjnych cenach

Pod koniec kwietnia Komisja Europejska zezwoliła pięciu państwom członkowskim (Polsce, Węgrom, Słowacji, Bułgarii, Rumunii) na zablokowanie sprzedaży ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika na ich ziemi. Po zniesieniu unijnych ceł w maju 2022 r. do krajów tych napłynął po obniżonych cenach zboże z Ukrainy, która w wyniku rosyjskiej agresji utraciła rynki zbytu w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Aktualizacja Benoudy: Kryzys agrarny w Bułgarii, Polsce i Rumunii w obliczu napływu bezcłowego zboża z Ukrainy – 30.03

W piątek Bruksela zniosła tymczasowy zakaz, oceniając, że „zniknęły” „zakłócenia rynku” spowodowane w szczególności dostawą ukraińskiego zboża. Wbrew decyzji Komisji dwudziestu siedmiu krajów kompetentnych do określania polityki handlowej – Polska, Węgry i Słowacja – natychmiast ogłosiło, że jednostronnie będzie kontynuować swoje embargo.

„Mamy nadzieję, że te kraje zniosą swoje ograniczenia i nie będzie potrzeby długiego zwracania się do sądu, aby rozstrzygnąć nasz spór” – podkreślił ukraiński minister w swoim komunikacie prasowym. Rumunia „pożałowała” decyzji Brukseli, ale powstrzymała się od jednostronnych środków, podczas gdy Bułgaria zgodziła się na zniesienie zakazu w imię „solidarności z Ukrainą”.

READ  Polska, eldorado gier wideo w Europie